AHBAP Derneği Nedir? AHBAP Derneği Neler Yapar?

177

Son dönemde ekonomik sorunlarla beraber birçok kişi, vakıf ve derneklerin kapısını aşındırmaktadır. Vakıf ve dernekler, bir nebze olsun kişilerin ekonomisine katkı yaparak onları rahatlatır. Bu kurumlar kişilere sadece ekonomik destek vermez, aynı zamanda eğitime de katkı yapar.

Pek çok öğrenciye burs veren bu kurumlar, öğrencilerin eğitim hayatına devam etmelerine yardımcı olur. Bu kurumlar farklı adlarla anılsalar da hepsinin ortak noktası aynıdır. Paylaşmaya dayalı bir iyilik hareketi olan Ahbap Derneği de bu kurumlar arasında yer alır.

AHBAP Derneği Nedir?

Bir iyilik hareketi oluşturmak amacıyla 2017 yılında kurulan Ahbap Derneği, o günden bugüne pek çok kişiye yardım ederek onların sıkıntılarını bir nebze olsun gidermiştir. Türkiye’nin 68 şehrinde faaliyet gösteren bu dernek, gönüllüler sayesinde birçok noktaya yardım götürür. Aynı zamanda sesini duyuramayan pek çok insanın sosyal platformlar aracılığı ile sesini duyulmasını sağlayan AHBAP Derneği, insanların derdine derman olur.

İhtiyaç sahibi kişilere ayni ve nakdî olmak üzere pek çok yardım yapan AHBAP, insanların sıkıntılarını bir nebze olsa giderir. İyi insan ve iyi toplum inşasına hizmet ederek toplumdaki dayanışma bilincini güçlendiren dernek, sürdürülebilir yardımlaşma ve dayanışma ağları oluşturur.

AHBAP Derneği Neler Yapar?

Ahbap Derneği; tıbbi yardım, burs, insani yardım, kan ve kök hücre kampanyaları, sanat, bilim ve teknoloji gibi alanlarda çalışmalar yürütür. Oldukça geniş bir yelpazede çalışma yapan bu dernek, insan ihtiyaçlarının odak noktası gibi çalışır. Özellikle de son dönemde eğitimini sürdürmekte sıkıntı yaşayan veya konaklama konusunda sıkıntısı olan yaklaşık 500 öğrenciye 6.000 TL değerinden yardım yapan kurum, adını eğitim faaliyetleri ile de duyurur.

Ahbap Derneği, sadece sahada değil aynı zamanda teknolojinin getirdiği nimetlerden yararlanarak dijital ortamda da faaliyet gösterir. Sosyal medyalar aracılığıyla veya kendi resmî sitesi yardımıyla birçok kişiye ulaşan kurum, ülkenin her yerine yardım götürür.

Gerek doğal felaketlerde yapmış olduğu yardımlarla gerekse tıbbi yardımlarla tanınan bu derneğin, çalışma alanları kısaca şu şekilde açıklanır;

 • Olağanüstü durumlarda yardıma muhtaç kişilere güvenilir ortam yaratma,
 • Olağanüstü durumlarda arama- kurtarma çalışmalarına katılma ve teknik malzeme desteği sağlama,
 • Olağanüstü durumlarda çadır ve barınak gibi ihtiyaç ürünlerini kurma,
 • Öğrencilere burs desteği ve konaklama imkânı sağlama,
 • İhtiyaç sahiplerine sosyal yardım yapma,
 • Hasta ve hasta yakınlarına tıbbi destek sağlamaktır.

AHBAP Derneğinin Kurucusu Kimdir?

Sloganı “sevginin ve gerçeğin peşindeyiz” olan Ahbap Derneği, 2017 yılından bu yana Türkiye’nin dört bir yanına hizmet götürerek ihtiyaç sahiplerine yardımcı olur. Kuruluşundan bu yana birçok kişiye yardım eden bu derneğin yaklaşık 13.000 gönüllüsü vardır.

Sivil toplum kuruluşu olarak faaliyet gösteren Ahbap Derneği, yediden yetmişe pek çok ihtiyaç sahibine yardım ederek onlara fayda sağlar. Geniş bir çalışma alanına sahip olan Ahbap Derneği’nin kurucusu Haluk Levent’tir.

AHBAP Derneğinden Nasıl Yardım Alınır?

Önemli bir sivil toplum kuruluşu olan Ahbap Derneğinden yardım almak isteyenler belirli adımları takip etmelidir. Başvurunuzun değerlendirilmesi için bilgilerin hatasız girilmesi gerekir. Bilgilerde eksik varsa başvurunuz kabul edilmez. Bu yüzden başvuru yapmadan önce bu durumu göz önünde bulundurmalısınız.

Ahbap Derneğinden yardım alabilmek için şu aşamaları adım adım uygulamalısınız;

 • https://ahbap.org’a giriş yapın.
 • Sağ üst köşede yer alan “yardım talep et” seçeneğine tıklayın.
 • Hesap oluşturup kullanıcı adı ve parola ile sisteme giriş yapın.
 • Profil bölümünden “belge oluştur” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan sayfadan başvuru türünü seçin.
 • Son olarak gerekli belgeleri eksiksiz yükleyiniz.

Tüm aşamaları eksiksiz tamamladıktan sonra Ahbap Derneğine yardım başvurusu yapabilirsiniz.