Akaryakıtta Zamlar Giderek Artıyor!

Pandemiden sonraki süreçte dünyada birtakım ürünlere ulaşım maliyetleri hayli arttı. Akaryakıt bu artışın en yüksek oranda hissedildiği ürün olarak öne çıkıyor. Üstüne bir de Amerika Birleşik Devletleri’nden üst üste gelen enflasyon tahminler, akaryakıt varil fiyatlarını dolar bazında yükseltiyor. Özellikle bu zamlar gelişmekte olan ülkeleri büyük oranda etkileyerek akaryakıtta zamlar giderek artıyor!

Akaryakıtta zamların giderek artmasının sebeplerinden birisi de ülkemizde ekonomik krizdir. Krize bağlı olarak artan kur değerleri, benzin ve gaz gibi ürünleri doğrudan etkilemektedir. Geçtiğimiz yıla oranla doların neredeyse 3 katına ulaşmış olması, haliyle akaryakıtta da aynı etkiyi hissetmemize sebep oldu.

Benzin ve Motorin Yeniden Zamlanacak

Doların kısa süre önce bir miktar düşmüş olması, akaryakıt fiyatlarında da gerileme olacağına dair bir beklentiye soktu. Ancak durum hiç de beklendiği gibi olmadı. Zira bu süreçten beri akaryakıta tam 3 defa zam geldi. Üstelik bu zamların miktarı da hayli yüksekti. Ancak durum henüz bitmiş değil. Benzin ve motorin yeniden zamlanacak!

Ülkemizde döviz uzun süredir stabil halde olsa da ne yazık ki dünya genelinde petrolün varil fiyatı artmaya devam ediyor. Haliyle bu da yeni zamların habercisi. Önümüzdeki günlerde benzin ve motorine bir kez daha zam gelmesi bekleniyor.

2020-2021 Arasında Akaryakıta Gelen Zamlar

Yapılan araştırmaların sonucuna göre 2021 yılında ülkemizde tam 46 defa akaryakıt zammı gerçekleşti. Bir yıl içerisinde gelen bu zamlar benzin ve mazot fiyatlarını hayli yukarı seviyelere çekmiş durumda. 2021 yılının son ayında akaryakıta gelen zamların listesi şu şekilde;

  • 19 Ocak 2022 zammı – Motorin 52 kuruş
  • 1 Ocak 2022 zammı – Benzin 94 kuruş, Motorin 63 kuruş ve LPG 29 kuruş
  • 9 Aralık 2021 zammı – Benzin 77 kuruş ve motorin 31 kuruş
  • 7 Aralık 2021 zammı – Motorin 66 kuruş
  • 2 Aralık 2021 zammı – Benzin 44 kuruş zamlandı.