Akıllı Ev Sistemleri Nedir Nasıl Kullanılır?

Akıllı ev sistemleri; belli başlı ev eşyalarının ve konutun bazı bölümlerini elektronik cihazlarla kontrol edebilme imkanı sunan otomasyonlardır. Bu tarz teknolojik evlerde kullanıcılar akıllı telefonlar aracılığıyla evin birçok işlevine uzaktan bağlantı ile erişebilir.

Akıllı evlerde cihazların tamamı birbirine bağlıdır. Ayrıca tüm bu cihazlar tek bir panel ve sistem üzerinden kontrol edilebilir. Doğal gaz sisteminden evin sıcaklık ayarına, güvenlik sistemlerinden kameralara, aydınlatmadan beyaz eşyalara kadar birçok bileşene akıllı ev sistemleri ile tek bir cihaz üzerinden erişim sağlamak mümkündür. Üstelik akıllı ev sistemleri üzerinde yapılan çalışmalar, bu sistemlerin ilerleyen dönemde çok daha verimli bir hale geleceğini gösteriyor.

Akıllı Ev Nedir?

Akıllı ev; ısıtma sistemlerinden aydınlatmaya, güvenlik sistemlerinden ev aletlerine kadar birçok konut bileşeninin uzaktan erişim yöntemiyle yönetilebilmesini sağlayan evlerdir. Bu tarz evler, cep telefonu ya da tablet gibi akıllı telefonlar aracılığıyla kontrol edilebilir. Yaşamı çok daha konforlu hale getirdiği gibi akıllı ev sistemleri, güvenlik açısından da oldukça işlevsel özelliklere sahiptir.

Kullanıcıların kamera ve diğer güvenlik sistemlerine kolaylıkla erişimine izin veren akıllı ev otomasyonları, aynı zamanda yüz tanıma teknolojisine de ev sahipliği yapmaktadır. Bu sistemler, yaşam alanının çevresinde ev sahibinin dışında algılanan başka bir yüz olduğunda doğrudan akıllı cihazlara bildirim göndermektedir. Dolayısıyla akıllı ev otomasyonları, pek çok açıdan insan yaşamını kolaylaştıran ve konutlarda üst düzey güvenlik sağlayan sistemlerdir.

Akıllı Ev Nasıl Olur?

Akıllı ev özellikleri açısından gelişmiş teknolojilere ev sahipliği yapan otomasyon sistemlerini içerir. Uzaktan kontrol edilebilen bu sistemler, kullanıcı evde olmasa dahi konutun pek çok alanına erişebilmesini sağlar. Akıllı ev sistemleri, temel olarak iki farklı bileşene sahiptir. Bunlar tetikleyici ve zamanlayıcı sistemler şeklinde ifade edilir.

Zamanlayıcı sistemler, kullanıcıdan bağımsız olarak belirtilen zaman dilimleri içerisinde sistemin otomatik şekilde devreye girmesini sağlar. Akıllı ev otomasyonu içerisinde yer alan bir diğer bileşen tetikleyici sistemler ise otomasyonun anlık olarak kontrol edilmesi ve kullanıcının bazı komutlarla sistemi yönetebilmesi işlevini yerine getirir.

Akıllı Ev Sistemlerinin Sahip Olduğu Fonksiyonlar

Akıllı ev sistemleri birçok farklı fonksiyona sahiptir. Buna karşın akıllı ev sistemleri hakkında çeşitli tartışmalar da bulunuyor. Özellikle bu sistemlerin insan yaşamını fazlasıyla konfora alıştırdığı ve bazı açılardan siber güvenlik zafiyeti yaratabileceği şeklinde görüşler yer almaktadır. Bununla birlikte akıllı ev sistemleri, sahip olduğu fonksiyonlarla oldukça konforlu ve teknolojik açıdan gelişmiş bir konut ortamı yaratır.

Bu sistemlerin en önemli fonksiyonu yaşam alanlarında yüksek standartta bir konforla kontrol sağlama imkanıdır. Akıllı ev sistemlerinin fonksiyonları genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Enerji ve ısıtma sistemleri uzaktan kontrol edilebilir.
 • Kamera ve diğer güvenlik sistemlerine kullanıcı arzu ettiği her an erişebilir.
 • Yapay zeka ile desteklenen sistemlerde gelişmiş teknolojik özellikler bulunur.
 • Çeşitli ev aletlerine uzaktan erişmek ve bu aletleri aktif hale getirmek mümkünüdür.
 • Sesli komutlarla kullanıcılar evi yönetebilir.

Tüm bunlardan bağımsız olarak akıllı ev sistemlerinin fonksiyonları, birçok avantajı da beraberinde getirmektedir.

Akıllı Ev Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Akıllı ev sistemlerinin avantajları, insan yaşamının kolaylaşması ve çok daha konforlu hale gelmesi adına son derece etkileyici düzeydedir. Pek çok açıdan gündelik yaşamı kolaylaştıran bu sistemler, aynı zamanda konuta hükmedebilme imkanı sunar. Akıllı ev sistemlerinin avantajları arasında ön plana çıkanlar genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Enerji tasarrufu sağlar.
 • Yüksek düzeyde güvenli bir yaşam alanı oluşturur.
 • Kullanıcı konutun belli başlı özelliklerine uzaktan hükmedebilir.
 • Yaşam alanlarında büyük bir konfor sağlar
 • Yangın gibi olumsuzluklara karşı önlem alma imkanı sunar.
 • Ev içerisinde yaşanabilecek olası sorunlara anlık olarak müdahale edebilme olanağı sağlar.

Ayrıca akıllı ev sistemlerinin avantajları arasında ebeveynlerin çocuklarını kolaylıkla takip edebilmesi gibi çok daha özel durumlar da bulunuyor.