Alibaba ve AliExpress Arasındaki Farklar Nelerdir?

Alibaba ve AliExpress, birer e-ticaret sitesidir. Biri perakende diğeri ise toptan satış yapar. AliExpress, Alibaba’nın bir alt kuruluşudur. Alibaba ve AliExpress arasındaki en önemli fark budur.

Alibaba 1999 yılında Çin merkezli olarak hizmet vermeye başlar. Bu pazara tamamı ile çevrimiçi hizmet sunar. Birçok kategoride hizmet veren site, satış gerçekleştiren firmaların toptan alım yapmasını sağlar. Alibaba, B2B sistemi ile faaliyet gösterir. AliExpress ise 2010 yılında hizmet vermeye başlar. B2C sistemi ile çalışma gösteren bir sitedir.

Alibaba ve AliExpress Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Alibaba’nın hedef kitlesi toptancılarken AliExpress’in hedef kitlesi tüketicilerdir.
  • Alibaba tarafından satışa sunulan ürünler toptan olduğu için birim fiyatı AliExpress’e oranla daha uygundur.
  • AliExpress’de satın alınmak istenen ürün adet olarak alınabilirken, Alibaba’da minimum düzeyde sipariş adedi sınırlaması bulunur.
  • Alibaba’dan alışveriş yapmak isteyenler, satıcı ile iletişime girer. Satıcı ile gerekli görüşmeler yapılır.
  • Alibaba’da pazarlık hakkı bulunur. AliExpress ise alıcıların karşısına sabit fiyat ile çıkar.
  • Alibaba, toptan alışveriş sitesi olduğu için belli ödemeler ile alıcının karşısına çıkar. Toplu alımın gerçekleşmesi ile gümrük vergisi, KDV ve ÖTV gibi ödemeler yapılır.
  • AliExpress üzerinden sipariş edilen ürünler için %20 oranında gümrük vergisi ödenmesi gerekir.
  • AliExpress üzerinden yapılan toplu alımlar için de KDV ve ÖTV ödemesi yapılır.
  • Alibaba’dan satın alınan ürünler, hava yolları ve kara yolları kullanılarak alıcıya teslim edilir.
  • AliExpress, ürünü direk olarak adrese teslim eder.

Alibaba ve AliExpress yurt dışı odaklı e-ticaret sitesi olmasına rağmen makul fiyatlarla alıcıların karşısına çıkar. Çevrimiçi pazar olması sayesinde de alıcıların memnuniyetini kazanır. Ama biri toptan diğeri ise perakende satış sitesi olduğundan dolayı fiyat farkı ile karşılaşmak mümkündür.

Alibaba toptan sipariş kabul ettiği için az düzeyde de olsa ürün adedi belirtilmesini ister. Aslında adet sınırı ile toptan alım yapılmasına imkân sunar.  Alibaba ve AliExpress, kullanıcılara kolaylık sağlar. Ürünlere kolayca erişim sağlanabilmesi için arayüzler basit şekillerde oluşturulur. Fakat yine de AliExpress’in arayüzü Alibaba’ya nazaran daha anlaşılır durumdadır.

Kullanıcılar, bu siteleri tercih ederken perakende alım mı yoksa toptan alım mı yapacaklarına karar verir. Sonuç olarak Alibaba’dan perakende alım yapılamaz. AliExpress’de toptan alım için pahalıdır.

Alibaba B2B Platformları İçin

Alibaba toptan alım gerçekleştiren kişilerin tercih ettiği bir e-ticaret sitesidir. Alibaba ve AliExpress arasındaki fark bu temel üzerine oluşur. Alibaba, toptancı sitesi olması dolayısı ile B2B sistemi ile çalışır. Bu durumda da siparişlerin minimum adedi bulunur.

Alibaba’da minimum sipariş adedi, üreticiye ya da tedarikçiye bağlı olarak değişim gösterir. Satış yapanlar ürün fiyatına göre sipariş adet sınırı koyar. Herhangi bir işletme sahibi olan kişiler B2B sistemi ile çalışan Alibaba’yı tercih ederek, kendileri için doğru olanını yapmış olur. Zira bu sitem ona göre şekillendirilmiş olup hem satıcıya hem de alıcıya kolaylık sağlar.

AliExpress B2C Platformları İçin

AliExpress, perakende satış yaparak alıcıların herhangi bir sipariş adedi sınırlamasına gereksinim duymadan alışveriş yapmasını sağlayan çevrimiçi sitedir. Alıcılar gere duydukları ürünlere kolayca erişim sağlar, alışverişlerini tamamlar.

AliExpress, bir perakende satış sitesi olması dolayısı ile B2C sistemi ile çalışır. Alıcılar birden fazla ya da çok miktarda alım yapma zorunluluğu hissetmeden alışveriş yapar. AliExpress perakende satış sitesi olduğu için Alibaba’ya göre daha yüksek fiyat etiketi koyar. Ama tüm bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda fiyatların her iki site için de makul olduğu anlaşılır.