Amazon Mağaza Açma

Dünyanın en büyük beş satış şirketi arasında yer alan Amazon, ticari hayata başarılı bir giriş yapmak isteyen ya da başarısını devam ettirmek isteyen satıcılar için ideal bir platformdur. Eğer Amazonda satış yapmak istiyorsanız mağaza açmanız ve ürünlerinizi alıcılara bu mağaza aracılığıyla ulaştırmanız gerekir. Gelin birlikte, Amazon’da nasıl mağaza açabileceğinizi ve Amazon’un çalışma prensiplerini ele alalım.

Amazon Nasıl Çalışır?

Amazon satıcılara iki farklı satış imkânı sunmaktadır. Bunlardan ilki, normal pazaryeri siteleri gibi açacağınız mağaza aracılığıyla müşterilere ulaşmak. Diğeri ise, ürününüzü Amazon’un deposuna yollamak. Bu yöntemde sipariş geldiğinde Amazon’un depo sistemine bildirim gitmekte ve ürünler alıcıya kargolar aracılığıyla ulaştırılmaktadır. Bu bakımdan mağaza açma, depolama ve taşımacılık hizmetleri ile Amazon satıcılara oldukça geniş bir satış imkânı sunmaktadır. Eğer Amazon’da mağaza açmak istiyorsanız takip etmeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  1. Öncelikle Amazon üzerinde bir satıcı hesabı oluşturun. Marka sahibi ya da yetkili bayi olmanıza göre satış stratejinizi belirleyin.
  2. Satış hesabı oluşturduktan sonra sizden istenen bilgi ve belgeleri ilgili alanlara yükleyin.
  3. Amazon bu bilgi ve belgeleri gözden geçirecektir. Bu süreç olumlu sonuçlanırsa satış hesabınız onaylanacaktır.
  4. Onay işleminin ardından satış hesabınızda ürünlerinizi listeleyerek satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Amazon’un Avantajları Nelerdir?

Amazon üzerinden satış yapmak size pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Öncelikle Amazon dünyaca ünlü bir e-ticaret sitesidir. Amazon’un ülkemizde sunduğu Amazon Türkiye satış platformu güvenli bir alışveriş sistemi sunar. Satış yaptığınız ürünlerin sayfalarında potansiyel alıcılar tarafından sorulan soruları yanıtlayarak geri bildirim puanı kazanabilirsiniz. Böylelikle ön plana çıkarak satış oranınızı arttırma imkânına sahip olursunuz.

Amazon’a kaydolduğunuzda depolama ve ödeme yöntemleri gibi Amazon’un sahip olduğu ve size kolaylık sağlayacak bütün altyapı hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca Amazon, milyonlarca kişinin kullandığı bir platform olduğundan ürünlerinizi çok geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz.

Aylık 99 TL + KDV ödeyerek geniş bir müşteri kitlesine ulaşma imkânına sahip olursunuz. Bu ücret için bazen muafiyet imkânı da sunulmaktadır. Böylelikle hiçbir ücret ödemeden alıcılarınıza ürünlerinizi gösterebilirsiniz. Sunacağınız ürünler için Amazon komisyon ücreti %6 – 10 arası değişim göstermektedir. Ancak oldukça düşük bir komisyon ücreti ödediğiniz için karlı bir alışverişe imza atarsınız.

Amazon Lojistik ve diğer kargo yöntemleri arasından size en uygun olan taşımacılık hizmetini seçebilirsiniz.

Hem ülke çapında hem de yurtdışında potansiyel müşterilere ulaşma imkânına sahip olursunuz. Dünya çapında 300 milyonu aşkın aktif müşteri hesabına sahip olduğundan Amazon, global olarak satış yapmak isteyenler için ideal bir e-ticaret platformudur.

Amazon’da Mağaza Açmak İçin Gerekli Belgeler

Eğer Amazon üzerinden satış yapmak istiyorsanız sizin için Amazon mağaza açma rehberi hazırladık:

  1. Banka Hesap Bilgileriniz: Bu bilgiler satışlardan elde edeceğiniz gelirin size gönderilmesi için gereklidir.
  2. Firma Belgeleriniz: Bu belgeler arasında mersis no, işletme türü, şirket sicil numarası, şirket adres bilgileri ve şirket vergi numarası gibi belgeler yer almalıdır.
  3. Kredi Kartı Bilgileriniz: Bu bilgilere hesap bakiyenizde yeterli miktarda meblağ olmazsa satış ücretlerinin tahsil edilmesi için başvurulur.
  4. İşletme e-posta Adresiniz: Mail yolu ile iletişime geçilmesi için geçerli ve aktif kullandığınız bir mail adresi seçmenizi öneririz.
  5. Telefon Numarası: Satış yapacağınız ülke koduyla birlikte geçerli bir telefon numarasını kayıt olurken belirtmeniz gerekir.
  6. Geçerli Kimlik Bilgileri: Bu bilgiler birincil irtibat kişisine ait olmalıdır. Bilgiler hesap sahibinin adına hareket edecek kişiye ya da hesap sahibinin kendisine ait olmalıdır. Bu kişi satıştan sorumlu olacaktır.

Bu belgeleri sisteme yükleyerek Amazon mağaza açma işlemlerinizi kolayca halledebilir ve satış yapmaya başlayabilirsiniz.