Apple Diyabete Yönelik Çalışıyor

Öne çıkan mucit işlerde sırada Apple’ın yeni projesi var. CNBC’nin haberine göre Apple son günlerde bir sensör üzerine çalışıyor; üzerinde çalıştıkları sensör insanların diyabet hastalığını yenmesine yardımcı olacak ve vücutlarındaki kan şekeri seviyesini takip etmelerini sağlayacak. Şirket bu proje kapsamında küçük bir ekipten oluşan biyomekanik mühendisleri işe aldı; bu ekip kan testi süreci ya da benzeri mekanizmalara gerek duymadan deriyle temas aracılığıyla glikoz seviyesini takip edecek bir proje üzerine çalışıyor. Diyabet tedavisine yönelik sensörler hakkında çalışma yapan ekibin başında Apple’ın Kıdemli Başkan Yardımcısı Johny Srouji bulunuyor. Ekip 30 kişiden oluşuyor.

Ana merkezleri dışında Palo Alto’da ofis dışı bir yerde bu sensörler üzerine çalışan ve ekip bünyesine bulunan mühendisler bu sensör teknolojisi üzerinde aslında yaklaşık 5 yıldır çalışıyor. Şirket mühendislerin yanı sıra karmaşık sağlık yönetmelikleri hakkında yardımcı olup ekibi yönlendirecek birtakım danışmanları da işe almış bulunuyor.

Giyilebilir teknoloji diyabet gibi hastalıkları kontrol edebilmesi Steve Jobs döneminden beri gündemdeydi ancak gelişen teknolojinin deriye işlemeden tam olarak kan şekeri seviyesini ölçmesi bir nebze de olsa zor. Biyomedikal uzmanı John L. Smith bu konuda en zor teknik noktanın girişimsel olmayan glikoz sensörlerinin hata verip vermeyeceğini tam olarak anlamak olduğunu dile getirmişti.

Apple’ın bu noktada iç gelişim çözümü ışığın deri üzerinden mevcut glikoz seviyesini tespit edebileceği sonucunu veriyor. Google da Apple gibi bu konu üzerinde kendi glikoz takip ekipmanlarıyla çalışsa da farklı bir yaklaşıma sahip. Şirket şu anda bir kontakt lens geliştiriyor; bu lens göz teması aracılığıyla kan şekerini takip edebiliyor olacak.

Apple’ın Johny Srouji önderliğindeki 30 kişilik mühendis ve danışmanlardan oluşan ekibinin projesi ne zaman sonuçlanacak henüz bilinmiyor. Bilinmeyen bir başka detay ise projenin Apple Watch’a ya da benzer bir cihaza dahil edilip edilmeyeceği. Kesin olan bir husus var ki bu proje hayata tamamen geçirildiğinde diyabet hastalarının yaşamı bir nebze de olsa kolaylaşıyor olacak.