Asansör Sahası Nedir?

Asansörde olduğunu düşün. Araba durur ve çalışmak istediğiniz bir şirketin başkan yardımcısı adımlarını atar. “Kapılar kapanır ve ilgisini çekecek 20 veya 30 saniyeniz var” dedi IMPACT Group Pazarlama Uzmanı Melanie Winograd. “Çabuk, ne diyorsun söyle?” Muhtemelen böyle gerçek hayattaki asansör karşılaşmalarına denk gelemezsiniz. Winograd, potansiyel bir işveren, işe alma müdürü, iletişim ağı teması vb. ile kısa sürede yararlanmak çok önemlidir dedi.

Kendinize veya markanıza göre dizayn edilmiş bu kısa, önceden planlanmış açıklama, doğru yapılırsa gizli silahınız olabilir. Winograd’a göre, ideal bir asansör sahası, ilginç, unutulmaz olmalı ve yaklaşık 30 ila 60 saniye arasında olmalıdır. Şirketinizle ilgili uçtan uca sorularınızı ve konuşmayı desteklediğiniz ayrıntıları ekleyin.

Nereden Başlayacağım?

Iris Kloth, IMPACT Group’la Hong Kong’da çalışan kariyer antrenörü, müvekkillerinin asansör sahalarını oluşturmalarında bazı temel şablonlar kullanıyor. Bu üç soruyu göz önünde bulundurun, yanıtlar kendinizle ilgili bir ila üç cümleyi oluşturmak için kullanılmalıdır, dedi Kloth;

  • Kiminle çalışıyorsun? (Bu durum, dahili istihdamın yanı sıra dış koçluk veya danışmanlık pozisyonları için de geçerlidir.)
  • Ne yapıyorsun, ya da hangi rolü oynuyorsun?
  • Hangi sonuç elde edildi? (Bu rolü kazandığınız değişikliği veya başarıyı açıklayın.)

Çin ve Tayland’da kariyer koçu olan Fabienne Hansoul, LinkedIn profilinizi kullanarak başlamak ve fikir üretmek için kullanmanızı öneriyor. “LinkedIn; deneyiminizi, uzmanlığınızı, temel becerilerinizi ve kişilik özelliklerini listeler. Bu unsurlar güçlü yönlerinizin net bir resmini çiziyor” dedi Hansoul. “Bir başarı, kariyer, hedef ve beceri setinizi paylaşarak kendinizle ilgili bu önemli noktaları birbirine bağlayın.”

İyi Bir İzlenim Bırak

Bir asansör sahası geliştirirken, başkalarının sizi bu durumlarda nasıl algıladıklarını düşünmek önemlidir. Kariyer koçları yaptıklarınızı, güçlü yönlerinizin ne olduğunu ve neden yaptığınız işte neden harika olduğunuzu açıkça belirtmek için önemli olduğunu kabul eder. Hedef, izleyicinin, işletmenin neyle ilgili olduğunu ve onlar için neler yapabileceğini anlamasını sağlamaktır.

Pazarlama hizmetleri sağlayıcısı Kexino’nun CEO’su Gee Ranasinha “Unutmayın, sizinle ilgili değil” dedi. “Kendinizi dinleyicinin konumuna getirin, değer mesajını bir sorunun çözümü olarak şekillendirin technobabble ve jargondan uzak tutun. Nasıl davrandığının altındaki tekniğe girmeden sorunun çözümünü nasıl sunduğunuz hakkında konuşun. İşe yarıyor ya da neden rekabetten iyidir, her gevşek noktayı birbirine bağlamayın – sorular için açıklıklar bırakın”.

Ranasinha, sahada karar vermenin gereğini vurguladı. Erken gelin ve açıkça belirtin. Ranasinha, “Saha seviyenizi bir blog yazısı gibi düşünün” dedi. “Güçlü başlığınızla başlayın – değer verdiğiniz sözü – ve daha sonra geri kalan zamanınızı kanıtlarla, vaka incelemelerinde veya referanslarla yedekleyin.”

Son olarak, Ranasinha, asansörünüzün durağan, hafızalı bir ifade olmaması gerektiğini belirtti. Konserve, formülsel, gerçek bir yetersizlik yerine, ürününüzün veya hizmetinizin çözdüğü bir sorun olarak gösterilen bir soru sormakla kitlenize ulaşmaya çalışın.