Aselsan Ne Zaman Kuruldu? ASELSAN Ne Yapar?

Ankara merkezli, Askeri Elektronik Sanayi olarak bilinen savuma sanayi şirketi ASELSAN Türk Silahlı Kuvvetlerini tamamlayıcı ve güçlendirici çalışmalar yapmak amacıyla kuruldu. Askeri haberleşme ve teknoloji konularındaki çalışmaları ile proje üstüne proje geliştiren kurum; Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından faaliyete geçirildi.

27 Nisan 2018 yılı itibari ile şirketin CEO’su olan Prof. Dr. Haluk Görgün, görevine hala devam ediyor. 2019 yılı baz alınarak yapılan araştırmaya göre bünyesinde 6 binden fazla çalışanı bulunan savunma sanayi şirketi, farklı ve öncü projeleri ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin göz bebeği konumunda.

Uzun yıllardır Türk ordusu ve farklı ülkeler için proje geliştiren, silahlı kuvvetlerin ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunan şirket, köklü bir yapı ortaya koyarak kurulduğu ilk günden itibaren vizyonunu geliştirmeye devam ediyor.

Aselsan ne zaman kuruldu ve hayata geçirdiği projeler hangileridir diye merak edenler için inceleme alanı oldukça geniş. Kurulduğu ilk yıldan itibaren farklı bir bakış açısı ile güvenlik ve teknoloji alanındaki çalışmaları göz dolduruyor.

ASELSAN Ne Zaman Kuruldu?

Askeri Elektronik Sanayi firması gerek yurt içindeki gelişmeler gerekse yurt dışındaki gelişmeleri yakından takip eden ve bu gelişmeleri dikkate alarak, ihtiyaçlara yönelik yenilikçi yaklaşımlar geliştiren bir firmadır. ASELSAN 1975 yılında Ankara’da kurulmuştur.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin haberleşme ve teknoloji konulu ihtiyaçlarını destekleyici projeler üreten ASELSAN dünya genelinde de birçok farklı ülke ile anlaşmalara imza atıyor.

Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında; ülkelerin silahlı kuvvetlerini daha da güçlü hale getirecek araç, ekipman ve projeler geliştirerek teknolojik anlamda bir destek sunuyor. Savunma sanayi şirketinin sunduğu projeler ve çalışmaların birçoğu hayata geçmiş durumda. Halen proje aşamasında olan çalışmalar ise devam ediyor. ASELSAN’ın yaptığı çalışmaların birçoğu yurt dışında da ses getirici derecede takdir görüyor.

ASELSAN Hangi Alanda Çalışır?

Kara, deniz ya da hava kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu haberleşme, teknoloji ve entegre çözümleri projelendirip, sonrasında da bakım hizmetine devam eden şirketin çalıştığı alan oldukça geniş bir perspektifi kapsıyor.

Aşağıda sıralanan alanlarda çalışmalarını sürdüren ASELSAN bu alanların çoğu ile alakalı olarak yurt dışında da yerini almış durumda;

  • Askeri ve kamu güvenliği haberleşme sistemleri
  • Uzay sistemleri
  • Kripto ve bilgi güvenliği sistemleri
  • Bilgi ve teknoloji sistemleri
  • Seyrüsefer ve aviyonik sistemleri
  • Deniz sistemleri, hava ve füze savunma sanayisi
  • Komuta kontrol, haberleşme ve bilgisayar sistemleri
  • İnsansız sistemler, güvenlik, silah, radar ve elektronik harp sistemleri
  • Ulaşım, trafik ve otomasyon sistemleri
  • Enerji ve mikrodalga ürünler

ASELSAN’ın görevleri nelerdir bu görevler kapsamında hangi projeleri geliştirmiştir ya da bu kadar başarılı olmasının sebebi nedir diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, şirket yola çıktığı ilk andan itibaren TSK’nın ihtiyaç duyduğu tüm alanlarda çalışma yürütmeyi kendisine görev edindiği için her daim öngörülü davranarak yarının teknolojik gelişmelerine uygun projeleri hayata geçirmek üzere çalışıyor.

ASELSAN’ın Görevleri Nelerdir?

ASELSAN kurulduğu ilk yıldan itibaren üretmeye ve ürettiklerini geliştirmeye dikkat eden bir firma olarak kendisine edindiği görev bilinci ile de dikkat çekiyor. Milli amacını koruyan, güven duyulmasını sağlayan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına yönelik gelişimini ileriye götüren bir şirkettir.

ASELSAN görev ve misyon bilincini; elektronik teknolojiler üzerindeki dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak, ürettiği projelerin hayata geçirildikten sonraki entegrasyonunu yapmak üzere kurmuştur. Bu yöndeki çalışmaları ile de ASELSAN bilinirliğini dünya ölçeğinde, uluslararası müşteri portföyünü geliştirerek genişletmeye devam ediyor.

ASELSAN’ın Görünmez Su Altı Teknolojisi