Binance TR’nin Binance’dan Farkları Nelerdir?

59

Son dönemde kripto para dünyası ile alakalı kullanıcılarda kafa karışıklığı yaratan bir sorunsal ortaya çıktı. Kullanıcılar, Binance ile Binance TR arasındaki farklar hakkında bilgi sahibi olmadığı için bazı karışıklıklar yaşanıyor. Bu karışıklıkları gidermek için Binance TR’nin Binance’dan farkları nelerdir, bilmek gerekiyor.

Bilindiği üzere Binance, global düzeyde bir kripto para borsasıdır. Bu borsada kullanıcılar kripto para alabilirken aynı zamanda da bu kriptoları satabilmektedir. Ancak geçtiğimiz günlerde Binance firması Türkiye’ye özel bir atılım yaptı ve Binance TR uygulamasını kullanıma sundu. Fakat Binance Global ile Binance TR’nin uygulama arayüzlerindeki benzerlikler sebebiyle bazı karışıklıklar yaşanmaya başladı.

Binance TR ve Binance arasındaki temel farklar şunlardır;

  1. Para Yatırma Farkı

Binance TR, Binance Global’e göre daha fazla para yatırma seçeneğine sahiptir.

  1. Para Çekme Farkı

Binance TR’de direkt olarak para çekimi yapılabilirken; Binance Global’de para çekebilmek için aracı uygulamalara ihtiyaç duyulur.

  1. Kripto Para Çeşitliliği

Günümüzde Binance TR’de 36 farklı kripto para çeşidi bulunmaktadır. Fakat Binance Global’deki kripto sayısı ise 262’dir.

  1. Üyelik ve Kimlik Onayı

Her iki uygulamada da kimlik onayı yapmadan kripto para borsasını kullanmanız mümkün değildir.

  1. Vadeli İşlemler

Binance Global’de vadeli işlemler yapılabilirken Binance TR’de vadeli işleme izin yoktur.

  1. Teknik Destek

Binance Global’de teknik destek kısmında sorunlar yaşanabilirken; Binance TR’nin şu an için kullanıcı sayısı düşük olduğundan daha az sorun yaşanmaktadır.

Her iki uygulamanın da kendi içerisinde artıları ve eksileri var. Yukarıda belirttiğimiz farkları göz önünde bulundurarak siz de kripto para borsasında kullanacağınız uygulamayı seçebilirsiniz.

Binance’de Olan Her Coin Binance TR’de Yok

Binance ile Binance TR uygulamaları aynı firmaya ait olsalar da prensip itibariyle 2 farklı kripto para borsasıdır. Binance, global düzeyde hizmet sağladığı için borsasında bulunan kripto para birimi sayısı oldukça fazladır. Ancak bu durum Binance TR’de değişir. Çünkü Binance TR, yerel düzeyde işlem yapılan ve şu an için kullanıcı sayısı henüz istenilen seviyede olmayan bir borsa olma özelliği taşıyor.

2021 itibariyle Binance’da olan her Coin Binance TR’de yok. Anlık olarak Binance Global’de 262 olan Coin sayısı, Binance TR’de yalnızca 36. Bu rakamlar, kullanıcı sayısının artmasıyla orantılı olarak yükselişe geçecektir.

Binance’a Direkt Olarak Para Gönderilemiyor

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda en sık konuşulan konu, kripto paralar dersek yanılmış olmayız. Borsaların sunduğu yüksek kazanç oranları, bu ilginin sebebi olarak gösterilebilir. Ancak kripto borsalarına yeni girmek isteyenler para gönderme konusunda sorunlar yaşayabiliyor. Binance’a direkt olarak para gönderilememesi de bu sorunsallardan biri.

Binance borsasında işlem yapabilmek için aracı uygulamalar üzerinden para gönderimi yapılıyor. Ne yazık ki direkt gönderim şu an için mümkün değil. Ancak bu konuda daha kolay bir işlem mümkün. Yatırmak istediğiniz miktarı önce Binance TR uygulamasına aktarıp sonrasında da Binance Global’e yatırabilirsiniz.

Para Yatırma ve Para Çekme Seçenekleri

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance’a para yatırma ve para çekme işlemi hayli basittir. Bunun için kullanıcılara 2 seçenek sunuluyordu. İlki kredi kartı ile işlem yapma. Ancak ülkemizde devlet yetkilileri tarafından kredi kartı ile işlem yapma seçeneğine yasak geldi. Bu sebeple elimizde tek seçenek kalıyor. O da Binance TR uygulaması üzerinden işlem yapmak.

İlk olarak Binance TR uygulamasına Türk Lirası gönderip daha sonra Türk Lirasını Dolara çevirerek Binance uygulamasına aktarabilirsiniz. Para çekme işlemi için de bu yolun tam tersini uygulayabilirsiniz.