Bir Pazarlama Aracı Olarak Video

Ortaya çıkan her yeni yöntem ve kanal ile “online” pazarlamanın çehresi daha da değişiyor. Her sene yeni teknolojiler, fırsatlar ve sosyal medya kanallarının kullanıcılar ile buluştuğunu göz önünde bulundurduğumuzda pazarlamada öne çıkan araçları takip etmek ve bunları uygulamak şirketler için bir nevi görev oluyor. Dijital pazarlamayı yakından takip eden ve yeni araçları hızlıca bünyesine dahil edenlerin ya da kullandığı sosyal medya kanallarında doğru bir strateji izleyenlerin yarışı başta götürdükleri de bir gerçek.

Yeni alanlardan biri de çok yeni sayılmasa da “video pazarlama”; pazarlamanın “çehresi” değiştikçe video içerikler üzerine odaklı bakış açısı da birtakım değişikliklere uğradı. Video pazarlama trendlerinde en büyük değişikleri hızlıca farketebildiğimiz ve milyonlarca kullanıcıya sahip olan Youtube 7’den 70’e kadar her kitlenin takip ettiği bir mecra haline geldi. Geçtiğimiz sene trafiğini %40 daha da arttıran Youtube’u takiben Facebook ve Periscope gibi pek çok mecra da videolara gereken önemi vermeye başladı.

Videonun popüler hale geldiğini arama motoru sonuçlarında ortaya çıkan video formatındaki reklamlardan da anlayabiliyoruz. Sephora gibi markaların şimdiden denemeye başladığı bu tür reklam kampanyaları kullanıcıların ilgisini oldukça çekiyor.

Video pazarlama neden bu kadar önem arz ediyor? Bilindiği gibi içerik ve sosyal medya pazarlamada en büyük kalemlerden biri. Markada “story-telling” dediğimiz hikaye anlatıcılığı öne çıkarak markanın sunduklarını kişiselleştirip kullanıcıya özel bir hale getirdi, böylece şirketler kullanıcılar ile çok daha bir özel bağ kurdu. Küçük işletme ve girişimler için video içerik pazarlamak için çok bütçe gerektiren bir iş olarak gözükebilir ancak oldukça yararlı olacağını kabul etmeleri gerekir. Buna en güzel örnek olarak sayısızca Youtube kanal sahibinin yarattığı içeriklerle günden güne daha da popüler hale gelip sponsorlu içerik almaya başlamalarını gösterebiliriz.

Gelecekte videoyu daha neler bekliyor sorusuna gelirsek, pazarlamanın kişiselleştirme, hedefleme ve etkileşimli içeriğe doğru yöneliyor ve bu yönlenme yeni video teknolojilerini de bir konsept haline getireceğe benziyor. Video pazarlamada etkili bir yol izlemek için veri toplama ve anket gibi geleneksel yöntemleri izleyip bunları modern çağın anlayışına uyumlu hale getirmek girişiminiz için yararlı ve bir o kadar da sağlıklı olacak.