Bitcoin Cash Nedir? Bitcoin Cash ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bitcoin Cash, Ağustos 2017’de oluşturulmuş bir dijital para birimidir. Hard fork sonucudur, yani Bitcoin ile aynı değildir. Bitcoin ve Bitcoin Cash arasındaki temel fark, Bitcoin’in 8 MB bloklara sahip olması ve saniyede yalnızca 7 işlem gerçekleştirebilmesi, Bitcoin Cash’in ise 32 MB bloklara sahip olması ve saniyede 128 işleme kadar işlem yapabilmesidir.

Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash’e genellikle “BCH” veya “BCC” denir. Bitcoin Cash, Ağustos 2017’de oluşturulmuş bir kripto para birimidir. Orijinal Bitcoin blok zincirinin bir çatalıdır. Bitcoin Cash’in blok boyutu sınırı 8 MB’dir ve Bitcoin’den daha fazla işlem gerçekleştirebilir. İşlem ücretleri de Bitcoin’den daha düşüktür.

Bitcoin Cash, ağda meydana gelebilecek işlem sayısını artırmak ve onu günlük kullanım için daha uygun hale getirmek için oluşturuldu. Bitcoin’e bir alternatiftir ve ondan birkaç farklılığı vardır. Bcash olarak da bilinen bu kripto para birimi, orijinal Bitcoin blok zincirindeki bir hard fork’un sonucudur. Bitcoin’in bazı ölçekleme sorunlarını gidermek ve daha güvenilir işlemler sağlamak için oluşturuldu.

Bitcoin Cash, Bitcoin’den çok daha iyi ölçeklenecek şekilde tasarlanmıştır ve daha düşük ücretlere sahiptir. Ayrıca, herhangi bir ücret ödemeden sınır ötesi para gönderme yeteneği gibi Bitcoin’e benzer birçok özelliğe sahiptir. Bitcoin Cash, eşler arası elektronik birim olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Bitcoin Cash’in temel amacı, bir değer deposu ve ödeme aracı olarak hareket etmektir. Ayrıca Bitcoin’den daha düşük ücretlere ve Bitcoin’den daha iyi ölçeklendirme yeteneklerine sahip olması ile sık kullanılan bir kripto para birimi olarak gösterilebilir.

Bitcoin Cash topluluğu, herkesin yüksek işlem ücretleri ödemeden ve uzun onay sürelerini beklemeden Bitcoin kullanmasının mümkün olduğuna inanıyor.

Bitcoin Cash, herhangi bir merkezi otorite veya güvenilir üçüncü taraflar olmadan dijital nakit ve eşler arası elektronik ödeme sistemi olarak kullanım amacına sahiptir. Bitcoin Cash’in 8 MB’lik artırılmış blok boyutu sınırı ve 2,5 dakikalık bir blok süresi vardır. Bu, işlemlerin Bitcoin’in 1 MB blok boyutu sınırından ve 10 dakikalık blok süresinden daha hızlı onaylanabileceği anlamına gelir.

Bitcoin Cash’in Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin Cash, Bitcoin’in hard fork’u sonrasında oluşturulmuş olan bir birimdir. BTC’nin tüm özelliklerine sahiptir, ancak onu öne çıkaran bazı yeni özelliklere de sahiptir. Genel olarak işlem esnekliği sorununu çözmek için oluşturulmuştur. Ayrıca daha hızlı işlemler, daha fazla ölçeklenebilirlik ve düşük ücretler sunar.

Bitcoin Cash’in özellikleri;

  • Daha hızlı bir şekilde işlem yapma imkânı sunar.
  • Daha fazla ölçeklenebilirlik sunabilir.
  • BTC Cash ile işlem yapmak isteyenler bu işlemleri düşük ücretler ile gerçekleştirebilir.
  • Blok boyutunu 8 MB’a çıkarmak ve ayrıca orijinal Bitcoin koduyla ilgili diğer bazı sorunları düzeltmek amacıyla bir Bitcoin çatalı olarak oluşturulmuştur.

Bitcoin ve Bitcoin Cash Arasındaki Farklar Nelerdir?

BTC Cash ve Bitcoin farkları kapsamında yer alan iki temel fark şudur:

  • 8 MB vs 32 MB blok boyutu
  • 7 tx/sn ve 128 tx/sn

İki kripto para birimi arasındaki temel farklardan biri, Bitcoin Cash’in 8 MB blok kullanması ve Bitcoin’in 1 MB blok kullanmasıdır. Bitcoin Cash ayrıca 128 bit kimliklere kadar işlemlere izin verir, bu da bilgilerin Bitcoin’in 64 bit kimliklerinden daha güvenli bir şekilde saklanabileceği anlamına gelir.

Saniyelik işlem sayısı ele alındığında ise Bitcoin’in 7 tx/sn, Bitcoin Cash biriminin ise 128 tx/sn özellikte olduğu görülüyor. Yani arada saniye başına işlemde ciddi bir fark vardır.