Bitcoin Şehri: El Salvador

Ticari bir para birimi olan Bitcoin, günümüzde internet dünyasında sıklıkla kullanılmaktadır. Bitcoin’in popülerliği öyle arttı ki, dünya üzerinde birçok ülke onu yasal ödeme aracı olarak kabul etti. Kripto para piyasasına hükmeden Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul eden ilk ülke, El Salvador’dur. El Salvador hükümeti bununla da kalmayıp vergiden muaf bir Bitcoin şehri kuracağını açıkladı.

Bitcoin Şehri Nerede Kurulacak?

Dünyada Bitcoin’i yasal bir ödeme aracı olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador’un hükümeti tarafından Bitcoin bazlı devlet tahvillerinin satılacağı açıklandı. Bitcoin bazlı devlet tahvillerinin satışından yaklaşık bir milyon dolarlık bir gelir elde edilmesi bekleniyor. Bu gelirin 500 milyon doları ile sıfırdan bir Bitcoin şehri kurulacağı açıklandı.

Pek çok ayrıcalıklara sahip olacak bu şehir, yabancı yatırımcıların da ilgisini çekecek türdendir. Bitcoin şehrinde yabancı yatırımcılara daimi oturma izni ve vatandaşlık gibi haklar verilebileceği söyleniyor. Hal böyle olunca da “Bitcoin şehri nerede kurulacak?” sorusu gündemden düşmüyor. Bitcoin şehrinin La Union ile Colchagua arasında yer alan Fonseca körfezi yakınlarına kurulacağı öngörülüyor. Bir yanardağın yakınında yer alan bu şehir, tüm imkânlara sahip olacak.

Bitcoin Şehrinde Neler Olacak?

Son zamanlarda hayatımızda önemli bir yere sahip olan kripto para birimi Bitcoin, artık bir şehre dönüşüyor. Bitcoin şehrinden elde edilen kazançlar vergiden muaf tutulacak. Buna göre şehirde elde edilen sermaye kazancı, bordro, emlak ve gelir vergisi olmayacak. Katma değer vergisi olarak adlandırılan KDV olacak.

Bugünkü değeri ile yaklaşık  65 milyon dolarlık Bitcoin’e sahip olan El Salvador, yapacağı bu yatırım ile daha fazla Bitcoin elde etmeyi umuyor. Bitcoin şehrinin tasarımı ise yuvarlak bir biçimde olacak. Şehrin meydanında bir Bitcoin anıtı yer alacak.