Çalışan Kalbin Dokusu Ispanak Yaprağı

Worcester Teknik Okulu’ndan araştırmacılar bir ıspanak yaprağını çalışır bir halde olan kalp dokusuna çevirmenin yolunu keşfetti. Araştırma ekibinin amacı insan organ dokusunu tekrar yaratmak ve bu yaratma sürecinde hassas vasküler kan damar akışına zarar vermemekti. Bilim adamları daha önce de dolaşık vasküler bağlantıları 3D bir şekilde bastırmayı denemişti. Bu yeni buluş sayesinde hassas vasküler sistemlerin yerleşmesi ana nokta olacak.

Kalp dokusunu yaratmak için, Worcester Teknik Okulu’ndaki bilim adamları ilk olarak yaprağın selüloz çerçevesini bitki hücrelerinden soyup çıkarıyor. Daha sonrasında, çerçeveyi insan hücreleriyle birlikte ekip dokunun çerçeve üzerinde büyümesini sağlıyorlar. En sonunda ise damarlar boyunca mikrotaneciler ve akışkanların atmasını sağlamış oluyorlar, bu da çalışma konseptini göstermiş oluyor.

Başka bilim adamları daha önce insan dokusunun küçük ölçekli yapay örneklerini yaratmayı başarmış olsa da, yeni örnekler mevcut kan damarlarının bir çeşit entegrasyona ihtiyaç duyduğunu kanıtlar nitelikle. Vasküler damarlar ile aşılanmış çalışmakta olan dokunun büyük ölçekteki yaratımı doku sağlığı açısından oldukça önem taşımakta.

Yeni öne sürülen teknik insanların daha güçlü bir bedene ve daha sağlıklı kalp kasına sahip olabilme olanağını yaratabildiği için araştırma ekibi çalışmaların başarılı gittiği takdirde kalp ataklarını ya da herhangi kalbe ilişkin bir sağlık sorunu eninde sonunda tedavi edip iyileştirebileceğini ön görüyor. Araştırma ekibi ayrıca maydanoz, fıstığın saçak kökleri ve pelin ile de deneyler gerçekleştirdi, bunun sebebi ise tekniğin farklı türdeki bitkiler kullanılarak farklı tipteki dokuları iyileştirebileceğini düşünmeleriydi. Örneğin; odun selülozu çerçeveleri bir gün insan kemiklerini tedavi etmede kullanılabilir mi?

Worcester Teknik Okulu’na bağlı biyomedikal mühendisliği profesörü Glenn Gaudette The Telegraph’a konuşurken daha çok fazla yapılması gereken iş olduğunu ve şimdiden çalışmaların umut verdiğini dile getirdi. Glen Gaudette ayrıca konuşmasında çiftçilerin binlerce yıldır ekip biçtiği verimli bitkileri doku mühendisliği için kullanmanın alanda sınırlı çözümü olan pek çok problemi çözmede yardımcı olabileceğini de ekledi.