Çalışanlar Ofiste Nasıl Daha Verimli Olur?

Çalışanların verimli ve tatmin edici bir çalışma ortamına sahip olmalarının sağlanması birçok şirket için büyük bir önem kaynağıdır. Kimse kendisini rahatsız edici ya da endişeli hissettiren bir ortamda çalışmak istemiyor. Personelinizin çalıştığı ortam performansların üzerinde doğrudan bir etkisi olabilir.

Ancak Oxford Economics ve sesli elektronik şirketi Plantronics’in yeni araştırmalarına göre, yöneticilerin çoğu dikkat dağıtıcı işyeri ortamının tam etkisini anlamıyor. Çalışanların çalışma ortamları hakkında üretken olmayı zorlaştıran, ortak şikayetleri olduğunu gördüler.

Odaklanma

Oxford Economics, çalışanların dikkati dağılmayan bir ortamda yüksek bir motivasyona sahip olduklarını keşfetti. Sabit gürültüsüz konsantre olma fırsatı, bir ofis ortamının en çok arzu edilen özelliklerinden birisidir ve buna karşın popüler “açık ofis” planı, iş günü boyunca dikkati dağıtacak birçok açık alan bırakmaktadır.

Ankete göre, çalışanların yarısından fazlası ortamdaki gürültü işyerinde rahatsız edici buluyor ancak yöneticilerin sadece yüzde 39’u açık bir kat planının çalışanlarını olumsuz yönde etkilediğine inanıyor.

Akıllı Teknolojiler Pazarlama Başkan Yardımcısı Jeff Lowe, en ufak bir tıkanıklığın bile çalışanlar için bir kesinti görevi görebileceğini söyledi.

Lowe, “Ortamda gürültü ve kişisel alan eksikliği, çalışanların konsantre olmasını ve işlerini zorlaştırmasını sağlayabilir” dedi. “Tüm bunlar çalışma alanını ve üretkenliği tekrar düşünmemize neden oldu. Günümüzün işyeri için tasarlanması, çalışanların olabildiğince üretken olmasına ve en iyi işi yapmalarına yardımcı olan alanlar inşa etmesi anlamına geliyor.”

Uygun Teknolojiye Erişim Eksikliği

Çoğu çalışan kendi kişisel mobil cihazlarını iş amaçlı kullanıyor. İşverenler, çalışanlarının işlerini yapmak için uygun araçlara sahip olmadığını ve uzaktan çalışanların sayısının arttığının farkında değiller. Bu erişim eksikliği, personelinizin iş akışını engelleyebilir. Bu nedenle, her işçinin kendi işine hazır hissetmek önemlidir.

Bartolo, “Ofiste ya da yolda olduğu gibi, evde etkili olabilecek tüm teknoloji araçlarına sahibiz – bu yer önemli değil” dedi.

Sabit Bağlantı

İş ve kişisel zaman arasındaki sınırların az olması nedeniyle, insanlar sürekli olarak metinlere ve e-postalara yanıt vermek için baskı altında hissedebilir ve işyerindeyken bile eksik olma korkusu olabilir. Çalışanların üçte birinden fazlası, başta rahatsızlık verici ve sağlıksız olabilecek bu nedenlerle cihazlarını kullandıklarını itiraf ediyor – çalışma, sürekli bağlantının zorlayıcı davranış ve tükenmeyi doğurduğunu belirtti.

HSBC’deki grup CEO’su Emmajane Varley, çalışanların kişisel zamanlarına saygı duyan bir çalışma ortamını korumanın bu tükenmeyi önlemek için şart olduğunu söyledi. Varley, bir işveren olarak, gerçekçi ve esnekken, personelinizden beklediğiniz şeyleri tam olarak bildirmeniz gerekir.