Chiliz Blockchain Nedir?

Chiliz, ana akım tüketicileri hedefleyen blockchain destekli hizmetler ve ürünler için kullanılan bir ödeme ve kripto para birimi platformudur. Ağırlıklı olarak sporda ve özellikle futbolda kullanılan Chiliz, sektördeki kuruluşların izleyici katılımını teşvik etmesine ve bunlardan para kazanmasına olanak tanıyan benzersiz taraftar etkileşim deneyimleri sağlar.

Chiliz ekibi, sporseverlerin ne kadar tutkulu ve özverili olabileceğinin farkındadır. Dünyanın her yerinde, birçok insanın hayatında önemli bir rol oynayan çok kuşaklı bir futbol sevgisi var. Kombine bilet sahipleri, kulüpleriyle özdeşleşmiş amigolar ve şiddetli kulüp rekabetleri, insanların sporu ne kadar önemsediğini gösteriyor.

Chiliz; blockchain, hayran tokenları ve özel bir kripto para birimi değişiminin birleşimiyle, kripto dünyasını fırtınaya sürükleyen etkileyici bir hayran katılımı girişimini kanıtlıyor!

Chiliz’in Geçmişi

2016’dan bu yana Chiliz platformunun birden fazla yinelemesi tartışıldı ve keşfedildi. Ekip, 2018’in başlarında ürün ve ekip geliştirmeye yönelik aktif olarak çalışmaya başladı. Özel bir yatırım turu sayesinde ekip, 66 milyon dolar toplayarak Socios’un geliştirilmesine yardımcı oldu.

Ekim 2018’de 8,8 milyar Chiliz token (CHZ) basıldı ve erken katkıda bulunanlara dağıtıldı. Bunu takiben, CHZ jetonu Binance ve BitMax dahil olmak üzere birçok büyük borsada listelendi. Socios platformu Aralık 2019’un sonlarında kullanıma sunuldu. Chiliz kadrosuna katılan birçok yüksek profilli kulüpten ilki efsanevi İtalyan futbol takımı Juventus oldu.

Bugün Chiliz, dünya çapında ofisleri ve operasyonları olan 80’den fazla üyesi olan çok uluslu bir ekiptir. Bugüne kadar, Socios platformu 19 resmi ortak topladı ve 11 Taraftar Token Teklifi (FTO) düzenledi. Chiliz’in “tokenleştirilmiş platform ortakları” listesi hızla yeni alanlara doğru genişliyor. Proje, önümüzdeki birkaç yıl içinde çeşitli spor dallarında yüzlerce yeni takımı kurmayı hedefliyor.

Chiliz Jetonu (CHZ)

Chiliz Token (CHZ), Chiliz ekosistemine güç veren bir ERC-20 ve BEP-2 uyumlu yardımcı program belirtecidir. Hem Socios uygulaması hem de Chiliz Exchange, çalışmak için CHZ jetonuna güveniyor. Ayrıca, CHZ belirteci, tüm Chiliz blok zincirindeki temel varlıktır. Bu, Chiliz blok zincirindeki tüm işlemlerin bir miktar CHZ gerektirdiği anlamına gelir. Chiliz Borsasındaki token değişimlerini ve taraftar oylama mekanizmasını içerir. Halka açık bir satış olmadan, Chiliz projesi için toplanan tüm fonlar özel yatırımlar yoluyla yapıldı. Ayrıca, gelecekte halka açık satış olmayacak.

Chiliz’in benimsenmesi, 2021’in başlarında görülen Chiliz tokeninin muazzam yukarı doğru fiyat hareketi ile aynı zamana denk geldi. CHZ jetonunun yazım anında 1,3 milyar dolarlık piyasa değeri Mart başında 0.31 dolar civarında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Aşağıda, Chiliz token dağılımının bir dökümü bulunmaktadır:

Taraftar Tokenları

Taraftar Token Teklifleri (FTO’lar), kripto fırlatma rampalarına benzer şekilde çalışır. FTO, yeni ortaklıkların Socios platformunda Taraftar Tokenları başlatması için adil bir yoldur. Her bir Taraftar Token için lansman öncesinde sabit bir fiyat üzerinde anlaşmaya varılır. Ardından, toplam Taraftar Token arzının bir kısmı, açık pazarda listelenmeden önce Socios platformunun kullanıcılarına sunulur. Bu, adanmış hayranların Polkastarter ve TrustSwap gibi projelere benzer şekilde token lansmanlarına erken erişim elde etmelerini sağlar.

İlgili token lansmanına ilişkin her bir Taraftar Token Teklifi (FTO), FTO başlangıç ve bitiş tarihi, açılış fiyatı ve tamamen seyreltilmiş piyasa değeri gibi önemli bilgileri içerir. Bu, yatırımcıların, diğer herhangi bir fungible token’a yatırım yapmayı düşündüklerinde olduğu gibi, nakitlerini ayırmadan önce bilinçli bir karar vermelerine olanak tanır.

Socios

Socios, Chiliz blok zincirinde oluşturulan ve dağıtılan türünün ilk örneği olan hayran etkileşim platformudur. Chiliz jetonu (CHZ), Socios platformunda kullanılan özel para birimidir. Taraftarlar tarafından uluslararası tanınmış spor takımlarından ve organizasyonlarından markalı “Taraftar Tokenları” satın almak için kullanılır. Bunlar arasında FC Barcelona, Juventus, Paris Saint-Germain ve AC Milan gibi futbol takımları bulunmaktadır. Ayrıca, önde gelen karma dövüş sanatları (MMA) organizasyonu olan Ultimate Fighting Championship (UFC)’de bu gemide yer almaktadır.

Ayrıca, Socios platformunda Taraftar Token satın alan kullanıcılar, anketlerde oy vererek takımları etkileyebilirler. Oylama, Chiliz blok zincirinde şeffaf bir şekilde yürütülen akıllı sözleşmeler kullanılarak etkinleştirilir. Ayrıca, Chiliz blok zinciri, Taraftar Tokenlarının basılması için de kullanılıyor. Taraftar Tokenları, taraftar etki anketleri için akıllı sözleşmeler yürütmek için kullanılan Socios Yetki Kanıtı (PoA) yan zinciri kullanılarak yayınlanır.

Socios, taraftarların kulüplerindeki karar alma süreçlerinde doğrudan bir etkiye sahip olmalarını sağlar. Bu, ürün tasarımlarına oy vermeyi, bir eğitim alanının adlandırılmasını ve bir takımın gol attığı zamanlar için kutlama şarkılarını içerir! Ayrıca, Socios üzerinden oy vererek, destekçiler ödüller ve “ömür boyu bir kez deneyimler” kazanabilirler. Bu, spor eğlencesinde bir sonraki adımdır!

Chiliz Borsası

Chiliz Exchange, “dünyanın ilk jetonlu spor borsası” olarak tanımlanan, Taraftar Tokenları için özel bir kripto borsasıdır. Platform, spor hayranlarının ve kripto tutkunlarının büyük spor yıldızlarını temsil eden Taraftar Tokenları ticareti yapılmasını sağlar. Ayrıca, Taraftar Tokenları, borsadaki temel varlık olan Chiliz Token’a (CHZ) karşı eşleştirilir. Platform, birçok kripto para birimi borsasına benzer şekilde çalışır. Taraftar Tokenları, basit bir kullanıcı arayüzü kullanılarak takas edilebilir. Chiliz Exchange’e chiliz.net üzerinden erişebilir, iOS veya Android için Chiliz Exchange uygulamasını indirebilirsiniz.

Chiliz Blockchain Neden Kullanılır?

Chiliz, sporcuların ve spor takımlarının adanmış izleyicileriyle daha önce hiç mümkün olmayan bir şekilde etkileşim kurmasına izin veriyor. Dahası, Chiliz platformu, kulüplerin yeni gelir akışlarını kullanarak kâr elde etmesini sağlayan kripto ve blok zinciri ile taraftar deneyimine yeni bir boyut katıyor.

Ayrıca Chiliz, taraftarlara takımlarını veya kulüplerini desteklemek için benzersiz bir yol sunuyor. Topluluk teşvikleri, VIP deneyimleri ve taraftar oylarıyla platform, spor hayranları için benzersiz bir etkileşimli deneyim sunar. Bu, taraftarların tuttukları takımın gidişatına katkıda bulunmalarını sağlar. Ayrıca hayranlar oy vererek ödül kazanır ve bu nedenle bunu yapmaya teşvik edilir. Bu, bir ekip etrafında desteği canlandırmak için benzersiz bir yaklaşımdır ve taraftarların destekledikleri ekibin bir parçası olduklarını hissetmelerini sağlar.

Dahası, Chiliz dolaylı olarak uzun bir futbol taraftarı listesini kripto para birimine maruz bırakıyor. Chiliz platformunu kullanan hayranların sadece bir kısmı yüzeyin ötesine geçse bile, bu, kripto para biriminin kitlesel olarak benimsenmesi için büyük bir katalizör olabilir.

Chiliz Özeti

Spor endüstrisindeki blockchain katlanarak büyüyor. Blockchain’in finans, sigorta, müzik ve sanat endüstrilerinde daha belirgin bir şekilde ortaya çıktığı görüldü. Bununla birlikte, endüstri, hayran katılımı ve benzersiz deneyimler için blok zincirinin sunduğu fırsatlarla uyanmaya başlıyor.

Küresel kilitlenmeler nedeniyle geçen yıl spor takımlarının ürettiği gelir eksikliği göz önüne alındığında, CHZ jetonu hem taraftarların hem de spor takımlarının en azından bir dereceye kadar taraftarları getirerek son 12 ayda meydana gelen kayıplardan kurtulmalarına yardımcı oluyor ve sporseverler yeni ve heyecan verici bir fırsata katılmak için bir araya geliyor.

Şu anda, Taraftar Token piyasa değeri yaklaşık 194 milyon dolar. Hızlı bir şekilde benimsenme ve dünya çapında tanınan spor devleriyle birinci sınıf ortaklıklar göz önüne alındığında, bu Chiliz için heyecan verici bir zamandır. Kim bilir, belki yakında Chiliz Taraftar Tokenları kripto büyük liglerinde yarışabilir!