Devleşen Ekonomi: Spor Sponsorlukları

Spor Sponsorluğu Nedir?

On yıldan fazla bir süredir, basılı ve yayıncılık gibi geleneksel medyaya harcanan enflasyona göre ayarlanmış pazarlama dolarları sabit kalırken, sponsorluklara, özellikle de spor sponsorluklarına bağışlanan kaynaklar katlanarak arttı.

Bu trendin nedenlerinden biri, markaların müşterileri ile kişisel bir ilişki geliştirme arzusudur. Günümüz tüketicileri her zamankinden daha eğitimli ve daha varlıklıdır. Ürünleri sadece “satın aldıkları şeyler” olarak değil, “kim olduklarının” bir yansıması olarak görüyorlar.

Son ekonomik gerileme sponsorluk faaliyetlerini yavaşlatmış olsa da, şirketler spor mülkleriyle milyonlar harcadığından ve sporcular, sporseverlerin “memleket takımları” ile olan bağlantısından yararlanarak spor sponsorlukları sıcaklığını koruyor.

İster bir arena, ister bir takım veya bir etkinlik olsun, bir spor takımının varlıkları vardır: izleyici, reklam ve tanıtım fırsatları, tabelalar, biletler, promosyonlar, programlar, birinci sınıf oturma yerleri, misafirperverlik, topluluğunuzdaki profil vb. bir sponsor için potansiyel değerler.

Sonsuz Sebepler

Şirketlerin sponsorluk satın alma nedenleri, markaların kendileri kadar çeşitlidir. Öncelikle, şirketler aşağıdaki nedenlerle sponsorluk satın alıyor:

  • Satışlar: Bir şirketin imajı ve satışları, tüketicilerin tutkulu olduğu bir mekan, ekip veya etkinlikle ilişkilendirilerek artırılabilir.
  • Toplumsal Katılım: Bir şirketin ürünlerini sattıkları topluluklara dahil olması iyi bir iştir.
  • Bağlantı: Sponsorlar, bir sponsorluk ortaklığının getirdiği avantajlardan yararlanır: biletlere erişim, konaklama fırsatları ve tesisin yönetim ofisindeki kişilerle ilişkiler ve bunların ünlü sanatçılar veya ilgi çekici yerlerle olan ilişkileri.
    Bir şirketin spor sponsorluğu satın alma nedeni ne olursa olsun, markaya uygun bir takım seçmek çok önemlidir.

Marka Rezonansı

Sponsorluk envanterindeki artış ve sponsorluk ücretlerindeki düşüş, doğru sponsorluğu seçerken bir markanın hedeflerini tam olarak anlamayı kritik hale getirir. İdeal olarak, bir sponsorluk, markanın pazarlamasının diğer tüm yönlerinde mesajlaşmasıyla yankılanır ve markayla uyumlu bir hedef kitle sağlar.

Etkili bir marka / spor takımı ortaklığının en iyi örneklerinden biri Jack Daniel’in NASCAR ve Professional Bull Riding marka sponsorluğu olmuştur.

Sponsorlukların değerini sağlamada tabela, araştırma, çalışan eğitimi ve müşteri ağırlama temel unsurlar olmuştur. Tüketicilerin ilgisini çekmek için kullanılan önemli bir varlık Jack Daniel’s Experience (JDX)’dir.

Jack Daniel’in sponsorluk yöneticileri tarafından geliştirilen ve koordine edilen ve Red Moon Marketing tarafından etkinleştirilen JDX, Jack Daniel’s Distillery’nin evi olan Lynchburg, Tennessee kasabasını tüketicilere getiriyor. Dünyaca ünlü bir marka olan Jack Daniel’s, gerçekten benzersiz bir hikayeye sahiptir ve JDX, mesajı kontrollü bir ortamda sunar.
Tüketicilere biraz Lynchburg getirmeye ek olarak, JDX, tüketici verilerini toplamak, bir marka deneyimi oluşturmak, sorumluluğu teşvik etmek ve Jack’in istediği şekilde kalabalığı eğlendirmek için kullanılıyor. Markalaşma deneyiminin en kritik kısmı, tüketiciler, içki fabrikasına ve içerideki harika hikaye anlatıcılarına kadar tümüyle benzemek için inşa edilen JDX turuna girdiklerinde ortaya çıkıyor. Jack Daniel’s’ın nasıl dünyada en çok satan viski haline geldiğinin hikayesini etkili bir şekilde anlatmak için hiçbir detay atlanmıyor.
Brown Forman başkan yardımcısı Dave Stang, “Jack Daniel’in öyküsünü ülkenin dört bir yanındaki insanlara ulaştırabilmenin en güzel yanı, artık markayla yalnızca etiketi fark etmekten daha fazla kişisel bir bağ kurabilmeleridir,” diyor. Brown Forman başkan yardımcısı Dave Stang , “Amaç, tüketicinin bu deneyimi yalnızca satın alma noktasında değil, aynı zamanda başkalarıyla paylaşmak üzere kendisininmiş gibi hatırlamasıdır.”

Anahtar Nokta

Spor sponsorluğu artık sadece bir markanın adını bir mülke veya etkinliğe odaklamak ve tüketicilerin bir ürün veya hizmet satın almasını beklemek değildir. Kilit nokta, müşterileri ve çalışanları bir sponsorluğun varlıklarından tam olarak yararlanmaya teşvik etmek için tasarlanmış çok yönlü programlar oluşturmaktır.

Gerçekten benzersiz bir “deneyim” yaratmak, spor tesislerinin tüm amacıdır. Akıllı marka yöneticileri, benzersiz bir tüketici “deneyimi” yaratmanın başarılı bir spor sponsorluğunun anahtarı olduğunu bilir.

En İyi 5 Spor Sponsorluğu

IEG’nin tahminlerine göre şirketler 2018’de spor sponsorluklarına 17 milyar dolardan fazla para harcadı. Bu, toplam Kuzey Amerika sponsorluk pazarının% 70’i. Tüm sporlarda, sponsorluklar işin oyun alanı dışında gerçekleşen büyük bir parçası haline geldi. Hem spor ligleri, hem takımlar hem de taraftarlar üzerinde muazzam bir etkiye sahiptir.

Spor yıllar içinde geliştikçe, sponsorluklar da gelişti. 20. yüzyılın sonlarında sponsorluk dolarlarındaki patlama televizyon tarafından körüklendi ve şimdi internet, sponsorlukların çalışma şeklini tamamen değiştirdi. Spor yönetimi profesörü Dr. Michael Pfahl, şirketler “yatırımlarından daha fazlasını istiyor” dedi. “Etkinleştirmenin yaratıcı olmasını ve hayran kitlelerinin birçok kesimine dokunmasını istiyorlar.”

Bu yeni çağda, en iyi spor sponsorlukları, dijital ve sosyal medya unsurlarına sıkı sıkıya odaklanarak hayranlarla etkileşim kurmak için benzersiz fırsatlar sunuyor. Bu beş yaratıcı spor sponsorluğu, şirketlerin sporlar arası ortaklıklarda aradıkları çeşitliliği ve yeniliği gösteriyor.

Dr.Pepper ve Kolej Futbolu

Larry “Dr. Pepper adamı” Culpepper’ı tanıyor musunuz? Üniversite futbol sezonunda, Dr. Pepper’ın tüm reklamlarını yayınladı ve hatta maçlar sırasında boy gösterdi. Soda şirketi, 2026’ya kadar College Football Playoff için sponsorluk haklarına sahip, ancak yeni reklamcılık yollarını takip etmek için sevgili Larry Culpepper’la devam etmeyi seçti. Şirket, “Larry Culpepper, son dört yıldır Dr. Pepper kolej futbol sponsorluğumuzun büyük bir parçası oldu ve sezon boyunca taraftarlarımızı memnun etmemize yardımcı oldu. Kolej futbolu sponsorluğumuzun yenilenmesiyle, futbolla ilgili reklamlarımızı yeni bir yaratıcı yöne almaya karar verdik ve bu sezon yepyeni bir kampanya planlıyoruz.” Larry Culpepper videoları sosyal medyada çok popüler ve karakter kısa sürede playoff ile eş anlamlı hale geldi.

IBM ve Masters

IBM’in Augusta National’daki yıllık Masters Turnuvası ile geniş ilişkisi birçok yönden spor sponsorluğundaki yeniliklerin tamamını gözler önüne seriyor. Şirket, 1996 yılından beri Masters ile ortak olup, golfün üst gelirli işletme sahipleri arasındaki popülerliğinden yararlanmaktadır.

Bugün IBM, Masterlar için resmi web sitesini, Android uygulamasını, İos uygulamasını geliştiriyor ve sürdürüyor. Bir önemli spor etkinliği ilk kez 2016’da 4K çözünürlükte yayınlandı. Şirket, Master’ları ve sosyal medya katılımını ölçmek ve analiz etmek için IBM Watson bilişsel teknolojisini entegre etti. IBM, 2019’da IBM Watson’ın kurumsal düzeydeki yapay zekasını kullanarak yalnızca üç dakika içinde tüm turu analiz etti.

Adidas ve Dünya Kupası

spor ve ekonomi2014 FIFA Dünya Kupası’nın ilk maçı başlamadan aylar önce Adidas, kendi Twitter hesabından atılacak futbol topunu verdi. Adidas’ın “Brazuca” topu, yaratılışının arkasındaki en son teknoloji, dünyanın en büyük spor etkinliğinde Adidas sponsorluğundaki rakipleri çevreleyen içerik ve tabii ki turnuva boyunca maçların sonuçları hakkında tweet attı.

Brazuca’nın arkasındaki itme, Adidas’ın Dünya Kupası’ndan önce futbol taraftarlarıyla bağlantı kurmasına yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda önceki Dünya Kupası’nda top kalitesiyle ilgili endişeleri giderdi. Adidas’ın 2010 yılında ürettiği ürün çok eleştirildi ve birçok yönden Brazuca, Adidas’ın futbol topuyla ilgili anlatıların kontrolünü ele geçirmesine yardımcı oldu. Adidas, Justin Bieber ve Pharrell gibi ünlülerden söz aldı ve hayranlarını eğlenceye katılmaya ikna etti.

Bugün bu spor sponsorluk ortaklığı devam ediyor. FIFA ve Adidas arasındaki ilişki 40 yıldan daha eskiye dayanıyor. Adidas her yıl Dünya Kupası için resmi maç topu sağlıyor ve diğer FIFA etkinliklerine dahil oluyor.

Microsoft ve NFL

dünyada spor ekonomisiMicrosoft ve NFL, Surface’i NFL’nin resmi tableti yapmak için 400 milyon dolarlık bir sponsorluk anlaşması imzaladığında, çoğu oyuncu ve yorumcu tabletlerden hâlâ “iPad” ve hatta “taklit iPad” olarak bahsetti. Ancak anlaşma 2013’te başladığından beri, hızla kenardan öteye uzanan yenilikçi bir ilişkiye dönüştü. Microsoft, yalnızca ürününün ve logosunun Amerika’nın en çok izlenen liginde belirgin bir şekilde sergilenmesini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda aynı gelişmiş araçlardan bazılarını tüketicilere de sunuyor.

Ortaklık, 2015 yılında Next Gen Stats’ın lansmanını getirdi. Şirket, oyuncuların sahada nerede olduklarını izlemek için ekipmanlarındaki sensörleri kullandı. Hayranlar, çeşitli platformlardaki NFL uygulamalarında bu yeni istatistiklere istedikleri zaman erişim sağladı. Microsoft, hayranların TV’de bir maç izlerken tüm NFL eylemlerini izlemelerine olanak tanıyan bir uygulama bile tasarladı. Ayrıca, Uygulama oyun sırasında antrenörlere, oyunculara ve hakemlere yardımcı olur. Microsoft’un ortaklığı, çok çeşitli teknoloji ürünlerini sergiliyor. Microsoft, NFL ile ortaklık yaparak, yılın en çok izlenen televizyonlarında devamlı var oldu.

MLB ve Snapchat

Spor sponsorluğuna örnekler Major League Baseball’un mobil sosyal medya uygulaması Snapchat ile ortaklığı ile her hafta ülke çapındaki basketbol sahalarında MLB hayranlarının videolarını ve fotoğraflarını bir araya getirmek için Snapchat hikayeleri özelliğini kullanıyor. Bu hikayeler, Snapchat’in 190 milyon günlük kullanıcısı tarafından görülebilir. Snapchat ortaklık müdürü Ben Schwerin, “Şu anda on binlerce hayranın bir telefonu ve kamerası olduğu ve önemsedikleri anları paylaştıkları bir dünyada yaşıyoruz” dedi.

2016’da Snapchat, oyuncuların “SnapBat” adını verdikleri bir selfie çubuğu kullanarak ilkbahar antremanlarını canlı video ile yayınlamasına izin veren anlaşmayı genişletti. Snapchat kullanıcılarına MLB’ye antremanlarını izlemesini sağladı.

Bu ortaklık, spor sponsorluğunun bir sonraki sınırını sergiliyor, ancak bildirildiğine göre para alışverişi yapılmıyor. Snapchat ve bunun gibi platformlar, markalara sponsorluğu yeni yollarla sergileme fırsatı veriyor. Bu sponsorluk, marka görünürlüğünü yaratıcı bir şekilde artırarak sınırsız fırsatlar sunuyor.