Dijital Pazarlamada 2016’da Neler Yaşandı? 2017’de Neler Olacak?

Dijital pazarlama her gün yeni değişiklik ve trendlerle karşılaştığımız bir çeşit dijital arena haline gelmiştir. Bu yüzden pazarlamacılar gelen her yeni değişiklik ile tekrar ve tekrar bir adaptasyon sürecine giriyor ve bu süreci olabildiğince hızlı geçmeye çalışıyor. Kullanıcı davranışları ve benzer konulara baktığımızda 2016 ve 2017 arasında pek bir fark yok. Ancak yeni trendlerin ortaya çıktığı açıkça görülüyor.

Mobil Optimizasyonu Gücünü Koruyacak

Masaüstü kullanımını geçen mobil kullanımı işletmelerin mobil uyumlu web siteleri kullanmalarına sebebiyet verdi. Artık hemen hemen herkes mobilde, herkes mobilden istediği bilgiye ulaşıyor. Eğer web siteniz mobil uyumlu değilse, müşterilerinizi rakiplerinize kaybedebilirsiniz ve web siteniz sıralamalarda geriye bile düşebilir. “Online” pazarlamada önemli rol oynayan mobil optimizasyonuna 2017’de daha pek çok şirket önem vereceğe benziyor. Kısacası, mobil uyumlu web siteler müşterilerine sanki dükkandalarmış hissi vererek harika bir kullanıcı deneyimi fırsatı sunuyor.

Kişiselleştirmeye Önem Verilmeye Devam Edilecek

Dijital pazarlama başarının sırrı niş kitleler için kişiselleştirme üzerine dayalı. Şimdiden içerik uzmanları ve teknoloji geliştiricileri bu gücün farkında ve ona göre çalışmalarını sürdürüyor. Facebook gibi sosyal medya platformları eskisinden daha fazla kitle odaklı özellikler ekleyerek içerik yayımcı ve reklamcılarının kendi hedef kitleleri ile daha kolay bağlantı kurmasını sağladı. Artık Facebook, Instagram ya da benzer bir mecrada reklam verirken hedef kitlenizi belli özelliklere göre seçip reklam kampanyanızı seçtiğiniz özel kitleye göre ayarlayabiliyorsunuz. Bu pazarlama stratejisini 2017’de de uygularsanız şirketiniz için oldukça faydalı olacaktır.

Pazarlama Otomasyonu Daha İyi Olacak

2016’dan beri oldukça konuşulan bu konu 2017’de de önemini korumaya devam edecek. Pazarlama otomasyonu pazarlamacıların bir yazılım ya da internet temelli servisleri kullanarak görevlerin düzene koyulduğu, yönetildiği ve uygulandığı bir süreçtir. Süreç sayesinde görevler manuel olarak gerçekleştirilmek zorunda kalmıyor. Pazarda şu anda mevcut olan çeşitli pazarlama otomasyon araçları sayesinde içerik pazarlaması, sosyal medya ve online reklamcılık tarafında pek çok husus kolayca halledilebiliyor.

Pazarlama otomasyonu sayesinde mevcut müşteriler ile daha kolay iletişim kurma gibi pek çok olanağa sahip olabilirsiniz!

Sonuç olarak, 2016’da pek çok yenilik gün yüzüne çıktı. Taşınabilir cihazlar ile tanıştık, video içerikler daha önemli hale geldi ve sosyal medya pazarlaması bir yaşam biçimi oldu. 2017’de de online pazarlama çerçevesinde yeniliklere açık bir halde çalışmaya devam edeceğiz.