Dijitalleşmenin Gelecekte Satışlara Etkisi

624

Pek çok haberin de söylediği gibi perakende satış sektöründe 2016 yılından beri pek çok gelişme ve yenilik yaşandı ve halen yaşanmakta. Yeni teknoloji beraberinde giyime ve diğer alışveriş ürünlerine yepyeni bir satış ve alışveriş anlayışı getirdi. Bunun yanı sıra emlak ve otomotiv sektörleri de bu yeniliklerden oldukça etkilendi. Şu anda dünyanın dört bir yanında özellikle otomotiv ve emlak sektöründe dijitalleşmenin etkisi açıkça görülebiliyor.

Dijitalleşmenin emlak sektörüne olan etkisini şu şekilde açıklayabiliriz: kapı kapı ev aramaktansa internet üzerinden istediğiniz tipteki eve 3D görsel desteğiyle bakabiliyorsunuz, oturduğunuz yerden kendi belirli isteklerinize göre vakit kaybetmeden ve çok fazla zaman harcamadan ev araştırması yapabiliyorsunuz. Dijital “online” emlak uzmanlarının da maliyeti çok daha hesaplı oluyor, aynı durum araba satışı üzerine çalışanlar için de geçerli oluyor. Global anlamda oldukça önemli bir yerde bulunan Rightmove gibi mecraların sahip olduğu web bazlı ajanslar pek çok işini dijital ortamda yürütebiliyor. Reuters’ın haberine göre Rightmove dijital dünyada son 2 yılda oldukça büyük bir gelişme kaydetti.

E-posta gibi hızlı iletişim araçlarının pek çok işimize ne kadar fayda sağladığının farkındayız. Dijital teknoloji bu sektörlerde müşterilerin hızlı ve güvenli bir şekilde form doldurmalarına da imkan tanıyor. Çevrimiçi internet portalları bireylerin online bir şekilde doldurdukları formlara ulaşıp değişiklik yapmalarına da izin veriyor. Satış kanalları için bu oldukça faydalıdır.

Yukarıda belirtilenlerin yanı sıra dijitalleşme bir başka avantajı da karşımıza çıkarıyor; insanlar kendilerini ve ürün ya da markalarını artık çok daha kolay ve hızlı bir şekilde pazara sunabiliyor. Siz de evinizi, arabanızı ya da herhangi bir ürünü Facebook, Twitter, Instagram ya da Pinterest gibi mecralar ya da Sahibinden.com gibi platformlar üzerinden rahatlıkla satışa sunabilirsiniz ve reklam kanalları aracılığıyla istediğiniz hedef kitlesine ulaşabilirsiniz.

Dijitalleşmenin gelecekte satışa etkileri girişimcilerin ya da satış tarafında faaliyet gösteren şirketlerin web sitelerini daha rahat ve çağdaş bir şekilde kurmasına yardımcı olacak. Günden güne gelişen dijital araçlar sayesinde satış sayfaları çok da etkin ve kullanışlı bir hale geliyor olacak.