Drone ile Teslimat: Geleceğin Kargo Sistemi

Dünyadaki gelişen teknolojik hamleler birçok farklı alanda etkisini gösterdi. Bu gelişimin en çok entegre olduğu sektörel alan ise lojistik oldu. Drone’ların etkisi bu süreçte oldukça büyük. Uçma prensibi ile çalışan bu donanımsal cihazların kullanım kolaylığından faydalanmak isteyen firmalar onu lojistik sektörüne entegre etmeye başladı.

Drone’lar, günümüzde kargo taşımacılığını geleneksel halden çıkarmak adına yapılan bir dizi teknolojik atılımlardan sonra ortaya çıkan modern taşımacılık kavramının olmazsa olmazlarındandır. Özellikle geçtiğimiz yıllarda beliren ve dünya geneline hızla yayılan koronavirüs, drone kullanımında yükselişe sebep olmuştur.

Uzmanlar tarafından geleceğin kargo sistemi olarak adlandırılan drone ile teslimat, şu an için kısıtlı bir kullanıma sahip olsa da uzun vadede hayatımızın bir parçası haline gelecek gibi görünüyor. İşte tam da bu sebeple drone ile teslimat konusunu sizler için detaylandırdık.

Drone ile Temassız Teslimat

Covid-19, drone ile temassız teslimat uygulamasına gidilmesindeki en büyük etkenlerden biridir. Dünya genelinde yaşanan uzun süreli eve kapanmadan sonra bireyler özellikle temassız alışverişe özen göstermeye başladı. E-ticaret ile temassız alışveriş sağlansa da kargo teslimi sırasında bireyler kargocular ile temas kurmak zorunda kalıyordu. İşte bu sorun, drone ile teslimat uygulaması sayesinde aşılmaya başladı.

Bu modern lojistik uygulaması sayesinde alıcılar sipariş verdikleri herhangi bir ürünü hiçbir kişi ile temasa geçmeden, sadece drone cihazları aracılığı ile temin edebiliyorlar. Bu sayede ürünlerine hızlı kavuşurlarken aynı zamanda da Covid-19 gibi salgın hastalıklara karşı daha çok önlem alıyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Virginia eyaletinde bulunan ve bir otonom üretici firması olan Alphabet, geçtiğimiz günlerde ilk drone ile teslimatına başladı. Bunun hemen ardından birçok kurum drone ile teslimat sistemine geçmek için Alphabet’e sipariş verdi. Fast – food ve kahve sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar ticari gelirlerini kısa sürede iki katına çıkardı. Yaptığı açıklamaya göre firma, şu ana kadar 100 binin üzerinde paketi drone ile teslim etti.

Dünya, drone ile teslimat konusunda henüz başlangıç seviyesinde. Yeni uygulamanın uzun vadede baskın bir lojistik kullanımı olacağı kesin olsa da henüz başlangıç seviyesinde olduğu için hem firmalara hem de tüketicilere yüksek maliyetli geliyor.

Amazon Drone Programı Nedir?

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de en büyük online alışveriş sitelerinden biri olan Amazon, kısa zaman önce teslimatlarını drone üzerinden yapacağını açıkladı. Bu kapsamda hizmet vermek için “Prime Air” sistemini kurdu. Peki dünyanın teknoloji devi olan Amazon’un drone programı nedir?

Prime Air, Amazon tarafından yakın dönemde yürürlüğe girmesi planlanan ve online alışveriş sitesi üzerinden alınan ürünlerin, drone ile teslimat aracılığıyla müşterilere temini hedeflenen bir sistemdir. Yakın dönemde kullanımına başlanması hedefleniyor.

Drone ile Teslimat Nasıl Yapılır?

Drone ile teslimat projelerinin hızlanması ve Amazon’un bu alanda yaptığı yatırım açıklaması birçok kişi tarafından memnuniyetle karşılandı. Fakat klasik kargoculuk faaliyetlerine göre oldukça sıra dışı görünen bu sistem, insanlar tarafından nasıl yapılacağı hakkında merak konusu oldu.

Drone ile teslimat, isminden de anlaşılacağı üzere hava yolu kullanılarak yapılması hedeflenen bir uygulamadır. Uçma prensibine dayalı bir uygulamaya sahiptir.

Drone ile Teslimat Ücretleri Ne Kadar?

Drone ile teslimatın henüz dar kullanım alanına sahip olması ve yakıt tüketiminin diğer araçlara göre daha fazla olması, bu sistemin tercihinde yüksek maliyetlere sebebiyet vermektedir. Ancak uzun vadede yaygınlaşması ile birlikte oldukça makul seviyelere düşmesi hedefleniyor.

Özel sektörde drone ile teslimat konusunda rekabetin artmasıyla birlikte her bütçeye uygun bir kargo yöntemi olabileceğini söylemek mümkün.