Elon Musk’dan Bitcoin İle Tesla Alımı Hakkında İlginç Tweet!

Gün geçmiyor ki Tesla ve Spacex Ceo’su Elon Musk, kripto para birimleri ile ilgili piyasayı sallayacak yeni açıklamalar yapmasın.

Geçtiğimiz günlerde, Tesla almak isteyen müşterilerin Dogecoin ve Bitcoin ile ödeme yapabileceğini açıklamasının ardından 12 Mayıs 2021 tarihinde Twitter hesabından ilginç bir açıklama daha paylaştı.

Tesla CEO’su Elon Musk Çarşamba günü Twitter’da yaptığı açıklamada, Tesla’nın “bitcoin madenciliği için fosil yakıtların hızla artan kullanımı” endişesinden ötürü “Bitcoin kullanarak araç alımlarını askıya aldığını” söyledi.

Musk’ın duyurusundan sonraki ilk dakikalarda Bitcoin fiyatı yaklaşık% 5 düştü.

Şubat ayında bir SEC dosyasında Tesla, 1.5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldığını ve gelecekte daha fazla Bitcoin veya diğer kripto para birimlerine yatırım yapabileceğini açıkladı. O sırada şirket, Bitcoin’i ürünleri için bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başlayacağını söyledi.

Tesla’dan kripto para birimi desteği, son aylarda hızla yükselen Bitcoin ve Dogecoin dahil olmak üzere kripto para birimlerinin fiyatlarına katkıda bulundu.

Musk’ın Twitter’da yer alan tüm duyurusu şöyleydi:

“Tesla, Bitcoin kullanarak araç alımlarını askıya aldı. Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların hızla artan kullanımından, özellikle de herhangi bir yakıtın en kötü emisyonuna sahip olan kömürden endişe duyuyoruz.

Kripto para biriminin birçok düzeyde gelecek vadeden bir fikir olduğuna inanıyoruz ancak bunun çevre için büyük bir bedeli olamaz.

Tesla, herhangi bir Bitcoin satmayacak ve madencilik daha sürdürülebilir enerjiye geçer geçmez bunu işlemler için kullanmayı planlıyoruz. Bitcoin’in enerjisinin / işleminin %1’inden daha azını kullanan diğer kripto para birimlerine de bakıyoruz.”

Ana akım yatırımcılar ve Tesla, Square, Metromile ve Nexon gibi bazı kurumsal alıcılar, dijital para birimini potansiyel bir enflasyon koruması olarak görürken, merkez bankaları koronavirüsten sıkıntılı ekonomileri rahatlatmak için para basıyor.

Goldman Sachs ve Morgan Stanley gibi büyük Wall Street bankaları da varlıklı müşterilerine Bitcoin maruziyeti sağlamaya çalıştılar.

Ancak Softbank’ın kurucusu Masayoshi Son gibi bazı yatırımcılar hala kripto çılgınlığına inanmıyor. “Bunun iyi bir şey mi yoksa kötü bir şey mi olduğu, gerçek değerinin ne olduğu veya bir balonun içinde olup olmadığı konusunda pek çok tartışma var. Açıkçası, bilmiyorum, ”dedi.

Tesla Çarşamba günü araç alımları için Bitcoin kabul etmeyeceğini söylerken Musk, Tesla’nın zaten sahip olduğu Bitcoin’i satmak yerine elinde tutmayı planladığını ve işlemler için daha az enerji gerektiren diğer kripto para birimlerini araştıracağını belirtti.

2021’in ilk çeyreğinde Tesla, 1,5 milyar dolar değerinde “dijital varlık” satın aldı ve ardından 272 milyon dolar değerinde satış yaptı. Tesla’dan 26 Nisan’da yapılan bir mali dosyaya göre, Bitcoin satışlarından elde edilen kar, şirketin kârlılığa doğru 101 milyon dolarlık bir “olumlu etki” yapmasına izin verdi.

Musk, son bir yıl içinde milyonlarca Twitter takipçisi ile Bitcoin ve Dogecoin’in halka açık bir hayranıydı, tweet attı ve bunlarla ilgili şakalaştı.

Geçtiğimiz hafta sonu, Tesla şefi “Saturday Night Live” programında ev sahipliği yaptı ve açılış monologunun bir kısmını ve bir taslağını Dogecoin hakkında konuşmaya ayırdı.

O sırada çılgınca bir satış sırasında, popüler ticaret platformu Robinhood kripto ticaretinde bir kesinti yaşadı.

Musk’ın Perşembe günü yaptığı açıklamanın ardından Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban, ekibin bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kabul etmeye devam edeceğini çünkü “Değer deposu olarak Altını değiştirmenin çevreye yardımcı olacağını biliyoruz” dedi.