Keyifle İzleyebileceğiniz En İyi 5 Netflix Biyografileri

Kim güzel ve kaliteli bir filme hayır diyebilir ki? Hele ki bu film kökenlerini gerçek hayattaki insanların hayat hikâyelerinden alıyorsa. Biyografiler başarılı, ilham veren, bazen hayatta güçlükler çekmiş bazen ilhamı kendi ruhunda bulan insanların hayatına yakından bakmamızı sağlayan içeriklerdir.

Bugün sizlerle birbirinden güzel 5 Netflix biyografi yapımı paylaşacağız;

1.    Quincy (2018)

Kültür ve müzik ikonu Quincy Jones’un hayat hikâyesinin anlatıldığı biyografi de Quincy Jones’u görüyoruz. Quincy, 2018 yapımı bir biyografi olup sanatçının benzersiz kariyeri ve özel hayatına dair eşsiz öykü deneyimi sunan bir filmdir. Quincy pek çok başarıya imza atmış bir sanatçıdır:

  • 79 kez Grammy ödüllerine aday gösterilmiştir.
  • 27 kez Grammy ödülü kazanmıştır.
  • Efsanevi bir besteci, müzisyen, orkestra şefi ve yapımcıdır.
  • 1968 yılında Akademi ödüllerine aday gösterilen ilk Afro-Amerikan’dır.
  • Michael Jackson’ın yapımcısı olarak çalışmıştır.
  • Dünyanın en çok satan albümü Bad ve Thriller’ın yapımcısıdır.

Müziği ve yeteneğiyle herkesi kendine hayran bırakan ama hep dışarıdan hayatına baktığımız Quincy’nin hayatıyla ilgili detaylar sizi hem hüzünlendirecek hem de mutlu edecek!

2.    Becoming (2020)

Dilimize “Benim Hikâyem” olarak çevrilen Becoming, 2020 yapımı bir biyografidir. ABD’nin 44. başkanı Barack Obama’nın eşi olan Michelle Obama, Amerikalı bir avukat olup üstün zekâlılar okulunda eğitimini tamamlamıştır. Harvard mezunu olan Michelle Obama, hem giyim tarzı hem de moda anlayışı ile pek çok defa en iyi giyinen kişilerin yer aldığı listelere adını yazdırmıştır. Michelle Obama’nın hayatıyla ilgili olarak dışarıdan bildiklerimiz bu kadardır.

Bu kapsamda biyografi film seyrinde Michelle Obama’nın hayatına daha yakından bakma fırsatı elde ederiz. Michelle’in diğer insanlarla kurduğu bağlar ve umutlarına dair hayat deneyimlerini izleriz. Biyografide Michelle Obama’nın köklerini ve sesini nasıl bulduğuna, Beyaz Saray’da First Lady olarak yaşadığı zamana ve bir anne olarak üstlendiği görevlere tanıklık ederiz. Belgesel aynı zamanda Michelle Obama’nın aynı isimli 24 dilde yayınlanan kitabından köklerini almaktadır.

3.    Mercury 13 (2018)

Bu biyografide Amerikalı kadınların, Mercury olarak bilinen astronot eğiten ve özel olarak finanse edilen astronot programına katılması konu alınır. 1960’da 13 kadın Amerika’nın ilk kadın astronotları olmak için eğitim almıştır. Kadınlar hem psikolojik hem de fiziksel testleri tamamlamalarına rağmen eğitimlerini bitiremeden programın iptal olmasıyla hayalleri yıkılmıştır. Programın iptalinin ardından sadece 7 erkek astronot seçilmiştir.

Bu dokunaklı hikâye cinsiyet ayrımcılığı, ataerkil sistemin işleyişi ve hayallerinin peşinden gitmek için uğraşan 13 kadının hikâyesine bir ayna tutmaktadır. 2018 yapımı biyografi oldukça etkileyici ve izledikten sonra aklınızda pek çok soru işareti bırakacak bir yapımdır.

4.    Dolly Parton: Here I Am (2019)

Müziğe ve sanata meraklısınız ve ünlü isimlerin biyografi filmleri ilginizi mi çekiyor? Bu yapımda müzik dünyasına adeta yön veren ve ikonik kariyeri ile popüler bir müzisyen olan Dolly Rebecca Parton’un hikâyesi anlatılmaktadır.

1959’dan itibaren müzik hayatına devam eden Dolly Parton, 7 kez Grammy ödülü kazanan ve 42 kez bu ödüle aday gösterilen bir country pop şarkıcısı ve müzik yazarıdır. Aynı zamanda günümüzde popüler bir pop sanatçısı olan Miley Cyrus’ında vaftiz annesi olan Dolly Parton biyografisinde sanatçının kariyerinin nasıl şekillendiğini ve ona yardımcı olan kişileri görürüz.

Müzikal ve hareketli bir yolculuğa çıkmak ister misiniz? Dolly Parton biyografisi keyifli ve size ilham verecek bir yolculuğa çıkaracak.

5.    Jim & Andy: The Great Beyond (2017)

1984 yılında hayata gözlerini yuman Amerikalı komedyen Andy Kaufman’ın biyografisinin anlatıldığı filmde, Jim Carrey komedyeni canlandırmaktadır. Eğer ünlü bir komedyenin hayatına yakından bakmak istiyorsanız bu biyografi yapımı tam size göre!