En İyi Girişimcilik Ödülü Almış Fikirler

Girişimcilik sektörü her geçen gün yeni girişimcilik fikirleri ve projelerin çıktığı, sonsuz sayıda iş kurulabilecek potansiyel barındıran bir sektördür.

Girişimcilik sektörünün sonsuz olasılık ve proje barındıran bir alan olması günümüzde pek çok girişimcilik yarışmasının düzenlenmesine zemin hazırlar. Bu yarışmalar ile girişimciler fikirlerini sunarak, hayata geçirmek için ihtiyaç duydukları motivasyona ve çoğu zaman maddi ödüllere sahip olurlar. Eğer girişimci bir ruhunuz varsa bu yazımızda girişimcilik yarışmaları ile ödül kazanan projeleri ele alacağız.

Erişilebilir Web Fikri

Bu proje renk körlüğü, görme bozukluğu gibi sorunlar yaşayan kişilerle görme engellilerin web sitelerine daha rahat bir şekilde erişim sağlayacakları platformlar yaratmada farkındalık oluşturuyor.

Web sitesinin tasarımının ve kodlamasının nasıl yapılacağının ele alındığı eğitim, engelli kişilerin internet hayatına katılmalarını kolaylaştıran bir altyapı sağlıyor. Web geliştiricilere sunulan seminer, eğitim gibi online içerikler ile erişilebilir kod yazabilmeyi öğreniyor.

Pandemiye Destek Fikri: 3 Boyutlu Yazıcı

COVID-19 pandemisi başladığı günden itibaren sağlık alanında çok ciddi bir yoğunluk meydana geldi. Acil sağlık malzemesi ve ekipmanlara ulaşma ihtiyacının bu denli artış göstermesi, malzemelerin tedarik edilme sürecinde zorluklar yaşanmasına yol açtı. Bu süreci kolaylaştıran girişimcilik ödüllü fikir, 3D üç boyutlu yazıcılar ile hastanelerin ihtiyacı olan ürünlere kolayca ulaşmasını sağlıyor.

Koronavirüs sürecinde entübasyon kabini, yüz siperliği ve anti – bakteriyel tulum gibi 1,5 milyonu aşkın koruyucu malzeme üretilmesini sağlayan 3 boyutlu destek fikri; sağlık sektöründeki yoğunluğu azaltan, başarılı ve yaratıcı bir girişimcilik fikri olarak karşımıza çıkıyor.

Mülteci Kadınları Hayata Kazandırma

Tasarımcılar ile ekonomik bakımdan zor durumda olan özellikle mülteci kadınlar arasında iş birliği sağlayarak özel tasarım ürünler üretilmesini sağlayan proje, sosyal ve ekonomik bakımdan zor durumda olan kadınlara yardımcı oluyor.

30.000’in üzerinde kişiye ulaşılmasını sağlayan girişimcilik yarışması ödülü sahibi olan proje, 15.000’in üzerinde ürün satışı gerçekleştirmiştir. Proje böylelikle hem sosyoekonomik açıdan dezavantajlı konumda olan kadınların hayata kazandırılmasına yardımcı oluyor hem de üretim kapasitesini artırarak kar elde edilmesini sağlıyor.

Engelleri Kaldıran Proje: Blindlook

Ülkemizde pek çok restoran, bar ve kafe gibi işletme olsa da bunların birçoğu engelli bireylere göre tasarlanmayan, onların bu mekanlara yalnız bir şekilde giriş yapmasını imkansızlaştıran yapıya sahip.

Görme Engelli Bakışı anlamına gelen Blindlook projesi görme engelli kişilere sesli olarak mekân yönlendirmesi yapıyor. Bu ödüllü girişimcilik fikri sayesinde görme engelli bireylerin yakınlarındaki restoran ve lokasyonları kolayca bulabilmesi sağlanıyor.

Proje aynı zamanda körcül navigasyon desteği sunarak restorana tek başına engelli bireyin ulaşmasına ve menüyü sesli bir şekilde okuyarak sipariş seçmesine yardımcı oluyor. TURYID ile iş birliği içerisinde yürütülen proje ile pek çok markaya erişilerek bu konuda eğitimler düzenlenmesi hedefleniyor.

Toprak Tasarrufu Sağlayan Hafif Tuğla

Ülkemizde ve dünyada her geçen gün yapılan inşaat ve bu inşaatlarda kullanılan malzeme sayısı artış göstermektedir. Pek çok inşaat malzemesi toprak rezervleri kullanılarak hazırlanan materyallerden oluşur. Bu da toprağımızın zamanla verimsizleşmesine yol açabilir.

Hafif tuğla girişimcilik fikri kimya mühendislerinin deneyim ve bilgilerinden yararlanılarak ortaya atılmış bir proje. Proje ile sağlanan avantajlar şu şekildedir:

  • Topraktan tasarruf sağlanıyor.
  • İhtiyaç duyulan malzemeler imal edilirken hammaddeye ulaşma sorunu ortadan kaldırılıyor.
  • Binalarda deprem riskini ciddi anlamda azaltıyor.
  • Tuğlada hafifleme yaparak binanın zeminde oluşturduğu yükte azalma sağlıyor.
  • Hafif tuğla, standart tuğlaya göre ekonomik açıdan da daha uygun fiyatlarla sunuluyor.
  • Bereketli toprağın korunmasını sağlayarak topraklarda yaşanabilecek çölleşme sorunu ve toprak kaybının önüne geçiliyor.

İnşaat sektöründe hem afetlere karşı koruma hem toprağı muhafaza etme hem de ekonomik bir materyal sunması ile bu girişimcilik projesi inşaat sektöründe ciddi değişiklikler yaratabilir.