Geçmişten Günümüze En İyi Metaverse Konulu Filmler

Metaverse konusu uzun süredir bir olgudan öteye gidemediyse de son dönemde teknoloji devlerinden arka arkaya gelen açıklamalar artık bunun bir fikirden çok öteye geçtiğini gösterdi.

Facebook’un adını “Meta” olarak değiştirmesi ve 50 milyon dolarlık bütçe ayırması, Microsoft’un bu alanda yaptığı yatırımlar yakın gelecekte metaverse konusunun daha da sık duyulmasına sebep olacağa benziyor.

Bu zamana kadar belki de metaverse’ün en çok film sektöründe üzerinde duruldu. Büyük yapımlar ile beyazperdeye taşınan bu filmler, seyirciler tarafından büyük ilgi gördü. Çekilen bu filmler aslında izleyicilere Meta evren hakkında birçok ipucu veriyor.

Geçmişten günümüze en iyi metaverse konulu filmleri 5 maddede belirtebiliriz:

  • Matrix
  • Ready Player One
  • Tron
  • Horror
  • Lucy

Peki bu filmlerin metaverse ile bağlantısı nedir? Filmlerde metaverse nasıl ele alınmıştır? Gelin bu soruların yanıtlarını birlikte inceleyelim.

Aksiyonu Doruklarda Hissettiren: Ready Player One (IMDb: 7.4)

Beyazperdede gişe rekorları kıran filmlerden biri olan Ready Player One, aslında 2011 senesinde Ernest Cline’ın kaleme aldığı ve aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Metaverse kavramının öncü film ve kitaplarından biri olarak kabul görür.

Film, OASIS adlı bir oyun evreninde insanların avatarlarıyla birtakım görevleri gerçekleştirmesini ele alır. Özellikle oyun içerisine saklanan bir anahtarı bulan kişinin büyük bir serveti kazanacak olması, bunu bir oyundan ziyade ölüm kalım meselesine dönüştürür. Filmdeki sanal dünya metaverse yerine OASIS olarak ifade edilir.

Gelmiş Geçmiş En İyi Metaverse Temalı Film: Matrix (IMDb: 8.7)

Daha metaverse yani sanal evren kavramının dünyada henüz adı bile duyulmamışken bunu ilk kez dile getiren bir film vardı: Matrix.

1999 senesinde serinin ilk filminin yayınlanmasıyla birlikte dünya genelinde büyük bir ufuk genişlemesi oldu. Çünkü o ana dek gerçek dünyadan sanal dünyaya geçmek, dahası o dünyada yaşamak kimsenin aklında olmayan bir şeydi.

Filmde yaşanan sanal evren, “metaverse” olarak adlandırılmasa da temel olarak “yaşananın ötesindeki gerçeklik” olarak ifade edildi. Matrix için gelmiş geçmiş en iyi metaverse temalı film dersek, kesinlikle yanılmış olmayız.

Nostaljik Bir Metaverse Temalı Film: Tron (IMDb: 6.8)

Tron, aynı isimdeki kültleşmiş bir bilgisayar oyunundan uyarlanan ve 2011 senesinde beyazperdeye taşınan bir filmdir. Filmde Sam isimli bir çocuk, 25 yıldır kayıp olan babasının izini sürmek için Tron’un dijital evrenine katılır. Bu filmde metaverse dünyası “TRON” olarak isimlendirilmiş olup son yıllarda sanal evren temalı filmler arasında öne çıkan yapıtlardandır.

Baba ve oğul ilişkisinin ana tema olarak ele alındığı bu film, ayrıca nostaljik bir metaverse tema özelliğine sahip. Yönetmenliğini Joseph Kosinski üstlenirken başrollerini Jeff Bridges, Garrett Hedlund ve Olivia Wilde üstleniyor.

Korku Filmi Sevenlere: #Horror (IMDb: 3.0)

Korku türünde filmleri izlemeyi sevenler için de metaverse temalı bir film mevcut. İsmi #Horror.

Bu filmde küçük yaştaki bir grup kız çocuğunun sosyal medya kullanımının sanal bağımlılığa dönüşmesi ve ardından da bu bağımlılığım sanal zorbalığa dönüşmesi işleniyor. Ayrıca gerçek olaylardan esinlenilmiş olması, filme olan ilginin artmasına neden oluyor.

ABD yapımı olan ve metaverse temalarının yer yer işlendiği bu filmi izlemenizi tavsiye ederiz.

Mafya Konulu Metaverse Filmi: Lucy (IMDb: 6.4)

Scarlett Johansson’un usta oyunculuğuyla başrolde bulunduğu bu filmde, Lucy adlı bir kadının Tayvan’daki mafya dünyasına açtığı savaş konu ediliyor.

Lucy, vücuduna nüfuz eden sentetik kimyasallar sebebiyle doğaüstü güçlere sahip oluyor ve insan fizyolojisinin sınırlarını zorluyor. Luc Besson’un yönetmenlik koltuğuna oturduğu bu film, metaverse temaları içermesi sebebiyle gişede hayli ilgi gördü.