Facebook “Hikayeler” Bölümüne Sahip Uygulamalar Arasında

İlk zamanlarda Snapchat ile başlayan “Hikayeler” bir süre sonra geçtiğimiz Ağustos ayında Instagram tarafından da benimsenip yayınlanmıştı hatırlarsanız. Her uygulamanın birbirlerini kopyalamaya başladığı bu dönemde Facebook da aynısını yapmaya karar vermişe benziyor. İlk önce İrlanda’da yayına giren bu bölüm iOS ve Android cihazlar üzerinde aktif hale getirildi. Facebook ekibi Snapchat’in başka özelliklerini yine ilk İrlanda’da denemişti.

Oldukça aşina olduğumuz özellik facebook üzerinde de aslında aynı özellikleri vaat ediyor. Çektiğiniz anlık görüntü ya da video içerikler sadece 24 saat boyunca yayında olacak ve ana menü üzerinden arkadaşlarınızın hikayelerini de rahatlıkla takip edebileceksiniz. Ayrıca arkadaşınızın hikayesini attığını görüntüye bakarken yine Snapchat tarafında olduğu gibi burada da kendisine cevap yazabileceksiniz, bir başka deyişle mesaj atabileceksiniz. Ve selfie çekerken çeşitli filtreler ekleyebileceksiniz. Özetle Facebook’un “Hikayeler” bölümü bildiğimiz aynı hikaye.

Önümüzdeki aylarda diğer ülkelerde de kullanılmaya başlanacak “Hikayeler”’in diğer uygulamalara kıyasla Facebook üzerinde daha çok rağbet görüp görmeyeceğini şimdiden net olarak bilemiyoruz ancak Facebook uzun bir zamandır arkadaşların, ailelerin ve hatta iş arkadaşlarının birbiriyle özel anlarını ve düşüncelerini paylaştığı bir yer olmuştur. Instagram bu ilgi çeken özelliği duyurduğundan sadece 5 ay sonra günlük 150 milyon kullanıcıya ulaşmıştı ki bu da Facebook’un da bu konuda bir şansı olabileceğini açıkça gösteriyor. 2017’nin gelişiyle daha da önem kazanan görseller bu yeni özellik ile daha da değer kazanabilir ve fotoğraf ya da video paylaşmak daha da eğlenceli hale gelebilir.

Haber duyulduğundan beri merak edilen asıl nokta masaüstü tarafında bu özelliğin nasıl uygulanabilecek olması; bu özellik bilindiği gibi hem Snapchat hem Instagram’da mobil tarafında geçerliydi ancak masaüstü için daha önce hiç denendiği tam olarak görülmedi.

Facebook yaptığı açıklamada insanların paylaşım anlayışının iki ya da beş yıl öncesinden çok farklı olduğunu, artık daha fazla görselin, fotoğrafın ve videonun önem arz ettiğini ifade etti. Ayrıca açıklamalarında insanların yaratıcı fotoğraf ve videolarının kimle, ne zaman isterlese daha hızlı ve eğlenceli bir şekilde paylaşmalarını sağlamak için böyle bir yeniliğe gittiklerini söylediler. Türkiye’ye dedikleri gibi birkaç ay sonra geleceğini düşünürsek bizim de yakında bu özelliği deneyebileceğimizi umuyoruz.