FBI Ajanının Linkedin’de Kripto Dolandırıcılığı İle İlgili Yorumu

FBI Ajanı Sean Ragan: LinkedIn’de Kripto Dolandırıcılığındaki Artış Çok Tehlikeli

LinkedIn’de kripto dolandırıcılığı son zamanlarda artmış durumda. Konu ile ilgili FBI’in harekete geçmesi, durumun beklenilenden çok daha tehlikeli olduğunu gösteriyor.

LinkedIn platformu üzerinde son zamanlarda artan kripto dolandırıcılığı, LinkedIn tarafından da kabul edildi. LinkedIn konu ile ilgili açıklamada bulunarak kripto dolandırıcılığında artış yaşandığını doğruladı. Farklı dolandırıcılık türlerinden biri olan kripto dolandırıcılığında kullanıcılar, çeşitli kişiler tarafından kripto yatırımı yapmaya yönlendiriliyor.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), konuya yönelik çalışmalarda bulunarak gerekli adımları attı. FBI Ajanı Sean Ragan, LinkedIn’de kripto dolandırıcılığında görülen artışın çok tehlikeli olduğunu ifade etti. Yapılan araştırmalar, kripto dolandırıcılarının finansal danışman gibi davrandıklarını, kullanıcıları kripto yatırımlarına yönlendirdiklerini açığa çıkarttı.

Dolandırıcılar, kullanıcıları ilk başta gerçek kripto yatırım sitelerine yönlendirse de bir süre sonra yatırımcıların yaptıkları yatırımları dolandırıcılar tarafından kontrol edilen siteye taşımaları gerektiği söyleniyor. Ardından yatırımcıların hesabındaki para, kripto dolandırıcılığı kapsamında çekiliyor. Son zamanlarda konuya dair yapılan araştırmalar, LinkedIn’de görülmekte olan kripto dolandırıcılığında artışların meydana geldiğini gözler önüne serdi.

LinkedIn’de Kripto Dolandırıcılığı

LinkedIn’de artış gösteren kripto dolandırıcılığı, kullanıcıların güvenliğini tehdit etmiş durumda. LinkedIn tarafından da doğrulanan kripto dolandırıcılığının son zamanlarda çok daha yoğun görüldüğü de biliniyor. FBI’in çeşitli araştırmalar yaptığı dolandırıcılık vakaları, yatırımcıların bir süre sonra paralarını kaybetmesine neden oluyor.

FBI Ajanı Ragan, bu tür dolandırıcılık faaliyetlerinin çok önemli olduğunu, halihazırda dolandırıcılığa maruz kalmış kişilerin yanı sıra birçok potansiyel kurban olduğunun altını çizdi. Profesyonel finansal danışman gibi davranan ve yatırımcıları ilk önce yasal yatırım sitelerine yönlendiren dolandırıcılar, yatırımcıların güvenini kazandıktan sonra onları dolandırıcılar tarafından yönetilen sitelere yönlendiriyor.

Bu tür sitelere geçiş yapan yatırımcılar ise hesaplarındaki paraları kaybediyor. Kripto para üzerinden yapıldığı için kripto dolandırıcılığı olarak tanımlanan bu dolandırıcılık türünde birçok kişi mağdur olmuş durumda.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ragan, suçluların bu yöntem üzerinden para kazandıklarının altını çizdi. Dolandırıcıların bu konu üzerinde sürekli düşündüklerini ifade eden Ragan, LinkedIn’de bu tür dolandırıcılık vakalarına yaşanan artışların tedirgin edici bir seviye olduğunu da vurguladı.

LinkedIn’deki Kripto Dolandırıcılığı LinkedIn Tarafından Doğrulandı

Kripto para üzerinden gerçekleştirilen kripto dolandırıcılığı, LinkedIn tarafından doğrulanmış durumda. LinkedIn, kullanıcıların şüpheli profilleri bildirmeleri gerektiğinin altını çizdi. Neyin sahte, neyin gerçek olduğunun anlaşılması zor olsa da şüphe uyandıran herhangi bir durumda LinkedIn ile bağlantı kurmak ve bu tür profilleri bildirmek çok önemli. LinkedIn’in bir iş ağı olarak faaliyet göstermesi, kripto dolandırıcılarının çok daha rahat hareket etmesine neden olabiliyor.

Kripto Para Dolandırıcıları Finansal Danışman Gibi Davranıyor

LinkedIn üzerinde dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunan kripto para dolandırıcıları, temelde profesyonel bir finansal danışman gibi hareket ediyor. İnsanlar üzerinde güven uyandırmak için çok titiz bir şekilde çalışan bu tür kişiler, insanların kripto para yatırımcılığına yönelmesini sağlıyor.

Kripto dolandırıcılığı kapsamında yapılan faaliyetler ile birlikte yatırımcılar ilk önce güvenli yatırım sitelerine yönelse de bir süre sonra dolandırıcıların teşvikleriyle dolandırıcıların kontrol ettiği yatırım sitelerinde hesap açıyor. Bu tür sitelerde açılan hesaplar sonrasında yatırımcıların hesaplarındaki para dolandırıcılar tarafından çekiliyor.

Kripto dolandırıcılığı kapsamında;

  • Dolandırıcılar finansal danışman gibi hareket ediyor.
  • Kullanıcılar üzerinde güven oluşturuyor.
  • Kullanıcıların kripto para yatırımı yapmasını sağlıyor.
  • Yatırımcıları dolandırıcıların yönettiği yatırım sitelerine yönlendiriyor.

Bu hususların her biri, kripto para dolandırıcılığının ne şekilde yapıldığını açıklama noktasında önemli bir yere sahip. LinkedIn kullanıcılarının güvenli bir şekilde LinkedIn üzerinde hareket edebilmesi için şüpheli profilleri şikayet etmesi ise çok önemli.