Franchise Yapabilmek İçin Sorulması Gereken Sorular

Hızlı büyüyen bir işletmenin sahibiyseniz, bir sonraki adımın bir franchise haline getirmek olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Franchising, işinizi daha da genişletmek için harika bir yoldur, ancak birçok girişimci bu değişimin gerektirdiği gerçeğe hazır değildir.

Girişimci Kaynağı franchise iş koçluğu şirketinin Ceo’su Terry Powell, “Bir franchise sahibi olmaya karar verdiğinizde, işiniz ve bireysel bir girişimci olarak yaptığınız şey sonsuza dek değişebilir” dedi.

Bir franchise bayilik sistemi sahibi olmak, her küçük işletme sahibi için doğru değildir, ancak bu yolu seçenler, yeni ve heyecan verici zorluklarla karşı karşıya kalacaklardır. İşletmenizi franchising etmeyi düşünüyorsanız, karar vermeden önce kendinize şu soruları sorun:

Girişimsel Bağımsızlığından Vazgeçmeye Hazır Mısınız?

Powell, franchising, orada bulunan en başarılı iş modellerinden biri olmasına rağmen, muhtemelen normal bir küçük işletme sahibi olarak karşılaşmadığınız düzeyde bir karşılıklı bağımlılık gerektiriyor. Franchise almaya karar verdiğinizde, yatırımcılar ve franchise şirketleri ile güçlü ilişkiler geliştirmeniz gerekecek ve başarılarınız büyük ölçüde kendi organizasyonlarınıza bağlı olacaktır. Powell, “Bayilik franchise’lar olmadan asla başarılı olamaz” diye açıklıyor.

Bir franchise uzmanı olarak, marka bilinci oluşturma çabalarınızı, ürün geliştirme ve genel şirket politikalarınızı kontrolünüz altında tutacaksınız, ancak franchise sahiplerinizin şirketinizin şubelerini çalıştırma özgürlüğüne sahip olduğunuzu da kabul edebilmeniz gerekir. Bunu yapabilirsen, franchise almaya veya vermeye hazır olabilirsin.

Güçlü Bir Destek Sistemi Oluşturabilir Misiniz?

İşletmenizi franchise’a dönüştürmek için, çok fazla dış yardıma ihtiyacınız olacak. Güçlü bir destek sistemine sahip olmak, bazen bu kafa karıştırıcı süreçte size yardımcı olacaktır. Jason Rivera, “Franchising gerçekten hızlı bir şekilde devreye girebilir, bu nedenle iyi bir yönetici ekibine ihtiyacınız var” dedi. “Emlak işlemleri ve yasal işlemler gibi operasyonların farklı yönlerini desteklemeye yardımcı olmak için geliştikçe bazı kilit insanları da getirmek zorundasınız.” Rivera, franchise açıklama belgesini anlayan iyi bir franchise avukatının bulunmasının kritik olduğunu söyledi. Büyük ölçüde düzenlenen franchising’in yasal yönlerini anlamak, bayinize cevap ve destek sağlamanıza yardımcı olabilir.

Küçük İşletmeleriniz Franchise Olarak Başarılı Olmak İçin Yeterince Gelişmiş Mi?

Yukarıdaki soruların tümüne “evet” cevabını verdiyseniz, cevaplamanız gereken son ve belki de en önemlisi, işletmenizin istikrarlı, olgun ve franchise alabilecek kadar gelişmiş olup olmadığıdır. Ürününüzü geliştirme, pazarlama kampanyalarınızı uygulama ve müşteri ilişkileri kurma ne kadar zamana harcadınız? Bayilik yaptığınızda, bu sonuçları çok daha hızlı üretmeniz gerekir. “Piyasaya sürme her şeydir” dedi Harris.

Bu sorulara cevap verebilmek iyi bir başlangıç ​​noktasıdır, ancak işinizi imtiyazlı kılmaya karar verirken hala yapılması gereken çok sayıda husus vardır. Genişletmeye başlamanız için bir avukatla görüşmeden önce, araştırmanızı yaptıktan ve bu yeni iş taşıma işleminin sizin için ne anlama geldiğini tam olarak anlamalısınız.