Freelancer Olarak Para Kazanabileceğiniz Bionluk Benzeri Siteler

21

Geleceğin çalışma sistemi olarak görülen freelance çalışma modeli, zaman ve mekândan bağımsız olarak daha özgür ve kişisel iş yapma sistemidir. Bu modeli benimseyenler arasında genel olarak işerini web üzerinden organize edenler, yazılım, çevirmenlik, sosyal medya yönetimi ve grafik tasarımı gibi alanlarda çalışan kişiler yer alır.

Freelance çalışma sistemi, internet üzerinde her türlü içerik üretimi ve hizmet satışı gibi olanaklar sağlar. Freelancer olmak isteyenler için Bionluk gibi topluluk platformları bulunur. Komisyon üzerinden çalışan bu siteler, iş yapan kişilerle müşteriler arasında bir köprü konumundadır.

Kişilerin kendilerine özel profil sayfalarında sundukları hizmetlere yer vermeleri, ücret ve teslim süresi hakkında bilgilendirme yapmaları ve haklarında yapılmış yorum ve puanlamaları göstermelerine olanak sağlayan siteler, ödeme işlemlerini de güvenli bir sistemde gerçekleştirmektedir. Hizmet öncesi müşteriden alınan ücret havuzda bekletilir ve hizmet tamamlandıktan sonra freelancer’a iletilir. Her hizmetten belirli oranda komisyon alan bu siteler, freelance çalışanların farklı kitlelere ulaşmasında büyük kolaylık sağlar.

Dünyada ve ülkemizde freelance çalışma olanakları sunan sitelerden bazıları şunlardır:

1.    Freelancer.com

Dünyaca ünlü freelancer sitelerden biri olan freelancer.com, 1800’den fazla yetenek ve iş için uzmanın bulunduğu bir platformdur. Sunulan işin memnuniyet derecesini de önemseyen sistemde; iş verenlerle uzmanlar arasında iletişim kurulması, proje örneklerinin gösterimi ve seçim yapma olanaklarının tanınması gibi hizmetler yer alır. 247’den fazla ülke ve bölgede hizmet veren freelancer.com serbest çalışanlar için kariyer yapma, işverenler için de en iyi projeye ulaşma olanakları sunar.

2.    Uzman Kirala

Yaptığınız iş ve projelerden bahseden ilanlarınızı yayınlayabileceğiniz uzmankirala.com, projenize site üzerinden gelen teklifleri değerlendirme ve aralarından seçim yapma imkânı sunar. Platformun amacı işverenler ile uzmanlar arasında köprü kurmak, uygun fiyatlar ve güvenli bir sistem ile her iki tarafın da memnuniyetini sağlamaktır.

3.    Armut

Eğitim, sağlık, temizlik, nakliyat, tadilat ve daha birçok alanda hizmet veren ve hizmet alanları buluşturan bir platform olan Armut, üyelik yoluyla hizmet sunar. Bulunduğunuz konum ve vermek istediğiniz hizmeti profilinizde belirterek, hizmet istenen alanlara teklif verebilirsiniz. Her iş için 4 kişinin teklif verdiği sistemde, müşterinin tercihi işi kimin alacağını belirler.

4.    Proje Kurdu

Ücretsiz üyelik sunan projekurdu.com, gönderdiğiniz projeleri inceler ve onaylar. Projeniz onaylandıktan sonra bulunduğu kategorideki uzmanlara gönderilir. Uzmanlar tarafından projenize gelen teklifleri değerlendirerek seçim yapabilirsiniz. Projekurdu.com’un ücretsiz sunduğu “standart proje” seçeneği ile sınırlı sayıda uzmana projeniz gösterilir. Farklı seçeneklerle projenizin görünürlüğünü artırabilirsiniz. Tamamladığınız proje ve aldığınız puanlara göre iş potansiyeliniz farklılık göstermektedir.

5.    Fiverr

Kaliteli ve hızlı iş potansiyeli bulunan fiverr.com, ödemeleri güvence altına alan sistemi ile tercih edilen popüler freelancer siteleri arasında yer alır. 7/24 destek hizmeti ile uzmanlar ve iş verenler arasında her türlü soruna yardımcı olan sistemde ücretler, hizmet verilmeden tahsil edilerek havuzda bekletilir. Hizmet teslim edildiği anda uzman hesabına aktarılır. Grafik tasarım, çeviri, video, animasyon, programlama, müzik ve pazarlama gibi pek çok kategori bulunan sistemde, iş potansiyeli de oldukça yüksektir.

6.    Udemy

Online kurs alma ve verme hizmeti sunan Udemy, Türk girişimci Eren Bali tarafından kurulmuştur. Tasarım, kişisel gelişim, yazılım, pazarlama, dil ve enstrüman çalma gibi çok çeşitli kategorilerde eğitimlerin verildiği platform, uzmanlar ve eğitim almak isteyenleri buluşturur.

Eğitimlerin kullanıcı sayıları ve puanlarının da görülebildiği platformda, uygun ödemelerle dilediğiniz konuda kurs alabilir, uzman olduğunuz konularda belirlediğiniz fiyatlarla eğitim verebilirsiniz. Ayrıca Udemy tarafından alınan eğitimler sonucu sertifika da verilmektedir.