Galatasaray Fan Token (GAL) Nedir?

4 Şubat 2020 tarihinde piyasaya sürülen GAL (Galatasaray Fan Token), Galatasaray spor kulübünün resmi taraftar token’ıdır. Token, birim bir değerdir. Bir blok zincirde bulunan bu değer, alınıp satılabilir. Tokenlar; puan, sertifika veya madeni para gibi farklı şekillerde değer alabilirler.

Fan token olarak bilinen taraftar tokenları, spor kulüplerinin taraftarları ile daha fazla iletişimde olmalarını ve karşılıklı avantajlardan yararlanmalarını sağlıyor. Fan token, giderek yaygınlaşan bir aktivite haline geliyor.

Fan token kullanan kulüpler arasında Paris Saint Germen, Juventus, Roma, Atletico Madrid ve Barcelona gibi yabancı ülkelerin yanı sıra; ülkemizden Galatasaray ve Trabzon gibi takımlar yer alıyor. Takımlarına token alarak destek olan taraftarlar, Socios platformu üzerinde gerçekleştirilen anketlerde oy kullanarak, takımları adına alınacak kararlarda fikir belirtebiliyorlar.

Kripto Para Nedir?

Kripto kelimesi özel bir şifreleme anlamına gelmektedir. Kriptoloji ise bir tür özel şifreleme bilimi olarak tanımlanır. Kripto para; şifrelenmiş, dijital bilgi olarak var olan para şeklidir. Bu sistem gelişmiş bir matematiğe dayanmaktadır. Eklenen tokenları kontrol etmek, güvence altına almak için kriptografik algoritmalar kullanılır.

2009 yılında ilk defa Bitcoin ile piyasaya sürülen kripto paralar, gün geçtikçe farklılaşarak ve gelişerek yoluna devam ediyor. Ancak dolandırıcılık yöntemleri de her geçen gün gelişiyor. Bu noktada son derece dikkatle hareket etmek ve doğru bilgiye ulaşmaya çalışmak önem kazanıyor.

GAL (Galatasaray Fan Token) Almanın Avantajları Nelerdir?

GAL sahibi olan taraftarlar çeşitli ayrıcalıklara sahip olabiliyorlar. Bu ayrıcalıkları şöyle sıralayabiliriz:

  • GAL sahibi taraftarlar, kulüp hakkında verilecek kararlarda söz hakkına sahip olabiliyorlar.
  • Kulübün sağladığı çeşitli avantajlardan yararlanabiliyorlar.
  • GAL sahibi taraftarlar Vip maç biletlerinden alabiliyorlar.
  • Antrenmanlara erişim, imzalı formalar gibi çeşitli aktivasyonlardan faydalanabiliyorlar.
  • Türk Telekom Stadyum turu yapabiliyorlar.
  • Token satın alarak, Galatasaray kulübüne destek verebiliyorlar.

GAL (Galatasaray Fan Token) Nasıl Alınır?

GAL token, Paribu üzerinden satın alınabilmektedir. Paribu, Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsalarından bir tanesidir. 2017 yılında kurulan Paribu, kripto para alım satım işlemlerinin gerçekleştirildiği platformdur. En yüksek hacme sahip platform olarak gündeme gelen Paribu, güvenli bir dijital varlık platformu olarak biliniyor.

Galatasaray Fan Token işlemleri Paribu üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Öncelikle Paribu’ya üye olma işlemleri yapılıyor. Üyelik işlemleri esnasında ad, soyad ve cep telefonu gibi bilgiler isteniyor. Üyelikten sonra açılan sayfada sol tarafta hızlı bir şekilde alım satım yapılan bir ekran bulunuyor. Sağ tarafta ise üye olan kişinin ismi ve altında da bakiyesi yer alıyor. Tam ortada olan kısımda günlük değerler ve işlemler ile ilgili geniş bir bilgi alanı yer alıyor. Sayfanın alt kısmında üye olan kişinin işlemleri ve hareket geçmişi yer alıyor. Buradan gerçekleştirilen işlemlerin takibi yapılabiliyor.

Paribu’ya üyelik gerçekleştirildikten sonra sayfanın sol tarafında yer alan listeden GAL (Galatasaray Fan Token) seçilerek, bakiyeye göre işlem gerçekleştirilebiliyor. Paribu’da gerçekleştirilen işlemler TL üzerinden yapılıyor. GAL/TL marketin açılması ile GAL işlemleri “Kolay Al/Sat” seçeneğinden faydalanılarak yapılabiliyor.

Yatırımlar, yatırımcıların isteğine bağlı olarak uzun süre kalabildiği gibi, gerektiğinde satış işlemlerini gerçekleştirmek de mümkün olmaktadır. Yatırılan miktara göre Galatasaray Spor Kulübü üzerinde yüzdelik dilim olarak hak sahibi olan bireyler, diledikleri takdirde haklarından feragat etme yoluna gidebilir ve tokenlarını satarak piyasadan çekilebilirler. Alış ve satış sırasındaki fiyat farklarını gözeterek kazanç haline getirme imkânı da Paribu üzerinden GAL işlemleri yaparak mümkün hale geliyor.

Fenerbahçe Fan Token Nedir?

Beşiktaş Kripto Para