Gelecekte İnovasyon Çalışmaları Nasıl Olacak?

722

Son yıllarda sayısı gittikçe artan girişimciler pazarda mevcut olan problemlere daha hızlı çözüm bulmak için farklı yollara başvuruyor. Siz de girişimcilikte gerçekten iyiyseniz, birbirinden farklı olan problemlerin bile bir zaman sonra aynı çözüme sahip olduğunu görebilmeye başlayabilirsiniz; işte inovasyon bu şekilde başlıyor. Silikon Vadisi’nde inovasyon merkezi açan büyük kurum ve kuruluşlar da sadece inovasyon yapmak için değil farklı problemlere aynı çözümü sunmak için çalışmalarına devam ediyor.

İnovasyon global olarak biraz da maddiyat odaklı rekabet, yarışma gibi görünüyor. Bu noktada ise pek çok şikayet karşınıza çıkabiliyor; şikayetlerini dinlediğiniz noktada inovasyon başlıyor. Sık sık bir girişimcinin kişisel bir deneyim sorunu çözmek için uğraştığını duyabilirsiniz, hepsi birbirinden harika hikayeler gibi gelebilir. Bu durum sadece şansı yaver giden girişimciler için geçerlidir aslında; iyi girişimciler ise inovasyona doğru ve düzenli çalışmalar yürüttüğü bir süreç sonrası ulaşır.

Eğer iyi bir girişimci iseniz, aynı zamanda iyi bir ürün müdürü olup müşteri odaklı inovasyon çalışmaları yürütüyor olursunuz. Müşteriyi dinlemek size her zaman yardımcı olur. Müşterilerin şikayetlerini dinlemek sizi bu süreçte doğru yola götürüyor olur. Pek çok büyük marka ve şirket müşterilerinin düşünce ve şikayetlerine gereken önemi vermediği için inovasyonda tam olarak doğru bir yol almamaktadır. Peki siz de bir girişimci olarak müşteri odaklı inovasyon için neler yapabilirsiniz?

Veri İle Pazardaki Potansiyeli Ölçün

Büyük veri sayesinde pazardaki potansiyeli Google’da bir arama yapmak kadar basit bir şekilde ölçebilirsiniz. Şikayet kelimelerini aramanızın anahtar kelimeleri ile birleştirerek doğru talepleri bulmaya çalışın.

Dinlemeye Odaklanın

Sattığınız şey ile ilgilenen ya da şu anda sattığınızı kullanan kişileri yakın takibe alın, onların hikayelerini dinleyin. Onlarla empati kurmaya bakın.

Maliyet Analizi Yapın

İstekleri, talepleri ve şikayetleri tanımladıktan sonra iyileştirme ve geliştirme kısmı için bu noktada maliyet ve giderleri mutlaka belirlemelisiniz.

Ürününüzü İnşa Edin

Yukarıda belirtilenler gibi benzeri süreçlerden geçtikten sonra ürününüzü yavaş yavaş inşa edip hazırlamaya başlayabilirsiniz. Ürününüz hazır olduğunda yapmanız gereken ise ürünü doğru ve sağlıklı bir şekilde pazara tanıtmak olacaktır.