Gemius Nedir? Gemius Nasıl Çalışır?

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Gemius, öncelikle bir araştırma şirketidir. Ve araştırmalarını internet siteleri üzerinden organize etmektedir. Anlaşmalı olduğu siteleri kullanan bireyler devamlı bu anketlere katılması için teşvik edilir. Anket katılımından toplanan bilgiler analiz edilerek ortaya bir anket sonucu çıkarılır.

Gemius anketler aracılığı ile Spotify’dan elektrikli scooter şirketi olan Martı’ya kadar birçok firmanın önemli verilerini paylaşır. Kısacası Gemius için anketörlüğün siber hali demek mümkün.

Gemius Nedir?

Gemius bir anket şirketidir ve araştırmalarını web siteleri üzerinden organize ederek gerçekleştirir. Eğer karşınıza Gemius anketi çıkıyorsa, biliniz ki o site Gemius firması ile anlaşma yapmış demektir. Yani bir nevi reklam iş birliği olarak da düşünülebilir.

Gemius firmasının kuruluş hedefleri arasında interneti daha kullanılabilir bir platforma dönüştürmek olsa da reelde bu durumun tam tersi olduğunu söylemek mümkün. Zira sitelerde gezinti yapan kullanıcılar karşılarına devamlı çıkan bu anketlerden hayli sıkılmış durumda. Özellikle son günlerde haber siteleriyle anlaşma yapan Gemius, bu platformları kullanan kişilerden büyük tepkiler topladı. Ancak firma uyguladığı stratejiden geri adım atmış değil.

Gemius Ne İşe Yarar?

İnternet kullanıcılarının profillerini belirlemek ve analiz etmek için oluşturulan Gemius, kullanıcılar tarafından benimsenmesinde hayli etkili bir anket uygulamasıdır. Yaptığı ölçümlerde elde ettiği veri türlerini şu şekilde belirtebiliriz;

  • Kullanım gören cep telefonu miktarı
  • İnternette online olan cep telefonu ve televizyon miktarı
  • Birden fazla cihazda internet olup olmadığı
  • İnternette vakit geçirilen süre
  • Bir evde kaç kişinin bağlantı kurduğu
  • Uygulama, sosyal medya platformu ve oyun gibi birçok aktivitenin aldıkları etkileşimin demografik verileri

Yukarıda belirtilen tüm unsurlar, Gemius ölçümleri sayesinde net olarak elde edilmektedir.

2021’in Popüler Gemius Verileri