Girişimci Nasıl Mutlu Ve Motive Olur?

544

Bir girişimci olarak kariyerinizde her gün heyecan duyacağınız ve şaşıracağınız fırsatlar karşınıza çıkar. Kendi işinizin patronu olmak ve alanında uzman kişilerle çalışmak bulunduğunuz sektör ve pazarda öne çıkmanızı sağlar. Ancak girişimciler bile çoğu zaman korku ve şüpheye kapılıp hayattan umudunu kesebilir; siz de işlerin hiçbir zaman yolunda gitmeyeceğini düşündüğünüz dönemlere girebilirsiniz ve bulunduğunuz proje size keyif vermeyebilir. Bu iş hayatının aslında doğal bir parçasıdır, tıpkı gerçek hayat gibi işler her zaman umduğunuz gibi eğlenceli ve mükemmel gitmeyebilir.

Bütün bu süreçlerden yorulup mutsuzlaştığınızda aslında bu sizi daha da motive edip işinize daha da sıkı sarılmasına sebebiyet vermelidir. Böylece odak noktasınız hedefleriniz olur. Bu süreç içerisinde engeller ile karşılaşıp dururken her şeye rağmen mutlu ve odaklı olmak için alabileceğiniz birtakım önlemler vardır.

Bulunduğunuz ortamı değiştirin.

Eğer uzun zamandır aynı yerde çalışıyorsanız manzaranızı ve bulunduğunuz yeri değiştirmek size yardımcı olabilir. Sizin sakin ve odak bir şekilde kalmanıza yardımcı olacak bir yer bulmalısınız, bu yerin özellikleri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Bazıları kalabalık ve meşgul yerleri tercih ederken kimi daha sakin bir yerde çalışmayı tercih ediyor. Üretkenliğinizin nasıl daha iyi olabileceğini düşünüyorsanız o şekilde çalışmaya bakın.

Günlük rutinlerinizi değiştirin.

Günlük yaptığınız rutin işlerin hepsi ruh halinizi, üretkenliğinizi ve enerji seviyesini oldukça etkiliyor. Bu sevdiğiniz bir girişim ya da proje bile olsa günlük rutinler kimi zaman can sıkıcı bir hale gelebilir.

Günlük rutinlerinizi daha katlanabilir hale getirmek için güne spor yaparak başlayabilir, gün sırasında ofis egzersizleri yapabilir ve sağlıklı yemekler yemeyi tercih edebilirsiniz. İşe yarayacağınızı göreceksiniz.

Davranışlarınızı değiştirin.

Olumsuz davranışlar bir girişimci için girişimi çökmeye kadar götürebilir. Mutlu olmasınız bile olaylara ve sorunlara olabildiğince olumlu yaklaşmanız size yardımcı olacaktır. Bir girişimci olduğunuz zaman işiniz hayatınız kadar önem taşıyacak bir noktaya gelebilir, bu sebeple ikisi arasındaki dengeyi bulmak size mutluluk getirecek.

İş hayatınızın yanı sıra eğlenceli aktivitelere vakit ayırmalı ama yine hayat – iş arasında olduğu gibi eğlence – iş arasında doğru dengeyi bularak zamanınızı ayarlamalısınız.

Unutmayın ki mutluluk içten gelen bir histir ve mutluluğu bulduğunuzda onun kolay kolay sizi bırakmayacağına inanmalısınız. Eğer işinizde mutlu olmak ve mutlu kalmak istiyorsanız önerdiklerimizi hayata geçirmeyi deneyebilirsiniz.