Girişimci Olmak İçin Yanlış Sebepler

Girişimci olmak için pek çok sebep vardır. Girişimciliğin öne çıktığı günümüz dünyasında kendi işinizin başında olmak harika olurdu, öyle değil mi? Tutkularınızın peşinde koşarak, inandığınız işi yapmak belki de hep gerçekleştirmek istediğiniz bir hayaldi.

Bu konuya kendini gerçekten adamış bir birey başarılı bir girişimci olabilir. Yine de bazı bireyler yanlış sebeplerden yola çıkarak girişimci olmaya çalışabiliyor; bu da kötü durumlar ile sonuçlanabiliyor. Bu sebepler neler olabilir?

Zengin Olmak İçin Girişimci Olmak

Yanlış algılardan bir tanesi girişimciliğin zengin olmayı hızlandıran bir süreç olduğudur. Bir işletme sahibi olarak işin hemen başında çok yüksek miktarda para kazanma hırsınız asla olmamalıdır: girişim dünyasında doğru adımları atarak ilerleseniz de yatırım almak ve para kazanmak zaman gerektiren eylemlerdir. Sadece para odaklı çalışırsanız stres olabilir, motivasyonunuzu kaybedebilir ve odaklanmakta problem yaşayabilirsiniz.

Ünlü Olmak İçin Girişimci Olmak

Girişimci olmak eğer sağlam bir pazarlama stratejiniz ya da çarpıcı bir ürününüz varsa sizi öne çıkartabilir. Elon Musk gibi pek çok girişimci bu sayede dünyaca tanınan bireyler haline gelmiş durumda. Yine de, ünlü olmaya odaklanarak kuracağınız bir girişim sağlam temeller üzerine oturmadığı için ileride pek çok problem ile karşılaşmanıza sebep olabilir. Şu anda tanınan girişimcilerin başarılı ve ünlü olmalarının sebebi girişimi kurarken bu tarz amaçlara odaklanmamış olmalarıdır.

Sınırsız Tatile Gitmek İçin Girişimci Olmak

Aslında tatil konusu bir nebze de olsa doğru: kendi zaman yönetiminiz doğrultusunda çalışıyor olacaksınız. Kendi iş saatlerinizi belirlediğiniz için istediğiniz gibi dinlenecek ve tatil yapıyor olacaksınız. Ama bu noktada hatırlamanız gereken husus işletmenizin başarısı harcadığınız emek ve çaba ile aynı doğrultuda gitmektedir. Gereken zamanı ayırmadığınızda ve zamanınızın büyük kısmını işin başında olduğunuz halde tatile ayırıyorsanız bir problem var demektir. Eğer yılın 6 ayını tatillere ayırırsınız işletmenizin başarılı olması ya da yatırım alması düşük bir ihtimale dönüşebilir. Bu noktada zaman yönetiminizi doğru bir şekilde planlamanızda fayda vardır.