Girişimci ve Girişimcilik

439

Girişimciliğin tanımı uzun yıllardır aynı kalsa da, girişimci adaylarının alternatifleri, yaptıkları işler kesinlikle uzun bir yol kat etti.

Düşünün: 150 yıl önce bir girişimci hangi seçeneklere sahipti? Eskiden farklı şeyler yapma beceriniz yoksa ve bir şey satacak-satın alacak sermayeniz yoksa,başarılı olma ihtimaliniz çok düşükdü. Bugün geldiğimiz noktada süreç çok farklı noktada. Bugüne hızlı bir şekilde gelin ve dünyada 600 milyon girişimci var. Değerlendirilecek çok fazla fırsat var.

Bugün, girişimci olmanın ne anlama geldiğine daha yakından bakacağız. Ayrıca nasıl sıçrama yaptıklarını ve nasıl yapabileceğinizi açıklayan bazı modern çevrimiçi girişimcilerden de haber alacaksınız.

Kendi işinizi doğru bir şekilde başlatmak istiyorsanız, fikrimucit i takip etmeyi unutmayın. Sadece para kazanmaya odaklanmaktansa, kendinizi nasıl geliştireceğinize ve de bir işe odaklanın. Başkasının yapmasını beklemeyin. Kendinizi işe alın ve kararları vermeye başlayın.

Girişimcilik nedir?

Girişimcilik, kar eldek ve fayda sağlayan katma değerli işler yapmaya denebilir. Anlattığımız bu süreç girişimciliği ifade etmek için kısıtlıdır. Evreni dönüştüre bilen, yenilici girişimcilikler evreni farklı bir noktaya taşıyıp geliştirebilir. Girişimcilik tanımının size söylemediği şey, hayallerinizin peşininden gitmektir aslında. İstediğiniz hayatı yaşamak ile ilgili. Patron yok. Kısıtlayıcı program yok. Ve kimse seni engellemiyor. Girişimciler, evreni kendileri içende, insanlık içinde dahil olmak üzere herkes için daha iyi bir yer haline getirmek için adım atabilirler.

Girişimciye, kar elde etmek amacıyla iş kuran kişide diye biliriz. Girişimci tanımı biraz belirsiz de olabilir. Girişimci, online bir iş yapan, serbest çalışan, freelancer, fiziki bir değere yatırım yapan, bayilik açan olabilir.

Aynı fikiirde olmayanlarda olsa, bazılarının girşimci yada girişimci değilmiş gibi görünmelerinin nedeni yaptıkları işlerde belirsizliklerin olmasıdır.  Girişimci, sonunda çalışanlarla tam zamanlı, sürdürülebilir bir iş yaratabilecek kişidirde diye biliriz. Bu ve benzerli tanımlamalara uyuyorsan yada içinde bir dürtü kendi işini yapmak istiyorsa sende girişimci olabilirsin.

Ancak unutulmamalıdır ki girişimciliğin anlamı, bir iş veya iş yaratıcısı olmaktan çok daha fazlasını da içermektedir.

Girişimciler dünyanın en güçlü dönüştürücülerinden bazılarıdır. Girişimciler, Elon Musk’ın insanları Mars’a göndermesinden, Bill Gates ve Steve Jobs’a bilgisayarları her evin bir parçası haline getirirken dünyayı farklı bir şekilde hayal ediyor. Ve saya bileceğimiz birden çok girişimcide vardır. Türkiyede; Nevzat Aydın, Acun Ilıcalı en çok örnek gösterilen popüler olmuş ekosisteme katkı sağlayan girişimcilerdir. Etrafınızda baktığınızda da bir çok girişimci göre bilirsiniz.

Ve unutulmamalıdır ki girişimci tanımı bu düşünce liderlerinin dünya üzerindeki muazzam etkisinden bahsediyor. Girişimciler, normal kendi halinde bir kişinin yalnızca sıkıntı ve problem olarak gördüğü olayları görür fark eder ve bunlar için çözümler üretir.

Girişimciliğin Anlamı Nedir?

Girişimciliğin anlamı, yaşadığımız yada henüz yaşamadığımız evrende bir değişiklik yapmak için harekete geçen kişiye girişimci denir. Startuplar, devamlı birçok kişinin mücadele ettiği bir olguyu çözüme getirsin, insanları daha önce hiç kimsenin sahip olmadığı bir şekilde bir araya getirsin veya toplumu ilerleten devrimci bir şey inşa etsin, hepsinin ortak bir yanı vardır: EYLEM.

Kafanıza takılan bir fikir varsa eğer, girişimciler fikri alır ve uygular. Girişimcilik, fikirlerin uygulanması ile ilgilidir.

Gerçek Girişimciler Girişimciliği Nasıl Tanımlar?

Gerçek girişimcilerin girişimciliğin anlamı hakkında söylediklerine ve kişisel düzeyde onlar için ne anlama geldiğine bir göz atalım.

Altimese Nichole

NicholeNicole’un kurucusu Altimese Nichole şunları söylüyor : “Birçoğu girişimci olmaktan heyecan duyuyor, ancak gerçekler çarptığında cesareti kırılıyor. Girişimcilik, heyecan duygularınızın ötesinde hedeflerinize bağlı kalmak demektir. Rotada kalın ve ‘nedeninizi’ aklınızda tutun.”

Christopher Molaro’nun girişimcilik tanımı

NeuroFlow’un kurucusu ve CEO’su Christopher Molaro, “Girişimcilik, bir sıçrama yapmaya istekli olmak, çevrenizdeki diğer her şeyi feda etmek için yeterince sıkı çalışmak anlamına gelir, hepsi de problem çözme adına, çünkü başka hiç kimse yetenekli değildir veya arzuya sahip değildir. . “

Jolijt Tamanaha girişimci anlamı

Fresh Prints Pazarlama ve Finans Direktörü Jolijt Tamanaha için girişimciliğin anlamı biraz farklıdır ve şunları paylaşır: “Girişimciler, cesaret, tutku ve enerjiyle bitmeyen bir sorun listesinde aşağı doğru ilerliyorlar. Yoğun olsa da, girişimci olmak, hayatı inanılmaz miktarda öğrenerek yaşayacağınız ve dünya üzerindeki etkinizi en üst düzeye çıkaracağınız anlamına gelir çünkü en zor sorunların üstesinden gelmeniz gerekir. “

Nicole Faith

İşte 10 Carat Creations’ın Kurucusu Nicole Faith bunu şöyle açıklıyor : “Girişimci olmak, bir plan ve vizyon sahibi olmak, ancak plan çöktüğünde ve yalnızca vizyonunuz kaldığında başarılı olmak veya başarılı olmaya çalışmak demektir. Aynı zamanda, özellikle kendi dışınızdaki güçler nedeniyle fikriniz işe yaramıyorsa, ne zaman vazgeçeceğinizi bilmek anlamına da gelir.”

James Sandoval

Measure Match’in Kurucusu ve CEO’su James Sandoval’a göre : “Girişimci olmak, başarıya giden yolu açmak için asla kendi başınıza [muhtemelen çok riskli] bir girişime dalmak, çok, uzun saatler boyunca, genellikle tek başına çalışmak demektir. , hiç vazgeçmiyor. “

Mike Kim

KPOP Foods’un kurucu ortağı ve COO’su Mike Kim, girişimciliğin gerçekte ne olduğunu paylaşıyor. “Girişimcilik, yüreksizler için değildir. Ben bir ABD Ordusu gazisiyim. Savaştaydım ve birçok zor duruma katlandım. Bununla birlikte, dürüstçe söyleyebilirim ki, farklı şekillerde de olsa, bir şirket kurmanın aynı derecede zor olduğunu söyleyebilirim.

“Hiç kimsenin hayatı yakın bir tehlike içinde olmasa da, girişimcilik yolculuğunuzda karşılaştığınız savaşlar hiç duraksamadan yıllarca sürebilir. Başarılı bir iş yaratmak, muazzam miktarda eylem, azim ve inanç gerektirir. Bunu anlar ve devam etmeyi seçerseniz, bu deneyimi ödül açısından zengin bulacaksınız.”

Girişimciliğin Önemi

Girişimcilik neden bu kadar önemli? En önemli nedenlerden birkaçına bakalım.

Girişimciler İş Yaratır: Girişimciler olmadan işler olmazdı. Girişimciler kendi kendilerine istihdam etme riskini alırlar. İşlerinin büyümesini sürdürme hırsları sonunda yeni işlerin yaratılmasına yol açar . İşleri büyümeye devam ettikçe daha da fazla iş yaratılır.

Girişimciler Yenilik Yapıyor : Günümüz toplumundaki en büyük teknolojilerden bazıları işletmelerden geldi. Teknolojik gelişmeler, bir sorunu çözme, verimlilik yaratma veya dünyayı iyileştirme ihtiyacından doğar. Teknolojide daha fazla ilerlemenin olduğu dönemlerde, genellikle teşekkür etmesi gereken bir girişimci vardır.

Girişimciler Değişim Yaratır: Girişimciler büyük hayaller kurar. Dolayısıyla doğal olarak, fikirlerinden bazıları dünya çapında değişecek. Onlar yeni bir ürün yaratabilir o çözer yanan sorunu veya daha önce araştırdı hiç bir şey keşfetmek için zorlu görevi üstlenmek. Birçoğu, ürünleri, fikirleri veya işleriyle dünyayı daha iyi hale getirmeyi hedefliyor.

Girişimciler Topluma Katma Değer Verirler: Bazıları zenginlerin kötü ve açgözlü olduğu fikrine sahipken, genellikle ortalama insandan daha büyük iyilik için daha fazlasını yaparlar. Daha fazla para kazanıyorlar ve böylece daha fazla vergi ödüyorlar, bu da sosyal hizmetlerin finanse edilmesine yardımcı oluyor. Girişimciler, çeşitli nedenlerle hayır kurumlarına ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara en büyük bağışçılardan bazılarıdır. Bazıları, paralarını, daha yoksul toplulukların temiz içme suyu ve iyi sağlık hizmetleri gibi, doğal kabul ettiğimiz şeylere erişmesine yardımcı olacak çözümler üretmeye yatırmaya çalışıyor.

Girişimciler Milli Gelire Katkıda Bulunur: Girişimcilik bir ekonomide yeni zenginlik yaratır. Girişimcilerden gelen yeni fikirler ve geliştirilmiş ürünler veya hizmetler, yeni pazarların ve yeni servetin büyümesine izin verir.

İnsanlar Neden Girişimci Oluyor?

Her girişimcinin, onları kendi patronu olmaya iten kendi ‘neden’i vardır. Girişimciler daha fazla özgürlüğe ihtiyaç duysun ya da bir etki yaratsın, hepsi kendi şartlarına göre yaşayarak hayatlarının kontrolünü ele geçirirler.

İşte insanların girişimci olmalarının birkaç nedeni:

Dünyayı Değiştirmek İçin: Birçok girişimci dünyayı daha iyi hale getirmek için çabalar. Girişimciler ister uzay keşiflerine, ister yoksulluğu ortadan kaldırmaya, ister pratik ama oyunun kurallarını değiştiren bir ürün yaratmaya inansınlar, sonunda başkalarının hizmetine bir marka inşa ederler. Bazı girişimciler, işlerini, asil amaçlarına yönelmek için hızlı bir şekilde sermaye artırmanın bir yolu olarak kullanırlar.

Bir Patron İstemiyorlar: Girişimciler genellikle bir patrona sahip olmakla mücadele ederler . Boğulmuş ve geri çekilmiş hissedebilirler. Bazı girişimciler işleri yapmanın daha etkili bir yoluna sahip olduklarını hissedebilirler. Diğerleri yaratıcı özgürlük eksikliğinden hoşlanmayabilir. Nihayetinde, kendi koşullarında başarılı olmak için girişimciliğe çekilirler. Check out kendiniz için Çalışma Olmalı 10 Bariz İşaretleri .

Esnek Saatler İstiyorlar: Girişimcilik esnek saatlere ihtiyaç duyanlar arasında popüler. Örneğin, engelli birçok insan, mümkün olduğunda çalışmalarına izin verdiği için genellikle girişimcilikten hoşlanır. Ebeveynler çocuklarını evde yetiştirebilir veya suçluluk hissetmek zorunda kalmadan okuldan alabilirler. Öğrenciler, zorlu programları ve ders yükleri etrafında çalışma esnekliğine sahip olurlar.

Her Yerden Çalışmak İstiyorlar: Çalışma saatlerinde esnekliğin yanı sıra, girişimcilik, belirli bir yere bağlı kalmak istemeyenler arasında popülerdir. Girişimciler her gün aynı yerden çalışmak istemeyebilirler, çünkü bu hızla sıkıcı olabilir.

İş Bulamıyorlar : Çoğu iş bulamadığında girişimciliğe giden bir yol buluyor. Durumlarına yenik düşmek yerine kendileri için yeni fırsatlar yaratırlar. Yeni bir mezun, özgeçmişini oluşturmak için mezun olduktan sonraki yaz bir çevrimiçi mağaza açabilir. Koronavirüs ekonomisinde işten çıkarılmış bir ebeveyn , başlarının üzerinde bir çatı tutarken ailesini beslemeye devam edebilmelerini sağlamak için bir iş kurabilir.

Kurumsal Ortama Uymazlar : Girişimciler sık ​​sık, havasız kurumsal ortamların büyümelerini kısıtladığını söyler. Bir girişimciyi kurumsal bir ortamda, genellikle rollerinde daha fazla kontrol elde etmeye ve her şeyin nasıl birbirine uyduğunu daha iyi anlamaya çalıştıklarından görebilirsiniz.

Merak Ediyorlar: Girişimciler, ‘ne olur …’ sorusunun cevabını bulmayı seviyorlar Deneyseller ve öğrenmeyi seviyorlar. Bilgilerini geliştirmek için düzenli olarak iş kitapları okurlar . Dolayısıyla, doğal olarak, girişimcilik onlara hitap eder çünkü yapmak , en kısa sürede en çok öğrenmelerini sağlar. Merakları, büyümelerinin devam etmesini sağlar.

Hırslıdırlar: Zor hedeflere ve dönüm noktalarına ulaşmayı sevenler girişimci olurlar. Başarabileceklerinin bir sınırı olmadığından, girişimciler projelerinin sürekli olarak hayal ettiklerinden daha büyük ve daha iyi büyüdüğünü görürler. Engeller ortaya çıktığında, hedeflerine yönelik geçici çözümü bulurlar. Durdurulamazlar.

Girişimci Örnekleri

Dünyadan bazı girişimci örneklerine bir göz atalım.

Walt Disney , dünyanın en tanınmış isimlerinden biri oldu. Onu Walt Disney Company’den ve Disneyland ve Walt Disney World gibi tema parklarından tanıyorsunuz. Markası Mickey Mouse karakteriyle başladı ve sonunda binlerce karakteri ve tuhaf fantastik dünyaları içerecek şekilde genişledi.

Ama her zaman düzgün bir seyir olmadı. İnsanların işini çalan ve bir sürü ticari başarısızlık gibi zorluklarla karşı karşıya kaldı, ancak ilerlemeye devam etti ve vizyonuna bağlı kaldı.

Mark Zuckerberg, Facebook’u oluşturmadan önce birkaç ürün yarattı. Babasının diş hekimliği muayenehanesinde resepsiyon görevlisi ile iletişim kurmak için kullandığı bir anlık mesajlaşma aracı yarattı.

Zuckerberg ayrıca, Microsoft ve AOL’nin henüz genç olmasına rağmen satın almakla ilgilendiği müzik yazılımını da yarattı. Facebook’u ilk kurduğu yıl içinde 1 milyon kullanıcısı vardı. Bugün Mark Zuckerberg’in net değeri 68,3 milyar dolar.

Sara Blakely ilk O kadın ilk yaratıcıları biriydi 1998 yılında onun Spanx marka başladı tozluk markası şekillendirme konusunda uzmanlaşmıştır ve ayrıca sütyen, külot ve çorap gibi ürünleri içerir.

Aynı zamanda kadınların yazlık giysilerini yıl boyunca giymelerine olanak tanıyan kol taytlarının da mucidi. Bir noktada, Blakely kendi kendini yetiştiren en genç kadın milyarderdi.

Girişimciler Girişimcilik İpuçları Paylaşıyor

Başlangıç ​​girişimcileri tarafından paylaşılan en iyi ipuçlarına ve bu ipuçlarını önünüze çıkan zorlukların üstesinden gelmek için nasıl kullanabileceğinize bir göz atalım.

Dez Stephens

Radiant Health Institute’tan Dez Stephens , “Girişimci olmak isteyen birine vereceğim TEK tavsiye, işinize borç ve ek yük olmadan başlamaktır. Şirketimi altı yıl önce böyle kurdum ve kaçınılmaz başarımı büyük ölçüde artırdı. “

Swati Davidson

En iyi girişimcilerden alıntılardan biri Swati Davidson’dan geliyor : “Sezginize güvenin. Nedeni basit: Rakiplerinizi yenmek ve hızla büyümek için, bu önemli fırsatları tespit edebilmeli ve riskli olsa bile harekete geçebilmelisiniz.

“Bu,” içgüdü “ve ona göre hareket etme güveni gerektirir. Bazıları buna şans diyor ama değil. Senin içgüdülerine güvenme cesaretine sahip. “

Keval Baxi

Codal Inc.’den Keval Baxi , “Girişimci olmak isteyen birine vereceğim bir tavsiye güvenilir olmaktır. Bir şey yapacağını söylersen, yap.

“Kendini takip etmeyen liderler ve yöneticiler, ekiplerinin saygısını kazanamazlar ve hesap verebilirliği teşvik etmezler. Ekibinizin ihtiyaç duyduğunuzda orada olacağınızı bildiğinden emin olun. “

Chrys Tan

Chrys Media’dan Chrys Tan , “Bir girişimciye vereceğim tek tavsiye başarısızlığı kucaklamak olacaktır. Başarısızlık, girişimci olduğunuzda garanti edilir, ister hedeflenen bir dizi satışı karşılayamama, hatta bir işletmenin başarısızlığı olsun.

“Ancak, bir işi yürütürken başarısızlıkla karşılaşmanın garantili olduğunu bilirseniz, başarısızlıktan korkmazsınız, bunun yerine başarısızlığı kucaklayabilirsiniz. Başarısızlığı kucakladığınızda, daha fazla risk alırsınız ve geçmiş başarısızlıkları da daha hızlı geçirirsiniz. “

Girişimcilerden Alıntılar

İlhama mı ihtiyacınız var? İşte sizi aydınlatacak ve başlamaya hazır tutacak bazı popüler girişimcilerden alıntılar.

“Girişimci her zaman değişimi arar, ona karşılık verir ve bunu bir fırsat olarak kullanır.” – Peter Drucker, girişimci sözleri

“Girişimciler, engel ve fırsat arasında çok az fark olduğunu anlayan ve her ikisini de kendi avantajına çevirebilen kişilerdir.” – Niccolo Machiavelli, girişimci sözleri

“Girişimci olarak ilk günümden beri, iş hayatında takip etmeye değer tek görevin insanların hayatlarını daha iyi hale getirmek olduğunu hissettim.” – Richard Branson girişimci alıntıları

“Problem gören kişi insandır; bir çözüm bulan kişi vizyonerdir; ve dışarı çıkıp bu konuda bir şeyler yapan kişi bir girişimci. ” – Naveen Jain girişimci alıntıları

“Girişimci, bir uçurumdan atlayan ve aşağıya doğru bir uçak yapan kişidir.” – Reid Hoffman’dan girişimci alıntıları

“İnsanların hayatta başarısız olmasının bir numaralı nedeni arkadaşlarını, ailelerini ve komşularını dinlemeleridir.” – Napoleon Hill girişimci sözleri

“Fikirlerle ilgili değil. Fikirleri hayata geçirmekle ilgili. ” – Scott Belsky girişimci sözleri

Bir şirket kurmak için pek çok kötü neden var. Ancak tek bir iyi, meşru sebep var ve bunun ne olduğunu bildiğinizi düşünüyorum: dünyayı değiştirmek. ” – Phil Libin girişimci sözleri

“Girişimci olmak bir zihniyettir. Her şeyi her zaman fırsat olarak görmelisiniz. Röportaj yapmayı seviyorum. İnsanları belirli konularda zorlamayı severim. Doğru ya da yanlış cevabın zorunlu olmadığı hikayeleri incelemeyi seviyorum. ” – Soledad O’Brien girişimci sözleri

Girişimcilik hakkında daha fazla alıntı için, girişimciler için en iyi ilham verici iş teklifleri gönderimize göz atın .

Bir girişimci olarak, sahip olduğunuz iş becerilerine ve ne öğrenmek istediğinize bağlı olarak takip edebileceğiniz pek çok fikir vardır . İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç iş fikri :

genç girişimciE-ticaret mağazası sahibi

girişim fikirleriSerbest meslek sahibi ( blog yaz , muhasebeci, tasarımcı)

girişim nedirÖğretim (çevrimiçi kurslar, yazar)

girişimci is fikirleri örnekleriUygulama oluşturucu ( sohbet robotları , sosyal medya uygulamaları)

girişimci kadınlarHizmete dayalı iş (yemek dağıtımı, temizlik, köpek gezdirme)

girişimci nedirDanışman tabanlı iş (düğün planlayıcısı, yaşam koçu)

girişimci olmakDaire kiralama (Airbnb)

girişimci örnekleriPazarlama işletmeleri ( etkileyici pazarlama , SEO markaları, PR firmaları)

girişimcilik fikirleriSatış ortaklığı ( Amazon Affiliate , Clickbank, vb.)

girişimcilik nedirBlogger (ürün incelemeleri, niş blog, dergi)

girişimcilik örnekleriVlogger (bir YouTube kanalı başlatın , Twitch)

girişimcilik projeleriFlipper (alan adı, web sitesi, ev)

girişimcilik ve iş kurmaÇevirmen

girişimcinin özellikleriGig Economy (sürücü, Fiverr)

iş fikirleri girişimcilikEmlakçı (apartman daireleri, evler, ticari)

kadın girişimcilerFotoğrafçı ( ürün fotoğrafçılığı , fotoğraf satma)

sosyal girişimcilikBorsacı (hisse senedi alım satımı)

sosyal girişimcilik nedirÖzel öğretmen

sosyal girişimcilik örnekleriWeb sitesi flipper

Bayi işi

Girişimci Olmaya Hazır mısınız?

Girişimci olmanın tek bir doğru yolu yok. Bu insanlar her şekil ve boyutta gelir ve bildiğimiz şekliyle hayatın neredeyse her yönünü etkileyebilirler.

Bu kadar çok çeşitliliğin olduğu bir alanda, tüm girişimcilerin ortak noktaları vardır: Tutku ve hırsla doludurlar ve bunları dünyanın en zorlu sorunlarından bazılarını çözen imparatorluklar inşa etmek için itici güç olarak kullanırlar.

Dünyada iz bırakmak veya toplumu ilerletmek – ya da yorucu ve esnek olmayan 9’dan 5’e işten kurtulmak istiyorsanız, sadece yapım aşamasında bir girişimci olabilirsiniz.

İçgüdülerinize güvenin, içgüdülerinizi takip edin ve zihninizi her zaman öğrenmeye ve yolunuza çıkan yeni fırsatları keşfetmeye açık tutun.

Girişimciliğin sizin için anlamı nedir? Aşağıda neden girişimci olduğunuzu veya nasıl girişimci olmayı planladığınızı yorumlayın.

Girişimcilerin Finansal Kaynakları

Girişimcilerin en büyük sorun gördükleri konulardan biride; finansman yaratma noktasındadır. Kosgeb bu nokta da farklı alanlarda, çeşitli destekler sağlamaktadır. Kosgeb ile yapacağınız bir çalışma doğrultusunda çalıştığınız alana göre belirli oranda finansman desteği sağlaya bilirsiniz. Devlet bankaları, özel bankaların kobi bölümleride finansman noktasında farklı alanlarda destek olmaktadır. İşkurda bu noktada farklı detekler sağlamaktadır. Çalışanların maaşları konsunda destek, sgk primlerinde destek gibi konularda işkurdan da faydalanabilirsiniz. Bir diğe noktada melek yatırımcılar, fikrinizi projelendirip bir malek yatırımcıya suna bilir ve hem finansman hemde know how konsunda destek alabilirsiniz. Ülkemizde de birçok melek yatırımcı bulunmaktadır. Melek yatırımcılar dernekleşmiş yada şirketleşmiş oluyorlar bu kurumlara başvurup projenize ikna ettiğiniz noktada tahmin edebileceğinizden fazla destek sağlayabilirsiniz. Hepsinden de önemlisi sizin geçmek istediğiniz yollardan geçmiş, nerede hangi sorunla karşılaşa bileceğiniz nktasında bilgi sahibi bir ortak almış oluyorsunuz. Bu noktada proje benim kimseye gitmem demeyin, 1 0 dan büyüktür herzaman. Projenizi, hayal ettiğiniz işi hiçbir zaman hayata geçirememekte var bir ucunda.

Girişimcilik ile ilgili katılabileceğiniz birçok eğitimde var ayrıca, bunlarıda göz ardı etmeyin. Bu eğitimler genelde sizin tüm kaslarınızı geliştirmeye yönelik oluyor. Yada zayıp yönlerinizi bulup onlara odaklanıyor. Eğitimlerde; yönetim, finans, pazarlama, iş geliştirme, motivasyon, kaynak yaratma, iletişim gibi konulara değiniyorlar.