Girişimci ve Girişimcilik

Girişimciliğin tanımı uzun yıllardır aynı kalsa da, girişimci adaylarının alternatifleri, yaptıkları işler kesinlikle uzun bir yol kat etti.

Düşünün: 150 yıl önce bir girişimci hangi seçeneklere sahipti? Eskiden farklı şeyler yapma beceriniz yoksa ve bir şey satacak-satın alacak sermayeniz yoksa, başarılı olma ihtimaliniz çok düşüktü. Bugün geldiğimiz noktada süreç çok farklı noktada. Bugüne hızlı bir şekilde gelindi ve dünyada 600 milyon girişimci var. Değerlendirilecek çok fazla fırsat var.

Bugün, girişimci olmanın ne anlama geldiğine daha yakından bakacağız. Ayrıca nasıl sıçrama yaptıklarını ve nasıl yapabileceğinizi açıklayan bazı modern çevrimiçi girişimcilerden de haber alacaksınız.

Kendi işinizi doğru bir şekilde başlatmak istiyorsanız, sosyal medya da Fikrimucit i takip etmeyi unutmayın. Sadece para kazanmaya odaklanmaktansa, kendinizi nasıl geliştireceğinize ve de bir işe odaklanın. Başkasının yapmasını beklemeyin. Kendinizi işe alın ve kararları vermeye başlayın.

Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik, kar elde etmek ve fayda sağlayan katma değerli işler yapmaya denebilir. Anlattığımız bu süreç girişimciliği ifade etmek için kısıtlıdır. Evreni dönüştüre bilen, yenilici girişimcilikler evreni farklı bir noktaya taşıyıp geliştirebilir. Girişimcilik tanımının size söylemediği şey, hayallerinizin peşininden gitmektir aslında. İstediğiniz hayatı yaşamak ile ilgili. Patron yok. Kısıtlayıcı program yok. Ve kimse seni engellemiyor. Girişimciler, evreni kendileri içende, insanlık içinde dahil olmak üzere herkes için daha iyi bir yer haline getirmek için adım atabilirler.

Girişimciye, kar elde etmek amacıyla iş kuran kişide diye biliriz. Girişimci tanımı biraz belirsiz de olabilir. Girişimci, online bir iş yapan, serbest çalışan, freelancer, fiziki bir değere yatırım yapan, bayilik açan olabilir.

Aynı fikirde olmayanlarda olsa, bazılarının girişimci yada girişimci değilmiş gibi görünmelerinin nedeni yaptıkları işlerde belirsizliklerin olmasıdır.  Girişimci, sonunda çalışanlarla tam zamanlı, sürdürülebilir bir iş yaratabilecek kişidirde diye biliriz. Bu ve benzerli tanımlamalara uyuyorsan yada içinde bir dürtü kendi işini yapmak istiyorsa sende girişimci olabilirsin.

Ancak unutulmamalıdır ki girişimciliğin anlamı, bir iş veya iş yaratıcısı olmaktan çok daha fazlasını da içermektedir.

Girişimciler dünyanın en güçlü dönüştürücülerinden bazılarıdır. Girişimciler; Elon Musk‘ın insanları Mars’a göndermesini, Bill Gates ve Steve Jobs‘ın bilgisayarları her evin bir parçası haline getirerek dünyayı farklı bir şekilde hayal ediyorlar. Ve saya bileceğimiz birden çok girişimcide vardır. Türkiyede; Nevzat Aydın, Acun Ilıcalı en çok örnek gösterilen popüler olmuş ekosisteme katkı sağlayan girişimcilerdir. Etrafınızda baktığınızda da bir çok girişimci göre bilirsiniz.

Ve unutulmamalıdır ki girişimci tanımı bu düşünce liderlerinin dünya üzerindeki muazzam etkisinden bahsediliyor. Girişimciler, normal kendi halinde bir kişinin yalnızca sıkıntı ve problem olarak gördüğü olayları görür fark eder ve bunlar için çözümler üretir.

Girişimciliğin Anlamı Nedir?

Girişimciliğin anlamı, yaşadığımız yada henüz yaşamadığımız evrende bir değişiklik yapmak için harekete geçen kişiye girişimci denir. Startuplar, devamlı birçok kişinin mücadele ettiği bir olguyu çözüme getirsin, insanları daha önce hiç kimsenin sahip olmadığı bir şekilde bir araya getirsin veya toplumu ilerleten devrimci bir şey inşa etsin, hepsinin ortak bir yanı vardır: EYLEM.

Kafanıza takılan bir fikir varsa eğer, girişimciler fikri alır ve uygular. Girişimcilik, fikirlerin uygulanması ile ilgilidir.

Gerçek Girişimciler, Girişimciliği Nasıl Tanımlar?

Gerçek girişimcilerin girişimciliğin anlamı hakkında söylediklerine ve kişisel düzeyde onlar için ne anlama geldiğine bir göz atalım.

Altimese Nichole

Nichole’un kurucusu Altimese Nichole şunları söylüyor: “Birçoğu girişimci olmaktan heyecan duyuyor, ancak gerçekler çarptığında cesareti kırılıyor. Girişimcilik, heyecan duygularınızın ötesinde hedeflerinize bağlı kalmak demektir. Rotada kalın ve ‘nedeninizi’ aklınızda tutun.”

Christopher Molaro

NeuroFlow’un kurucusu ve CEO’su Christopher Molaro, “Girişimcilik, bir sıçrama yapmaya istekli olmak, çevrenizdeki diğer her şeyi feda etmek için yeterince sıkı çalışmak anlamına gelir, hepsi de problem çözme adına, çünkü başka hiç kimse yetenekli değildir veya arzuya sahip değildir.”

Jolijt Tamanaha

Fresh Prints Pazarlama ve Finans Direktörü Jolijt Tamanaha için girişimciliğin anlamı biraz farklıdır ve şunları paylaşır: “Girişimciler, cesaret, tutku ve enerjiyle bitmeyen bir sorun listesinde aşağı doğru ilerliyorlar. Yoğun olsa da, girişimci olmak, hayatı inanılmaz miktarda öğrenerek yaşayacağınız ve dünya üzerindeki etkinizi en üst düzeye çıkaracağınız anlamına gelir çünkü en zor sorunların üstesinden gelmeniz gerekir.”

Nicole Faith

Carat Creations’ın Kurucusu Nicole Faith bunu şöyle açıklıyor: “Girişimci olmak, bir plan ve vizyon sahibi olmak, ancak plan çöktüğünde ve yalnızca vizyonunuz kaldığında başarılı olmak veya başarılı olmaya çalışmak demektir. Aynı zamanda, özellikle kendi dışınızdaki güçler nedeniyle fikriniz işe yaramıyorsa, ne zaman vazgeçeceğinizi bilmek anlamına da gelir.”

James Sandoval

Measure Match’in Kurucusu ve CEO’su James Sandoval’a göre: “Girişimci olmak, başarıya giden yolu açmak için asla pes etmeden kendi başınıza bir girişime dalmak, çok uzun saatler boyunca, genellikle tek başına çalışmak demektir, hiç vazgeçmeden.”

Mike Kim

KPOP Foods’un kurucu ortağı ve COO’su Mike Kim, girişimciliğin gerçekte ne olduğunu paylaşıyor. “Girişimcilik, yüreksizler için değildir. Ben bir ABD Ordusu gazisiyim. Savaştaydım ve birçok zor duruma katlandım. Bununla birlikte, dürüstçe söyleyebilirim ki, farklı şekillerde de olsa, bir şirket kurmanın aynı derecede zor olduğunu söyleyebilirim.”

“Hiç kimsenin hayatı yakın bir tehlike içinde olmasa da, girişimcilik yolculuğunuzda karşılaştığınız savaşlar hiç duraksamadan yıllarca sürebilir. Başarılı bir iş yaratmak, muazzam miktarda eylem, azim ve inanç gerektirir. Bunu anlar ve devam etmeyi seçerseniz, bu deneyimi ödül açısından zengin bulacaksınız.”

Girişimciliğin Önemi, Girişimcilik Neden Bu Kadar Önemli?

Girişimciler İş Yaratır

Girişimciler olmadan işler olmazdı. Girişimciler kendi kendilerine istihdam etme riskini alırlar. İşlerinin büyümesini sürdürme hırsları sonunda, yeni işlerin yaratılmasına yol açarlar. İşleri büyümeye devam ettikçe daha da fazla iş yaratırlar.

Girişimciler Yenilik Yapıyor

Günümüz toplumundaki en büyük teknolojilerden bazıları işletmelerden geldi. Teknolojik gelişmeler, bir sorunu çözme, verimlilik yaratma veya dünyayı iyileştirme ihtiyacından doğar. Teknoloji de daha fazla ilerlemenin olduğu dönemlerde, genellikle teşekkür edilmesi etmesi gereken bir girişimci vardır.

Girişimciler Değişim Yaratır

Girişimciler büyük hayaller kurar. Dolayısıyla, fikirlerinden bazıları dünya çapında değişiklikler doğuruyor. Onlar yeni bir ürün yaratabiliyorlar, sorunu çözmek veya daha önce araştırılmamış zorlu görevleri üstlene biliyorlar. Birçoğu, ürünleri, fikirleri veya işleriyle dünyayı daha iyi hale getirmeyi hedefliyor.

Girişimciler Topluma Katma Değer Verirler

Bazıları zenginlerin kötü ve açgözlü olduğu fikrine sahipken, genellikle girişimcilerin ortalama insandan daha fazla iyilik için çaba harcadığı görülmüştür. Daha fazla para kazanıyorlar ve böylece daha fazla vergi ödüyorlar, bu da sosyal hizmetlerin finanse edilmesine yardımcı oluyor. Girişimciler, çeşitli nedenlerle hayır kurumlarına ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara en büyük bağışçılardan bazılarıdır. Bazıları, paralarını, daha yoksul toplulukların temiz içme suyu ve iyi sağlık hizmetleri gibi, doğal kabul ettiğimiz şeylere erişmesine yardımcı olacak çözümler üretmeye yatırmaya çalışıyor.

Girişimciler Milli Gelire Katkıda Bulunur

Girişimcilik bir ekonomide yeni zenginlik yaratır. Girişimcilerden gelen yeni fikirler ve geliştirilmiş ürünler veya hizmetler, yeni pazarların ve yeni servetin büyümesine izin verir.

İnsanlar Neden Girişimci Oluyor?

Her girişimcinin, onları kendi patronu olmaya iten kendi ‘neden’i vardır. Girişimciler daha fazla özgürlüğe ihtiyaç duysun ya da bir etki yaratsın, hepsi kendi şartlarına göre yaşayarak hayatlarının kontrolünü ele geçirirler.

Dünyayı Değiştirmek İçin

Birçok girişimci dünyayı daha iyi hale getirmek için çabalar. Girişimciler ister uzay keşiflerine, ister yoksulluğu ortadan kaldırmaya, ister pratik ama oyunun kurallarını değiştiren bir ürün yaratmaya inansınlar, sonunda başkalarının hizmetine bir marka inşa ederler. Bazı girişimciler, işlerini, asıl amaçlarına yönelmek için hızlı bir şekilde sermaye artırmanın bir yolu olarak kullanırlar.

Bir Patron İstemiyorlar

Girişimciler genellikle bir patrona sahip olmakla mücadele ederler. Boğulmuş ve geri çekilmiş hissedebilirler. Bazı girişimciler işleri yapmanın daha etkili bir yoluna sahip olduklarını hissedebilirler. Diğerleri yaratıcı özgürlük eksikliğinden hoşlanmayabilir. Nihayetinde, kendi koşullarında başarılı olmak için girişimciliğe çekilirler.

Esnek Saatler İstiyorlar

Girişimcilik esnek saatlere ihtiyaç duyanlar arasında popüler. Örneğin, birçok insan, mümkün olduğunda çalışmalarına izin verdiği için genellikle girişimcilikten hoşlanır. Ebeveynler çocuklarını evde yetiştirebilir veya suçluluk hissetmek zorunda kalmadan okuldan alabilirler. Öğrenciler, zorlu programları ve ders yükleri etrafında çalışma esnekliğine sahip olurlar.

Her Yerden Çalışmak İstiyorlar

Çalışma saatlerinde esnekliğin yanı sıra, girişimcilik, belirli bir yere bağlı kalmak istemeyenler arasında popülerdir. Girişimciler her gün aynı yerden çalışmak istemeyebilirler.

İş Bulamıyorlar

Çoğu iş bulamadığında girişimciliğe giden bir yol buluyor. Durumlarına yenik düşmek yerine kendileri için yeni fırsatlar yaratırlar. Yeni bir mezun, özgeçmişini oluşturmak için mezun olduktan sonraki yaz e-ticaret sitesi açabilir. Koronavirüs ekonomisinde işten çıkarılmış bir ebeveyn, ailesini bakmaya devam edebilmek için bir iş kurabilir.

Kurumsal Ortama Uymazlar

Girişimciler sık ​​sık kurumsal ortamların büyümelerini kısıtladığını söylerler.

Merak Ediyorlar

Girişimciler, ‘ne olur …’ sorusunun cevabını bulmayı seviyorlar. Deneyseller ve öğrenmeyi seviyorlar. Bilgilerini geliştirmek için düzenli olarak iş kitapları okurlar. Dolayısıyla, doğal olarak, girişimcilik onlara hitap eder; çünkü yapmak, en kısa sürede en çok öğrenmelerini sağlar. Merakları, büyümelerinin devam etmesini sağlar.

Hırslıdırlar

Zor hedeflere ve dönüm noktalarına ulaşmayı sevenler girişimci olurlar. Başarabileceklerinin bir sınırı olmadığından, girişimciler projelerinin sürekli olarak hayal ettiklerinden daha büyük ve daha iyi büyüdüğünü görürler. Engeller ortaya çıktığında, hedeflerine yönelik geçici çözümü bulurlar. Durdurulamazlar.

Girişimci Örnekleri

Walt Disney

Dünyanın en tanınmış isimlerinden biri oldu. Onu Walt Disney Company’den ve Disneyland ve Walt Disney World gibi tema parklarından tanıyorsunuz. Markası Mickey Mouse karakteriyle başladı ve sonunda binlerce karakteri ve tuhaf fantastik dünyaları içerecek şekilde genişledi. Ama her zaman düzgün bir seyiri olmadı. İnsanların işini çalan ve bir sürü ticari başarısızlık gibi zorluklarla karşı karşıya kaldı, ancak ilerlemeye devam etti ve vizyonuna bağlı kaldı.

Mark Zuckerberg

Facebook‘u oluşturmadan önce birkaç ürün yarattı. Babasının diş hekimliği muayenehanesinde resepsiyon görevlisi ile iletişim kurmak için kullandığı anlık mesajlaşma aracını yarattı. Zuckerberg ayrıca, Microsoft ve AOL’nin henüz genç olmasına rağmen satın almakla ilgilendiği müzik yazılımını da yarattı. Facebook’u ilk kurduğu yıl içinde 1 milyon kullanıcısı vardı. Bugün Mark Zuckerberg’in net serveti 68,3 milyar dolar.

Sara Blakely

1998 yılında Spanx markası ile başlamıştır. Birçok alanda uzmanlaşmıştır; sütyen, külot ve çorap gibi ürünler üretmiştir. Aynı zamanda kadınların yazlık giysilerini yıl boyunca giymelerine olanak tanıyan kol taytlarının da mucididir. Bir noktada, Blakely kendi kendini yetiştiren en genç kadın milyarderdi.

Girişimciler, Girişimcilik İpuçları Paylaşıyor

Başlangıç ​​için girişimciler tarafından paylaşılan en iyi ipuçlarını ve bu ipuçlarını önünüze çıkan zorlukların üstesinden gelmek için nasıl kullanabileceğinize bir göz atalım.

Dez Stephens

Radiant Health Institute’tan Dez Stephens; “Girişimci olmak isteyen birine vereceğim TEK tavsiye, işinize borç ve ek yük olmadan başlamaktır. Şirketimi altı yıl önce böyle kurdum ve kaçınılmaz başarımı büyük ölçüde artırdı.”

Swati Davidson

Swati Davidson; “Sezginize güvenin. Nedeni basit: Rakiplerinizi yenmek ve hızla büyümek için, önemli fırsatları tespit edebilmeli ve riskli olsa bile harekete geçebilmelisiniz. İçgüdülerinize güvenmelisiniz.”

Keval Baxi

Codal Inc.’den Keval Baxi; “Girişimci olmak isteyen birine vereceğim bir tavsiye güvenilir olmaktır. Bir şey yapacağını söylersen, yap.”

“Kendini takip etmeyen liderler ve yöneticiler, ekiplerinin saygısını kazanamazlar ve hesap verebilirliği teşvik etmezler. Ekibinizin ihtiyaç duyduğunda orada olacağınızı bildiğinden emin olun.”

Chrys Tan

Chrys Media’dan Chrys Tan; “Bir girişimciye vereceğim tek tavsiye başarısızlığı kucaklamak olacaktır. Başarısızlık, girişimci olduğunuzda garanti eder, ister hedeflenen bir dizi satışı karşılayamama, hatta bir işletmenin başarısızlığı olsun. Ancak, bir işi yürütürken başarısızlıkla karşılaşmanın garantili olduğunu bilirseniz, başarısızlıktan korkmazsınız, bunun yerine başarısızlığı kucaklayabilirsiniz. Başarısızlığı kucakladığınızda, daha fazla risk alırsınız ve geçmiş başarısızlıkları da daha hızlı geçirirsiniz.”

Girişimcilerden Alıntılar

İlhama Mı İhtiyacınız Var? İşte Sizi Aydınlatacak Ve Başlamaya Hazır Tutacak Bazı Popüler Girişimcilerden Alıntılar.

 • “Girişimci her zaman değişimi arar, ona karşılık verir ve bunu bir fırsat olarak kullanır.” Peter Drucker
 • “Girişimciler, engel ve fırsat arasında çok az fark olduğunu anlayan ve her ikisini de kendi avantajına çevirebilen kişilerdir.” Niccolo Machiavelli
 • “Girişimci olarak ilk günümden beri, iş hayatında takip etmeye değer tek görevin insanların hayatlarını daha iyi hale getirmek olduğunu hissettim.” Richard Branson
 • “Problem gören kişi insandır; bir çözüm bulan kişi vizyonerdir; ve dışarı çıkıp bu konuda bir şeyler yapan kişi bir girişimci.” Naveen Jain
 • “Girişimci, bir uçurumdan atlayan ve aşağıya doğru bir uçak yapan kişidir.” Reid Hoffman
 • “İnsanların hayatta başarısız olmasının bir numaralı nedeni arkadaşlarını, ailelerini ve komşularını dinlemeleridir.” Napoleon Hill
 • “Fikirlerle ilgili değil. Fikirleri hayata geçirmekle ilgili.” Scott Belsky
 • “Bir şirket kurmak için pek çok kötü neden var. Ancak tek bir iyi, meşru sebep var ve bunun ne olduğunu bildiğinizi düşünüyorum: dünyayı değiştirmek.” Phil Libin
 • “Girişimci olmak bir zihniyettir. Her şeyi her zaman fırsat olarak görmelisiniz. Röportaj yapmayı seviyorum. İnsanları belirli konularda zorlamayı severim. Doğru ya da yanlış cevabın zorunlu olmadığı hikayeleri incelemeyi seviyorum.” Soledad O’Brien

Başlamanıza yardımcı olacak birkaç iş fikri:

 • E-ticaret mağazası sahibi
 • Serbest meslek sahibi ( blog yaz , muhasebeci, tasarımcı)
 • Öğretim (çevrimiçi kurslar, yazar)
 • Uygulama oluşturucu ( sohbet robotları , sosyal medya uygulamaları)
 • Hizmete dayalı iş (yemek dağıtımı, temizlik, köpek gezdirme)
 • Danışman tabanlı iş (düğün planlayıcısı, yaşam koçu)
 • Daire kiralama (Airbnb)
 • Pazarlama işletmeleri ( etkileyici pazarlama , SEO markaları, PR firmaları)
 • Satış ortaklığı ( Amazon Affiliate , Clickbank, vb.)
 • Blogger (ürün incelemeleri, niş blog, dergi)
 • Vlogger (bir YouTube kanalı başlatın , Twitch)
 • Çevirmen
 • Gig Economy (sürücü, Fiverr)
 • Emlakçı (apartman daireleri, evler, ticari)
 • Fotoğrafçı ( ürün fotoğrafçılığı , fotoğraf satma)
 • Borsacı (hisse senedi alım satımı)
 • Özel öğretmen
 • Web sitesi
 • Bayi – franchise

Girişimci Olmaya Hazır Mısınız?

Girişimci olmanın tek bir doğru yolu yok. Bu insanlar her şekil ve boyutta gelir ve bildiğimiz şekliyle hayatın neredeyse her yönünü etkileyebilirler.

Bu kadar çok çeşitliliğin olduğu bir alanda, tüm girişimcilerin ortak noktaları vardır: Tutku ve hırsla doludurlar ve bunları dünyanın en zorlu sorunlarından bazılarını çözen imparatorluklar inşa etmek için itici güç olarak kullanırlar.

Dünyada iz bırakmak veya toplumu ilerletmek – ya da yorucu ve esnek olmayan 9’dan 5’e işten kurtulmak istiyorsanız, sadece yapım aşamasında bir girişimci olabilirsiniz.

İçgüdülerinize güvenin, içgüdülerinizi takip edin ve zihninizi her zaman öğrenmeye ve yolunuza çıkan yeni fırsatları keşfetmeye açık tutun.

Girişimcilerin Finansal Kaynakları

Girişimcilerin en büyük sorun gördükleri konulardan biride; finansman yaratma noktasındadır. Kosgeb bu nokta da farklı alanlarda, çeşitli destekler sağlamaktadır. Kosgeb ile yapacağınız bir çalışma doğrultusunda çalıştığınız alana göre belirli oranda finansman desteği sağlaya bilirsiniz.

Devlet bankaları, özel bankaların kobi bölümleride finansman noktasında farklı alanlarda destek olmaktadır. İşkur’da bu noktada farklı destekler sağlamaktadır. Çalışanların maaşları konsunda destek, sgk primlerinde destek gibi konularda işkurdan da faydalanabilirsiniz.

Bir diğer noktada melek yatırımcılar, fikrinizi projelendirip bir melek yatırımcıya suna bilir ve hem finansman hemde know how konsunda destek alabilirsiniz. Ülkemizde de birçok melek yatırımcı bulunmaktadır. Melek yatırımcılar dernekleşmiş yada şirketleşmiş oluyorlar bu kurumlara başvurup projenize ikna ettiğiniz noktada tahmin edebileceğinizden fazla destek sağlayabilirsiniz. Hepsinden de önemlisi sizin geçmek istediğiniz yollardan geçmiş, nerede hangi sorunla karşılaşa bileceğiniz noktasında bilgi sahibi bir ortak almış oluyorsunuz.

Bu noktada proje benim kimseye gitmem demeyin, 1 0 dan büyüktür her zaman. Projenizi, hayal ettiğiniz işi hiçbir zaman hayata geçirememekte var ipin ucunda.

Girişimcilik ile ilgili katılabileceğiniz birçok eğitimde var ayrıca, bunlarıda göz ardı etmeyin. Bu eğitimler genelde sizin tüm kaslarınızı geliştirmeye yönelik oluyor. Yada zayıf yönlerinizi bulup onlara odaklanıyor. Eğitimlerde; yönetim, finans, pazarlama, iş geliştirme, motivasyon, kaynak yaratma, iletişim gibi konulara değiniyorlar.