Google Asistan Nedir?

Apple markalı telefonlarda bulunan ve kullanıcılarının hayatını kolaylaştırdığı için sevilen Siri uygulamasına benzer özellikler taşıyan bu yapay zekâ programını hem iOS işletim sistemine sahip akıllı cihazlarınızda hem de Android işletim sistemine sahip akıllı cihazlarınızda kullanabilirsiniz.

Google Asistan uygulamasının insan hayatına dokunduğu ve bu anları kolaylaştırdığı pek çok alan mevcut. Uygulamayı kullanmak için Google hesabınızın aktif olması gerekiyor. Kendisini sürekli olarak güncelleyen uygulama her geçen gün kullanım alanlarına bir yenisini ekliyor. Ayrıca en çok tercih edilen kullanım dillerine sahip olmasının yanı sıra Türkçe kullanım dili ile Türk kullanıcılarında kullanımını kolaylaştırıyor. Giyilebilir cihazlar dahil akıllı tüm eşyalarınızda; telefon, bilgisayar, tablet ve arabalarınızda Google Asistan kullanabilirsiniz.

Google asistan uygulamasının hayatı kolaylaştıran pek çok noktası bulunuyor. Google tarafından geliştirilerek kullanıcıların beğenisine sunulan uygulama, kişilerin hayat koşuşturmasında unuttuğu şeyleri hatırlatan, merak ettiği trafik ya da hava koşulları hakkında her istediklerinde bilgi sunan bir uygulamadır. Kullanımında sağlanan dil seçeneğinin yanı sıra Google Asistan uygulamasının pek çok farklı avantajı da bulunuyor.

Google Asistan Nedir?

Sanal asistan görevini üstelenen Google Asistan kişisel yardımcınızın yerini almaya aday. Tüm hatırlatmalarınızı gerçekleştirmesinin yanı sıra istediğiniz konularda bilgi de alabiliyorsunuz.

Uygulamaya sahip olmak için Google profilinizi oluşturmanız yeterli. Cihazınıza bu uygulamayı yüklemek için Play Store ya da App Store’dan destek alabilirsiniz.

Yapay zekâ teknolojisinin hayata kazandırdığı bu uygulama sayesinde kâğıt kalemle not almak ya da randevuları takip etmek artık rafa kalkıyor. İş hayatınıza ve özel hayatınıza farklı bir profesyonellik kazandıracak olan uygulama son derece güvenli yazılımlar ile destekleniyor.

Google Asistan Nasıl Çalışır?

Google Asistan çalışma prensipleri ve uygulama içerisindeki görevleri neticesinde, kullanıcılarının en yakın destekçisi görevini üsteniyor. Android ve iOS işletim sistemlerine uyumlu olan uygulamayı kullanmak için izlemeniz gereken birkaç adım bulunuyor.

Google Asistan sesli yanıt sistemi ile direkt olarak açılabiliyor. Cihazında bulunan Home tuşu, sesiniz ile komut verildiği anda aktifleşiyor. Home tuşuna bastıktan hemen sonra ağzınızdan çıkacak olan eyleme göre uygulama aktifleşiyor. Uygulamanın orijinal ayarlarında işlem, “Hey Google” seslenmesi ile başlıyor.

Uygulamanın çalışma prensiplerini özelleştirmek için ayarlara girebilir, Google seçeneğini aktifleştirebilirsiniz. Hesap hizmetleri alanında bulunan arama, asistan ve ses kısımlarını aktifleştirdikten sonra Google Asistan uygulamasını seçerek kapalı olan uygulamayı sesli komutlarınıza açabilirsiniz.

Google Asistan ile Neler Yapılır?

Kullanıcı deneyimlerini göz önünde bulunduran Google, Google Asistan uygulamasının kullanım alanlarına sürekli olarak yenilerini ekliyor. Uygulama sayesinde tek bir program üzerinden birbirinden farklı pek çok alanda destek alabiliyorsunuz.

Google Asistan yardımı ile destek alabileceğiniz alanların bir kısmı aşağıda listelenmiştir;

  • Sesli komut uygunluğu sayesinde işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
  • Rezervasyon işlemlerinizi bu uygulama üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
  • Gündemde olan gelişmeleri takip ettiğiniz haber kaynaklarına erişimi güncel olarak Google Asistan üzerinden sağlayabilirsiniz.
  • Sesli olarak söylediklerinizi yazıya dökebilirsiniz.
  • Hava durumu ve trafik durumunu uygulama yardımı ile öğrenebilirsiniz.
  • Sesli komut özelliği sayesinde dinlediğiniz müziği durdurabilir veya başlatabilirsiniz.
  • Alarmlarınızı ve hatırlatmalarınızı uygulamaya kaydedebilirsiniz.
  • Arama motorlarına bağlanarak arama yapabilirsiniz.
  • Telefonunuzdan ulaşmak istediğiniz programı sesli komut yardımı ile açabilir, arama yapabilir ya da mesaj gönderebilirsiniz.
  • Çeviri yapabilir, ajanda olarak kullanabilir ve notlarınızı bu uygulama içerisinde arşivleyebilirsiniz.

Google Asistan ile unuttuğunuz randevular, doğum günleri, iş toplantıları tarihe karışacak. Aniden yapmanız gereken bir çeviriyi rahatlıkla yapabilir, not alabilir hatta telefonunuzu elinize almadan görüşmeler gerçekleştirebilir, mesajlar atabilirsiniz.

Yanınızda sürekli asistanınız varmış gibi size tamamlayıcı hizmetler sunan Google Asistan uygulamasının özelliklerini kullandıkça kendinize göre kişiselleştirebilirsiniz.