Google Benim İşletmem Nasıl Kullanılır? Avantajları Nelerdir?

Google Benim İşletmem, işletmenizin görünürlüğünü artıran, müşterilerle bağlantı kurmayı kolaylaştıran ve müşterilerin sizi kolayca bulmasını sağlayan bir sistemdir. Google Benim İşletmem’e kayıt olarak arama sonuçlarında işletme adresinizin Google Haritalar’da görünmesini sağlayabilir, adres ve telefon bilgilerinizden müşterilerinizin işletmenizi kolayca bulmasına olanak tanıyabilirsiniz.

Ücretsiz ve birkaç basit adımda oluşturabileceğiniz Google Benim İşletmem hesabı, işletmenizin büyüyüp gelişmesine yardımcı olur. Google Benim İşletmem hesabı hem masaüstü bilgisayarlarda hem de mobil uygulama olarak telefonlarda kullanılabilir. Geliştirilen ve güncellenen özellikleri ile Google Benim İşletmem uygulaması ücretsiz olarak sunuluyor.

Google Benim İşletmem Nedir?

Google Benim İşletmem Nasıl Kullanılır? Avantajları Nelerdir?
Google Benim İşletmem Nasıl Kullanılır? Avantajları Nelerdir?

Google Benim İşletmem işletmenize ait web sitesi, adres ve telefon bilgilerinizin Google arama sonuçlarında gösterilmesi ve Google haritalarda işletmenizin işaretlenerek görünür hale gelmesi için geliştirilen sistemin adıdır. Google arama motorunda sektörünüzle ilgili alanlarda arama yapıldığında işletmeniz diğer işletmelerle birlikte Google Haritalar’da gösterilir. İşletmenizle ilgili yorumlar yapılabilir ve siz de yorumlara cevap verebilirsiniz. Dilerseniz işletmenize ait fotoğraflar yayınlayarak müşterilerin ilgisini çekebilirsiniz.

Google bünyesinde sunulan hizmet ücretsizdir. Burada önemli olan gerçek bir işletmeye, işletme adresine ve doğrulanmış adres ve telefon numarası bilgilerine sahip olmanızdır. Google, işletmelerin gerçek olup olmadığı ile ilgili bazı önlemler alır. Buna göre yalan ve yanlış beyanda bulunanlar Google Benim İşletmem hesabını kullanamazlar.

Google Benim İşletmem Nasıl Kullanılır?

İşletmenizin web adresine ve bulunduğu konuma ulaşımını kolaylaştıran Google Benim İşletmem hesabı kullanmak oldukça pratik ve kolay adımlarla gerçekleştirilmektedir.

Google Benim İşletmem Hesabı açmak ve kullanmak için yapmanız gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Öncelikle Google üzerinden bir hesap açmalısınız. Burada eğer varsa işletme e-mail adresinizi kullanmanız doğru olacaktır.
  • Daha sonra açılan alanda işletme adını girin.
  • İşletme adresinizi doğru ve eksiksiz biçimde istenilen alana yazın. İşletmenizin fiziksel bir adresi bulunmuyorsa hizmet sunduğu bölgeyi tercih edebilirsiniz.
  • Sonraki aşamada işletmenizin Google arama sonuçlarındaki görüntüsünü belirleyin. Adres bilginiz varsa girin yoksa “müşterilerime ürün ve hizmet gönderiyorum” seçeneği ile hizmet bölgenizi listeleyin ve ilerleyin.
  • İşletmenizin kategorisini belirleyin ve ilerleyin.
  • İşletmenize at telefon numarasını girin ya da varsa web sitesi bağlantı linkini girin ve “bitti” seçeneğini tıklayın.
  • Son aşamada bilgilerinizin doğrulanması için en üst kısımda yer alan “şimdi doğrula” seçeneğini tıklayın.
  • Doğrulama işlemi için Google işletme adresinize bir doğrulama posta kartı gönderecektir. Kartta bulunan doğrulama kodunu kullanarak işletme hesabınızın doğru olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir.

Bu aşamalardan sonra işletme hesabınız aktifleşir. Sizin için açılan portalda ürünleriniz ya da işletmeniz ile ilgili fotoğraflar yükleyebilir, işletme konumunuzu Google Haritalar’a ekleyebilir ve varsa diğer şubelerinizi de aynı işletme hesabından yönetebilirsiniz.

Gerektiğinde bilgilerinizi güncelleyebileceğiniz sistemde, müşteri yorumları ile etkileşim alabilir ve daha fazla insana ulaşma imkânı bulabilirsiniz.

Avantajları Nelerdir?

Özellikle küçük işletme sahibiyseniz, reklam olanakları kısıtlı olduğundan Google Benim İşletmem ile bulunduğunuz konum ve çevresinde işletmenizi tanıtma imkânınız olur. Online satış yöntemlerini kullanan bir e-ticaret sayfasına sahipseniz Google Benim İşletmem, sayfanızı öne çıkararak büyük kitlelere ulaşmanıza ve daha çok kar elde etmenize yardımcı olur. Yalnızca konum ve adres bilgileri ile değil çeşitli görseller ve yorumlar ile potansiyel müşterileriniz işletmeniz hakkında fikir sahibi olabilir.

Google Benim İşletmem üzerinden kampanyalarınızı ve çeşitli mesajlarınızı da müşterilerinize iletebilirsiniz. Üstelik Google’ın sunduğu analizler bölmesinden işletmenizin gidişatını kontrol edebilir, eksikleri görerek performans geliştirme konusunda yöntem geliştirebilirsiniz. Google Benim İşletmem hesabı ile reklam vererek aramalarda ön plana çıkabilirsiniz.