Google H&M’e Özel Giysi Üretiminde Yardım Ediyor

Google, H&M(Hennes & Mauritz) grubu tarafından desteklenen ve dijital moda üzerinde belirli çalışmalar yürüten Ivyrevel ile beraber veriyi modaya dönüştürmeye dayalı ilginç bir proje üzerine çalışıyor. İki şirketin beraber çalıştığı bu proje bir Android uygulaması üzerine kurulu; uygulama kullanıcıların nereye gittiğini, yaşadıkları yerdeki iklim ve hava koşullarını ve resmi ya da günlük buluşmalarının sıklığını takip ediyor olacak. Takip ederek elde ettiği bilgiler ile Ivyrevel’in kullanıcıların satın alabileceği “kişiselleştirilmiş bir veri giysisi” tasarlamayı planlıyor.

Tasarlanan giysiler veriyi nasıl temsil ediyor olacak? Şu anda bu konu tam anlamıyla detaylandırılmış olmasa da görsellere göre giysi resmi ya da günlük olaylara uygun olarak hazırlanacak ve bazı detaylar belirli noktalar ile kolayca ilişkilendirilebiliyor olacak. Örneğin kullanıcı soğuk bir yerde yaşıyorsa giyeceği elbise siyah tonlarında olabilir ya da kullanıcı dans etmeyi seviyorsa elbisesinde pırlanta detayları bulunabilir. Kısacası giysi kullanıcıların kişiliğini ve bulunduğu ortamı yansıtacak.

Giyside ışık ya da içe işlenen spor/fitness takipçisi gibi fazla teknolojik özellikler bulunmuyor ancak Google giysiye yansıtacağı teknoloji için oldukça heyecanlı. Android uygulaması Google’ın “Awareness API” adlı farkındalık özelliğine sahip teknolojisi üzerine dayalı. Bu teknoloji sayesinde telefon üzerindeki bütün sensörler kullanılabiliyor, kişinin yürüdüğünü ya da araba kullandığını bile algılayabiliyor. Yakındaki Bluetooth göstericilerini takip edip kulaklıkların takılı olup olmadığını ve bulunduğu tam konumu tespit ediyor ve hava durumunun nasıl olduğunu öğrenebiliyor ve hatırlayabiliyor. Kulağa korkunç ve bir o kadar da ilgi çekici geliyor değil mi? Şimdiden ilginizi çekse de bu giysiyi satın alacaksınız bazı kişisel gizlilik beklentilerinizi bir kenara bırakmanız gerekecek.

Google ve H&M grubunun desteklediği Ivyrevel’in üzerinden çalıştığı proje ve uygulama şu anda hala ilk yapım aşamasında. Bu yıl önümüzdeki aylarda beta sürümünün çıkarılması bekleniyor ancak tarih kesin değil. Ivyrevel ekibi giysinin 99 dolar gibi bir fiyat ile satışa sunulacağını belirtiyor ancak fiyatın da kesinliği henüz netleşmedi. Verilerinizi, beğenilerinizi, beğenmediklerinizi, bulunduğunuz yeri, kısacası bütün hayatınızı dünyaya göstermeye hazırsanız, bu giysi tam size göre!!