Google PageSpeed Insights Nedir?

Web sayfasının yüklenme hızını düşüren ya da olumsuz etkileyen şeyin ne olduğunu test etme aracına Google PageSpeed Insights denir. Bu test aracı ücretsiz bir şekilde kullanıcılara sunulur. Dijital dünyada var olmak isteyen onlarca sektör, web sayfası kullanımının ne kadar önemli olduğunu uzun zaman önce keşfetti.

İnsanlara en hızlı şekilde ulaşma yolunun internet olduğunun fark edilmesinin hemen arkasından, web sayfalarının hızını yavaşlatan şeyin ne olduğunu merak eden sayfa sahipleri bu test aracı ile soruna çözüm bulabilir. Google, web sayfanızı sıralarken test hızınızı da kontrol ederek sizi ilk sıralara ya da sonraki sayfada yer alan sılama listesine atabilir. Bu sıralama da sizin kitlenize ulaşmanızı sağlayan bir ölçüttür.

Yapılan bazı araştırmalarda, arama motorunu kullanan kişiler, Google’ın en iyi ilk 10 sıralamasında yer almayan web sayfalarına girmediklerini gösteriyor.

Google PageSpeed Insights ile beraber birçok konuda avantajlı konuma geçebilirsiniz. Hız testi sizlere aşağıdaki konularda yardımcı olabilir. Web sitesi sahiplerinin sık sık kontrol ettikleri hız etkileyici faktörleri tespit etmek açısından oldukça elverişli bir araçtır.

  • Hız tespitinde aracı olarak kullanılır ve kullanıcıların web sayfası ile ilgili geliştirmeler yapmasının yolunu açıyor.
  • Google PageSpeed Insights web sayfanızın mobil uyumlu olması konusunda destekleyici görevi görüyor.
  • Hız puanı sunarak, web sayfalarının Google üzerinden açılma hızına ek olarak uyumluluk puanlamasını sunuyor.
  • Sayfanın geliştirilmesi ile alakalı olarak öneriler sunuyor.

Google PageSpeed Insights testini yaptıktan sonra yorumlamak da oldukça önemlidir. Konunun özüne inerek, hız testinin verdiği sonuçları en iyi şekilde değerlendirmeli ve iyileştirme adımlarını atabilirsiniz.

Google PageSpeed Insights Nasıl Yorumlanır?

Web sayfaları için Google PageSpeed Insights raporu oldukça önemli bir veri sağlayıcıdır. Hız testi sonucunu değerlendirirken, iyileştirme adımları atılırken aracın verdiği önerilere dikkat edilmelidir.

Web sitelerinin hız testi sonucunda, 6 konuda sistem öneride bulunur. Aşağıdaki farklı konuda yapacağınız iyileştirmeler, web sayfası performansınızı ve hızınızı olumlu yönde etkiyebilir:

  • Hız Puanı
  • Lab Verisi
  • Alan Verisi
  • Fırsatlar ve Teşhis
  • Başarılı Denetimler
  • Optimizasyon Önerileri

Testin ilk sayfası raporu sizlere sunar. Hız puanınız eğer 90’ın üzerinde ise test, web sayfanızın hızının iyi bir seviyede olduğunu gösteriyor. Lab verileri farklı 6 kriteri özünde barındırıyor. Bu altı kriter farklı renkler ile simgeleniyor. Eğer renk sinyalleri yeşil ise; sayfanın bu konudaki kriteri olumludur.

Alan verileri, web sayfanızın görüntülenme oranını sizlere sunuyor. Fırsatlar ve teşhis alanında, web sayfasının daha hızlı ve gelişmiş bir performans gösterebilmesinin yolunu açan öneriler yer alıyor. Başarılı denetimler de sistemde aktif olarak başarılı olan alanları gösterir. Bu alanlarda da yine iyileştirme yapılabilir. Optimizasyon önerilerinde ise teknik açıdan gerekli düzeltmelere yer veriliyor.

Google PageSpeed Insights testi kolay birkaç adımla kullanılabiliyor. Bu testi kullanarak gerekli düzeltmeler sonucunda web sayfaları çok daha iyi bir performans skoru yakalayabiliyor.

Google PageSpeed Insights Nasıl Kullanılır?

Kullanıcıların neredeyse yarısı arama motorunun verdiği sonuçlarda yer alan ikinci ya da üçüncü sayfaya bakmadan, ilk ondaki sıralamayı değerlendiriyorlar. Sıralamada gerilere düşmenizin nedeninin ne olduğunu bularak, web sayfanızı ilk on numaraya taşıyabilirsiniz. Bunun için de Google PageSpeed Insights test aracı kullanıyor.

Arama motoruna Google PageSpeed Insights yazarak test yapma işlemlerinizin ilk adımını atabilirsiniz. Açılan sayfada bulunan alana hangi web sayfasının testini analiz etmek istiyorsanız o sayfanın URL’sini yapıştırıp, “Analiz Et” butonuna komut vermelisiniz. Hemen sonrasında saniyeler içerisinde analiz raporu ekrana düşüyor.