Hangi Ülkelerde IKEA Var?

IKEA 1943 yılında İsveç’te kurulmuştur. Mağazanın dış görünüşü İsveç bayrağının renklerini taşımaktadır. Ayrıca mağaza restoranlarında İsveç yemekleri müşterilerle buluşturuluyor.  Mağazanın çok bilinmeyen bir diğer özelliği ise üretilen ürünlere İsveççe isimler verilmesidir. Mağazalar genellikle çok geniş bir alana kurulmaktadır.

IKEA, çoğunlukla ev kullanımına yönelik montaja hazır mobilya tasarlayan, üreten ve satan çok uluslu bir şirkettir. IKEA mağazaları özellikle konsept tasarımları, kalite standartlarına uygun üretilmiş ürünleri, uygun fiyatları, bol çeşit, hızlı ve kolay montaj yapılabilen ürünleriyle öne çıkan bir konsept geliştirmiştir. Satın alınan ürünler müşteri tarafından kolayca kurulabilecek şekilde demonte olarak tasarlanıp üretilir ve satışa sunulur.

IKEA ev, ofis ve yaşam alanlarınız için 8.000 çeşit ürün ve milyonlarca akıllı çözüm sayesinde müşterilerinin her türlü ev ihtiyaçlarına cevap verebilmektedir. IKEA’da dolaşırken kimi zaman bir labirent içerisinde gibi hissedebilirsiniz. Ancak her bölümün yeni ve kendine özgü konsepti, alışveriş yaparken sıkılmadan eğlenceli bir ortamda gezinme imkânı sunar.

IKEA sahip olduğu iç mimari stratejisi sayesinde mağaza içerisinde hem yemek alanı hem de çocuklara oyun alanı sunar. Fakat IKEA’nın tasarımının en önemli özelliği mağazadaki bütün ürünleri müşteriye göstermeyi amaçlayan labirent tarzındaki tasarımıdır. Bu tasarım sayesinde adeta bir yolda yürüyormuş gibi bütün mağazayı dolaşabilirsiniz. Çünkü geniş iç mekânı ve giriş çıkışların tek olması nedeniyle mağazaya girildiğinde ancak çıkış kapısından çıkılabilir ve oraya ulaşmak için de bütün mağazanın içinden geçmek gerekir. Çok hızlı bir şekilde çıkmak isteseniz bile bütün mağaza ürünleri size gösterilmiş olacaktır.

IKEA’yı cazip kılan bir diğer özelliği ise sahiplenme duygusu oluşturmasıdır. Demonte olarak satılan ürünler müşteri tarafından birleştirilerek kullanılabilir duruma getirilir. Bu da müşterilerin ürünleri benimsemesine ve sahiplenmelerine sebep olur.

IKEA Hangi Ülkelerde Var?

2021 yılı itibariyle 60’dan fazla ülkede beş yüze yakın IKEA mağazası vardır. İsveç merkezli bir firma olmasına rağmen günümüzde IKEA’nın genel merkezi Hollanda’da bulunur. Mağazalarının büyük çoğunluğu Avrupa’da olmasına rağmen neredeyse her kıta üzerinde mağaza açmayı başarmıştır.

Güney Amerika gelecekte yeni IKEA mağazalarının çokça açılacağı bir kıta olarak dile getirilmektedir. 2022 yılında Güney Amerika’da 7 mağaza açılması planlanmaktadır. Dünya genelindeki 454 IKEA mağazasının en fazla şubesinin bulunduğu ülkeler şöyle sıralanabilir.

En Fazla IKEA mağazası bulunan 10 ülke;

 1. Almanya: 54
 2. İspanya: 31
 3. İngiltere: 21
 4. Amerika Birleşik Devletleri: 51
 5. Çin: 35
 6. Kanada: 14
 7. İsveç: 20
 8. Rusya: 17
 9. Fransa: 34
 10. İtalya: 24

IKEA Türkiye’ye Ne Zaman Geldi?

Dünya genelinde neredeyse her ülkede mağazaları bulunan Almanya merkezli bir firma olan IKEA yapı ürünleri Türkiye’de ilk mağazasını 2005 yılında açmıştır. İstanbul Ümraniye’de açılan ilk mağazanın ardından pek çok şehirde şubeler açılmıştır.

Türkiye’de Kaç Tane IKEA var?

IKEA 2022 yılı itibariyle İstanbul’da 3 şube, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’da 1’er şube olmak üzere toplam 7 şube ile hizmet veriyor. Ayrıca iki şehrimizde teslimat noktası bulunan IKEA Türkiye’de internet sitesi ile de satış hizmeti veriyor.

Mobil uygulaması da bulunan IKEA’dan uygulama üzerinden de alışveriş yapılabiliyor. Uygulamaya üye olduktan sonra alışveriş ve sipariş takibi gibi hizmetleri telefondan takip etme imkanları sunuluyor.

IKEA; mağazaları, internet sitesi ve mobil uygulaması üzerinden tüm ürünlerini müşterileri ile buluşturuyor.

Türkiye’de bulunan IKEA mağazalarının yer aldığı illler aşağıda verildiği gibidir:

 • İstanbul Ümraniye
 • İstanbul Kartal
 • İstanbul Bayrampaşa
 • Ankara
 • Bursa
 • Antalya
 • İzmir
 • Bodrum (Sipariş Teslim Noktası)
 • Adana (Sipariş Teslim Noktası)