Hayal Gücünüzü Geliştirmenin Yolları

Hayal gücünüz, hayallerinizi ortaya çıkarmada ve geleceğinizi bu hayaller ile inşa etmede sahip olduğununuz en önemli esaslardan biridir. İlham almada zorluk yaşadığınızda bile ne kadar zor zamanlar yaşadığınızı hatırlıyor musunuz? İşteyken ya da bir şeyler başarmaya çalıştığınızda? Yine de hırslı ve üretim odaklı olanlarımızın çoğu sıkıntıları görmezden gelmeye çalışıp hayallerinin peşinden koşarlar. Bazılarımız ise günlük hayatın kaosu sebebiyle zaman bulamadıklarını, yaratıcı olmak yerine iş odaklı insanlar olduklarının altını çizerler. Bu tip kişiler yaratıcılık ve hayal gücünün işlerine yarayacağını düşünmezler. Peki ya siz?

Hayal gücü aslında her şeyin, her başarılı girişimin ve projenin altında yatan altın anahtardır. Hayal gücünün değerini bilmeyenler bir süre sonra hata yaparak oldukları yerden geriye saymaya başlarlar. Siz de hayal gücünüzü geliştirip girişiminize katkıda bulunmak isterseniz size önerebileceğimiz birkaç yol var.

Okumak

Okumak hayal gücünüzü geliştiren ve yeni iş fikirleri ve pazarlama stratejileri ortaya çıkarmanıza yardımcı olur. Günde en az 10-15 dakikalık bir okuma seansı bile beyninizin daha verimli çalışmasına yardımcı olacak ve düşünme sürecini hızlandıracaktır. Okuma seansını sabah uyandığınızda ya da akşam uyumadan önce, en sakin olduğunuz anlarda yapabilirsiniz. Okumak hem kendinize hem de dünyaya olan bakış açınızı değiştirebilen bir yoldur.

Yazmak

Aklınıza o mükemmel fikirler hiç umulmadık anda geliyor değil mi? Böyle durumlarda o orijinal ve hayata geçirilebilir fikirleri unutmamak için yanınızda küçük bir defter taşımak sizin için faydalı olabilir. Kelimelerin gücünü keşfettiğinizde onların hayatınızda, işinizde ve şirketinizde nasıl harikalar yaratacağını da görüyor olacaksınız.

Film izlemek

Etrafınızda olanların yanı sıra başka alternatif yollardan da ilham almaya çalışın; filmler fikrinizi ortaya çıkarmada sizi destekleyecektir. Sesler, renkler, filmdeki olaylar, hikayeler ve kahramanlar yürüdüğünüz yolda neden yürüdüğünüzü size hatırlatacak ve sizinle empati kuracak.

Sanat ile ilgilenmek

Başarılı bir ressam, heykeltıraş ya da sanatçı olmayabiliriz – ancak sanat bir şekilde hayal gücümüzü ve fikirlerimizi besliyor ve sizin sevdiğiniz işi daha da tutkuyla yapmanızı sağlıyor. Ürününüzü ortaya çıkarırken ekibinizde bulunan tasarımcılar da böyle bir tutkuya sahip olmalı ve bir ressamın düşünce yapısına sahip olmalı. Böylece ortaya başarılı bir çalışma çıkacaktır.