Gerçekten Başarılı İnsanların “Hayır” Dediği 4 Şey

123

Tüm başarısızlıklar benzersizdir, ancak tüm başarılar benzer görünür.

Warren Buffet, hayatının çoğunu yaşadığı 652 bin dolarlık Omaha’daki evinde 06:45’te uyanarak geçirir. Daha sonra, ofise giderken McDonalds’tan bir sandwich, yumurta ve peynirli bisküvi ve bir bardak kola olayı 3 dolara alır.

Ofiste sadece o olur. Mali tablolar, haberler, dergiler, iş raporları, kitaplar onu daha iyi yatırım kararlarına götürebilecek her şey. Çalışma zamanının yaklaşık %80’inin okumaya harcandığını tahmin ediyor. “Ofisimde oturuyorum ve bütün gün okuyorum” dedi bir keresinde, ‘Başarılı insanlar hemen hemen her şeye ‘hayır’ derler.’ diyor.

Bazı şeyler – uyumak veya tüm paranızı lüks alışverişlere harcamak gibi – barizdir.

İşte gerçekten başarılı insanların başarılarına ulaşmak ve başarılarını sürdürmek için vazgeçtikleri daha az belirgin dört şey.

Kendileri İçin Üzülmeye ‘Hayır’ Derler

Başarısızlık, uğrunda çalışmaya değer herhangi bir şeyde önemli bir adımdır. Ancak, her bir başarısızlığınızın sizde bir sorun olduğu düşünmek cezbedicidir. Başarılı insanlar her başarısızlığı gerçekten işe yarayan şeyi bulma yolunda bir basamak olarak görürler. Ampulün mucidi Thomas Edison, şöyle demiştir: Başarısız olmadım. Az önce işe yaramayacak 10.000 yol buldum.

PayPal hisselerini sattıktan sonra 180 milyon dolarlık maaş çeki almasına rağmen Elon Musk, Tesla‘yı kurtarmak için iflas etti. Kurucu başarısızlığı şu şekilde gördü: “İşler başarısız olmuyorsa, yeterince yenilik yapmıyorsunuz demektir.”

İşe Yaramaz İlişkilere ‘Hayır’ Diyorlar

Şahsen, takıldığı insanlarla büyük gurur duyan insanları tanıyorum. Kişi listelerinde büyük isimlerle övünecekler ve ‘ilişkilerinin’ başarılarını kısmen kendilerininmiş gibi sunacaklar. Bunlar genellikle gerçek insan bağlantıları kurmak yerine kartvizit dağıtmaya öncelik veren kişilerdir. Başarılı insanlar, ilişkilerinin niceliğine göre niteliğine öncelik verirler. Örneğin Disney’in efsanevi CEO’su Bob Iger, Steve Jobs’un lansman öncesi Apple ürünlerini ona nasıl gösterdiğini veya Cumartesi sabahları sadece sohbet etmek için onu nasıl aradığını sık sık hatırlıyor. Bu ilişki, Disney’e ihtiyaç duyduğu yeniden başlamayı sağlayan bir iş hamlesi olan Pixar’ın satın alınmasını sağlayan tek şeydi.

“Gerçek ilişki oluşturmanın para birimi; açgözlülük değil cömertliktir.” — Keith Ferrazzi

Çoğu Fırsatlara ‘Hayır’ Der

Hayatınızda bazı başarılar görmeye başladığınızda, fırsatlar sağdan soldan size gelmeye başlar. Arkadaşlarınız size iş ortaklıkları teklif ediyor. Eski arkadaşlar sizi hafta sonu gelmeye veya bir yardım etkinliğine katılmaya davet etmeye başlar. Farkına bile varmadan, kendini o kadar inceltiyorsun ki artık kim olduğunu bile bilmiyorsun.

Başarılı insanlar ‘hayır’ demekte ustadırlar. Gülünç derecede az yatırım yapan Warren Buffet‘a göre; Ömrün boyunca sadece birkaç konuda hamle yapmalısın ve yaptığın birkaç hamlenin isabetli olması için dikkatli bir şekilde ev ödevi yapmalısın.

Enerjisini Tüketen İnsanlara ‘Hayır’ Derler

Tüm insanların günde 24 saati vardır ve tüm insanlar aşağı yukarı aynı miktarda enerjiye sahiptir. Elon Musk gibi insanların haftalarca 100 saatlik çalışma haftalarını sürdürebilmelerinin bir nedeni var: sosyal çevrelerini kendilerine enerji veren insanlarla sınırlandırıyorlar.

Sosyal Çevreyi Şu Şekilde Görüyorlar

“En çok tatmini gerçekten zeki insanlarla tanıştığımda oluyorum. Gerçekten zeki insanlarla kahve içmek için çok zaman harcıyorum. Bana göre, genel olarak en iyi hissettiğim zaman budur.” Başarı çoğunlukla size takılıp bırakan şeyleri ortadan kaldırmakla ilgilidir. Başarılı olmak, iyi bir makale yazmak gibidir. Genellikle ne kadar şey ekleyebileceğinizle değil, ne kadar şey çıkarabileceğinizle ilgilidir.

Başarılı insanlar, amaçlarıyla örtüşmeyen faaliyetleri ve insanları önceliklendirmede ve acımasızca ortadan kaldırmada ustadırlar. Bazı açılardan, başarılı girişimcilerin hayatları en sıkıcı olanıdır çünkü zamanlarının %90’ını hayatlarındaki değerin %90’ını oluşturan birkaç faaliyete harcarlar.

Çoğumuz, daha başarılı olmak için hangi faaliyetlerden vazgeçmemiz gerektiğini bilinçaltında biliriz. Kazananlar ve başarısız olanlar arasındaki fark, birincisinin gerçekten devam etmesi ve yapmasıdır. İnandığın kadar varsın, varsan yaparsın.