Ekibinizde İnovasyonu Nasıl Yaratırsınız?

1199

Ekibinizi daha yenilikçi bir hale nasıl getirebilirsiniz? Bu soru çok uzun bir süredir gündemde olsa da son zamanlarda inovasyona yönelik çalışmalar sayesinde bu alanda çalışan bireyler de yenilikçi bir bakış açısına sahip olmaya ve motivasyon konusunda daha istekli olmaya başladı. Bu konuda bir çözüm de Kızılderili çiftçilerinin yeni mahsulatları için sürdükleri iş fikirleri ile ilgili yapılan bir çalışma üzerinden ortaya çıktı. Çiftçiler ve hatta Batılı yöneticiler için cevap aynı: daha fazla zaman payı yaratmak.

London Business School Review içinde de paylaşılan ve Thomas Zhang, Rajesh Chandy ve Om Narasimhan tarafından yürütülen çalışmada rutin işleri yönetme için ayrılan zamanın inovasyonun yükselen seviyesi ile bağlantılı olduğu ortaya çıkarıldı. Bu “zaman payı” yeni fikirlerin ortaya çıkarılıp uygulanmasını sağlayacak.

Araştırma aslında Hindistan’da bulunan çiftçilere odaklanıyordu: oradaki topluluk uzun bir zamandır yeni tohum ve fikirlerin Hint tarımına benimsetilmesinde yaşanan zorluklar üzerine düşünüp anlamaya çalışıyordu. Çalışmanın yöneticileri belirli bir zaman payını kaydederek çiftçilerin günlük aktivitelerini gözlemledi ve bu gözlem sonucunda en inovasyona dönük olanlarının zaman payını daha çok kullananlar olduğunu gözlemledi. Bu zaman çerçevesinde iş ya da ev işi yapmıyorlar, kısacası fiziksel bir hareket gerektiren iş yapmıyorlar.

Bu sonuçlar iş hayatına entegre edildiğinde aynı verileri elde ettiğimizi görüyoruz. İş yönetimi halen zaman ve paranın egemen olduğu bir alan bu sebeple zaman ve para dikkatli bir şekilde takip edilip kullanılmalı. Eğer siz de çalışanlarınızın daha yenilikçi ve İNOVASYON odaklı bir alanda çalışmasını istiyorsanız günlük programlarını ona göre ayarlamayı deneyebilirsiniz. Araştırmanın başındaki isimlerden biri olan Doktor Thomas Zhang bu konuya açıklık gerektirmek için inovasyonun çalışanların toplantıda olmadığı zaman gerçekleştiğinin altını çiziyor. Yöneticiler bu sayede gelecekte sizi bekleyen potansiyel inovasyon çalışmalarının kapılarını arayabilir ve çalışanlarının e-posta cevaplayarak, kağıt işi ile uğraşarak ya da üretken olmayan toplantılara katılarak zaman kaybetmelerini önleyebilirsiniz.