İstanbul Müzeleri: Arter Müzesi

2010 yılında açılan Arter Müzesi, herkes için erişilebilir ve sürdürülebilir bir kültür yaşam platformu olmayı hedefliyor. 2019 yılı itibariyle de Grimshaw Mimarlık tarafından tasarlanan Dolapderedeki binalarında faaliyetlerini sürdüren Arter Müzesi; sergi, çeşitli sanat disiplinlerinin performansları, etkinlikler, eğitimler, sanat yayınları üzerinde uzmanlaşmış bir yayınevi ve bir bistroyu bünyesinde barındırıyor.

Görsel olarak birbirine bağlanırken, fiziksel olarak da birbirine açılan mekanların birleşiminden oluşan Arter, farklı disiplinleri bir araya getirerek hem ziyaretçilerin dikkatini yüksek tutmayı hem de yaratıcılığı ve etkileşimi artırmayı hedefliyor.

Arter Müzesinde Neler Sergilenir?

Uluslararası nitelik taşıyan, kalıpların dışına çıkan ve yeni fikir eğilimleri yaratan eserler ile ilgilenen Arter Müzesinde günümüz itibari ile 400 sanatçının ürettiği 1.300’den fazla eser sergileniyor. Müzenin koleksiyonunda yapılışı 1960’lara kadar uzanan eserler de görmek mümkün.

Güncel olarak sergilenmeye devam eden, erişim sağlayabileceğiniz bazı sergiler şu şekilde;

 • OyunBu, Küratör: Emre Baykal, 9 Nisan 2023’e kadar.
 • Bill Fontana: İo’nun Yeni Sesi, Küratör: Melih Fereli, 4 Aralık 2022’ye kadar.
 • Locas Sous, Küratör: Selen Ansen, 31 Aralık 2022’ye kadar.
 • Ahmet Doğu İpek: Başımızda Siyahtan Bir Hale, Küratör: Selen Ansen, 29 Ocak 2023’e kadar.
 • Koyun Koyuna, Küratör: Eda Berkmen, 29 Ocak 2023’e kadar.

Sergilerin haricinde Arter Müzesinde çeşitli atölyeler, kafe, kütüphane ve bir adet de bahçe bulunuyor. Atölyelerde alanında uzman kişiler ile buluşma, konuşma ve çalışma yapma imkânınız mevcut.  Arka bahçede ise genellikle açık hava performansları sergileniyor.

Arter öğrenme programları, herkesin içinde yaratıcı bir taraf olduğunu ve bu tarafın ortaya çıkarılabileceği düşüncesi doğrultusunda ziyaretçilerine çeşitli öğretiler sunmakta. Sanatçılarının ve ziyaretçilerinin uzun süreli, sağlam bağlar kurmasını son derece önemseyen müze, ziyaretçilerin hayal gücü ve yaratıcılığı ile günlük yaşam pratiklerini bir araya getirmeyi amaçlayarak bu öğrenme programlarını ortaya koyuyor.

Arter bu hedef doğrultusunda sergilerinin, atölyelerinin, öğrenme programlarının yanı sıra, bu etkinliklerin temaları, çerçeveleri, kapsamları ile ilgili filmleri ve çağdaş sanat alanına teşvik etmeyi hedefleyen İngilizce – Türkçe olmak üzere iki ayrı dilde kitapların yer aldığı bir kütüphaneyi de bünyesinde barındırıyor.

Arter Müzesi Açılış ve Kapanış Saatleri

Arter müzesinin açılış ve kapanış saatleri bazı özel durumlara göre değişkenlik gösteriyor. Müze Pazartesi günleri kapalı. Bunun haricinde Salı gününden Pazar gününe kadar saat 11:00 ile 18:00 arasında faaliyette olan müzenin kapıları ziyaretçileri için açık.

Arter Müzesi Giriş Ücretleri

Arter Müzesi giriş ücretleri yaşa, tercih edeceğiniz tur şekline göre değişiklik göstermekte. Güncel ücretler ve tur seçenekleri şu şekilde:

Sergi ücretleri;

 • Tam ücret 30 TL
 • 65 yaş üzeri ve öğretmenler için ücret 15 TL
 • 24 yaş altı, engelli ziyaretçiler ve üyeler için ücretsiz
 • Ekstra olarak sesli rehber için ücret 10 TL

Rehberli turlarda ise fiyatlar şu şekilde değişkenlik göstermekte;

 • Tam ücret 50 TL
 • 65 yaş üstü ve öğretmenler için ücret 25 TL
 • 24 yaş altı için ücret 15 TL
 • Engelli ziyaretçiler için ücretsiz.

Sergi giriş biletleri galerideki bütün sergiler için geçerli. Engelli ziyaretçilere refakatçılık yapacak olan ziyaretçiler için de Arter’e giriş ücretsiz. Ek olarak Arter binasının içerisinde bulunan kütüphane, kitabevi, Bistro by Divan, Galeri O’da bulunan sergiler ve kamuya açık etkinlikler için bilet alma zorunluluğu bulunmuyor. Bu mekanlara ücretsiz bir şekilde katılım sağlamanız mümkün. Ayrıca Arter müzesi sanat severler için her hafta Perşembe günleri ücretsiz olarak ziyaretçi kabul ediyor.