İstanbul Büyükşehir Belediyesi Teknoloji Atölyesi

Teknolojik bilgi ve donanımın artırılması; beyin göçünün önlenmesi ve dışa bağımlılığın azaltılması bir hayli önemlidir. Bu doğrulta bir adım atan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, teknoloji atölyelerini hayata geçirdi.

İBB Teknoloji Atölyesi Nedir?

İBB Teknoloji Atölyesi, Boğaziçi Üniversitesi’nin işbirliği ile hayata geçirilmiştir. İstanbullu çocuklara yapay zekâ,  kodlama bilgisi, mobil uygulama geliştirme, robotik uygulama, oyun geliştirme, bilgisayarsız bilgisayar bilimi ve grafik tasarımı gibi farklı konularda 8 ay boyunca belirli mekânlarda eğitim programları sunulmaktadır.

Teknolojiye erişim imkânı bulamayan çocuk ve gençlere, dijital çağda gerekli olan pek çok bilgi bu program çerçevesinde aşılanır. Böylece hem keşfedilmemiş yeteneklerin ortaya çıkarılması hem de teknolojik üretim konusunda teşvik sağlanır.

İBB Teknoloji Atölyesi Nerededir?

İBB Teknoloji Atölyesi, geleceğin yeteneklerini ortaya çıkarmak amacıyla kurulmuş bir projedir. Bu kapsamda İBB atölyesinde teknolojiye dayalı eğitim alan gençlerin bilgi ve donanımları artırılır.

İBB tarafından verilecek derslerin müfredatını Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri hazırlayacaktır. Atölyeler, ilk etapta aşağıda yer alan bölgelerde kurulacak;

  • Bakırköy
  • Beyoğlu
  • Esenyurt
  • Fatih
  • Ümraniye
  • Tuzla

Sınavları Ne Zaman?

İBB Teknoloji Atölyelerinde ders almak isteyen öğrenciler, iki aşamalı bir sınava girmek zorunda. Sınavın ilk aşamasında Matematik, Türkçe ve Fen Bilgisi derslerinden sorular yer alıyor. Sınavın ikinci aşaması ise problem çözme becerileri ve algoritmaya dayalı olacak.

Sınavda başarılı olan öğrenciler 8 ay sürecek eğitim programına katılabilecek. İlk dönem 6. ve 7. sınıflar ile 9. ve 10. sınıflar daha çok mobil uygulama geliştirme konularındaki derslere odaklanırken; ikinci dönem yapay zekâ ve robotik geliştirme alanında dersler alacaklar. Fakat 4. ve 5. sınıf öğrencileri, iki dönem boyunca bilgisayarsız bilgisayar bilimi ve oyun geliştirme gibi konularda faaliyetlere katılacaklar.