İstanbul’un En İyi Müzeleri

İstanbul, tüm dünyada kültür ve sanat kenti olarak bilinse de İstanbullular ve diğer yakın kentliler bu güzelliklerden pek faydalanamıyor. İstanbul’un bilinmeyen ancak görenleri hayran bırakan birçok farklı temalı müzesi mevcut. Ev sahipliğini yaptığı tüm müzeleri için farklı koşullar oluşturan kent, tüm güzelliği ile bu müzeleri de tarihi etkisi altına almış durumda.

İstanbul’un en iyi müzeleri hangileri, adresleri nereleri merak ediyor olabilirsiniz. Aşağıdaki liste İstanbul’un en çok gezilen ve en popüler müzeleri arasında yer alıyor. Birbirinden ilginç detaylara sahip olan müzeler İstanbul ve İstanbullular için özel bir değere sahip:

  • Masumiyet Müzesi
  • Pera Müzesi
  • Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

Başta Masumiyet Müzesi olmak üzere listedeki tüm müzeler, yoğun ilgi gören ve yılın her dönemi misafirlerini ağırlayan müzeler arasında yer alıyor. Birçok hikâyeyi içinde barındıran bu müzelerden Masumiyet Müzesi de ilginç hikayesiyle ziyaretçilerini karşılıyor.

Masumiyet Müzesi

İstanbul’un en iyi müzeleri arasında farklı hikayesi ile dikkat çeken Masumiyet Müzesi, bir romandan esinlenerek kuruldu. Nobel ödüllü yazar olma unvanını kazanan Orhan Pamuk’un aynı adlı eseri ile bağdaştırılan müze, bu romanın hayata geçirilmesinin ardından 28 Nisan 2012’ de kapılarını misafirleri için açtı.

1970’lerde geçen roman, 83 bölüme sahip. Müzede de bu mantıkla yola çıkılmış ve 83 farklı vitrin hazırlanmış. Bu vitrinlerde, kitapta anlatılan anıları hatırlatan adeta okuduklarınızı yaşadığınız, bir ailenin hayatının içinde yolculuk yaptığınızı düşünmenizi sağlayacak objeler yer alıyor.

Nostaljik objeler, fotoğraflar, sinema biletleri, aile fotoğrafları, gazoz şişeleri ve âşık olduğu kadının sigara izmaritlerini saklayan genç bir adamın aşkını anlatan çalışmaları müzede gözlemleyebilirsiniz. Müzeyi resmî tatil günleri ve pazartesi günü hariç saat 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Tam bilet 40 TL, öğrenci bileti ise 25 TL’dir.

Pera Müzesi

İstanbul’a, kültür ve sanat anlayışını aşılayan Masumiyet Müzesi gibi Pera Müzesi de farklı bir modernizmi ziyaretçilerine sunuyor. Neredeyse sanatın her alanı ile ilgilenen müze, Masumiyet Müzesi gibi pazartesi günleri hizmet vermiyor.

Pera Müzesi, cuma günleri saat 18:00-22:00 arasında misafirlerini ücretsiz olarak karşılıyor. Müzede fotoğraf çekebilirsiniz. Çarşamba günleri öğrencilere ücretsiz olarak hizmet veren müzede kiralanabilen galeriler ve mekanlar da mevcut.

Sanatın her kolunu kucaklayan Pera, ilk olarak 2005 yılında kapılarını açtı. Kurucusu olan Suna ve İnan Kıraç Vakfı, kendi koleksiyonlarını da müzede sergiliyor.

İstanbul’un en iyi müzeleri arasında olan Pera Müzesinde; Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu, Kütahya Çini ve Seramik Koleksiyonu ve Oryantalist Resim Koleksiyonunu inceleyebilirsiniz. Ayrıca tematik olarak belirli dönemleri kaplayan farklı sergiler de müze ajandasında bulunuyor.

İnteraktif olarak gezebilir ya da her gruptan kabul gören atölyelerde zaman geçirebilirsiniz. Geçmişe sahip çıkan Pera Müzesine, aynı anlayışa sahip olan Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi de eşlik ediyor.

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

2000 yılı itibari ile klasik otomobil meraklılarının göz bebeği haline gelen Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi, yerli ve yabancı tüm misafirleri için cuma, cumartesi ve pazar günleri hizmet veriyor.

Müzede 1920 ile 1970 yılları arasına şahitlik eden 60’tan fazla klasik araç bulunuyor. Bu özel koleksiyonun sergilendiği müzede özel günlerinizi de arkadaşlarınız ve dostlarınız ile paylaşabileceğiniz farklı konseptlere sahip alanlar ve salonlar da mevcut. Geçmişe tanıklık eden bu nadir eserleri görmek için müzeden bilet alabilirsiniz. Müzenin giriş katında 10 TL’ye bilet satışı yapılıyor. İstanbul’un en iyi müzeleri sizler için farklı deneyimler sunuyor.