İş Yerinde Duygusal Şiddet Neler Getiriyor?

İş yerinde kötü muamele görmek sadece psikolojik bir zarara neden olmakla kalmaz, aynı zamanda fiziksel bir tahribata da yol açabilir.

Özellikle kaba davranışa maruz kalmak ile birlikte, göz ardı edilme veya yerinden edilmeye çalışılması gibi davranışlarla karşılaşmak mide sorunları, uykusuzluk ve baş ağrısına benzer fiziksel sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Araştırmanın önde gelen araştırmacısı Calgary Üniversitesi’nden Doçent Sandy Hershcovis, iş yerinde kötü muamele görmenin olumsuz geri dönüşlerinin, bu davranışlara maruz kaldıktan sonraki üç dört gün içerisinde devam edebileceğini söyledi.

Hershcovis, “Görmezden gelme gibi düşük seviyeli muameleler, hedeflerinde ki kişileri utandırarak aidiyet duygularını tehdit edebilir, bu da kişide iş güvenliği duygusunu ve fiziksel iyilik halini etkileyen en önemli bulgudur” dedi.

Kötü davranış üst düzey birinden geldiğinde sorunlar daha da kötüleşebilir. Hershcovis, “Görmezden gelme eylemi güçlü birisinden geldiğinde o utanmanın daha utanç verici olduğunu ve güçlü kişinin olumsuz etkiler artırdığını belirtmek önemlidir” dedi.

Araştırma, Kuzey Amerika’daki tam zamanlı iki çalışan üzerinde yapılan araştırmaya dayanıyordu. Araştırmanın yazarları, araştırmalarının işverenlerin işyerinde kayıtsızlığı azaltmak için adım atması gerektiğinin daha fazla kanıtı olduğunu söyledi.