iTunes Nedir? iTunes Ne İşe Yarar?

iTunes uygulaması, Apple şirketinin kendi kullanıcıları için özel olarak hazırladığı bir müzik platformudur. 9 Ocak 2001 tarihinde kullanıma sunulan uygulamanın en önemli özelliği ise tüm Apple cihazlarında ortak bir şekilde kullanılabiliyor olmasıdır.

Kullanıma sunulduğu günlerde oldukça ses getiren uygulama, zaman içerisinde de popüler müzik uygulamalarının başında yer almaya başladı. Sadece Apple kullanıcıları için tasarlanmış olmasından dolayı ise Mac, iPhone ve iPad sahipleri için vazgeçilmez bir uygulama olmuştur.

İlk başlarda bir müzik uygulaması olarak kullanıma sunulan iTunes, zaman içerisinde şirket tarafından geliştirilerek video izleme, Podcast dinleme ve telefona yükleme yapabilecek hale getirilmiştir.

Özellikle son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle beraber pek çok şey bilgisayarlara ve telefonlara sığar hale geldi. Zaman zaman yaşanan bu gelişmelere ayak uydurmak zor bir hale gelse de şüphesiz ki hayatımızı oldukça kolaylaştırdı.

iTunes uygulaması da bu gelişmeler göz önüne alınarak geliştirilen bir uygulamadır. C++ programlama dili üzerinden oluşturulan iTunes, sadece MacOS işletim sisteminde değil aynı zamanda Windows işletim sisteminde de çalışabilmektedir. Apple cihazları arasında veri transferini de kolaylıkla yapabilen uygulama, dünyada en çok tercih edilen ve kullanılan müzik platformlarından birisidir.

iTunes Nedir?

iTunes, Apple’ın kendi cihazları arasında veri transferi, müzik ve video dinlenmesi ve bilgisayardan yükleme yapılabilmesine olanak sağlayan bir uygulamadır. Yalnızca Apple cihazları tarafından kullanılabilir. Bunun yanında platform üzerinden video ve film satın almaya veya kiralamaya olanak sağlar.

Apple cihazına sahip olan kişilerin platformu kullanabilmeleri için üye olmaları gerekir. iTunes içerisinde sunulan Podcast hizmetinden ise üye olmayanlar da ücretsiz bir şekilde yararlanabilmektedir.

Genel olarak bakıldığında içinde müzik, Podcast, sesli kitap dinleme, video, film izleme, kiralama ve satın alma seçeneklerinin olduğu çok kapsamlı ve eğlenceli dijital bir mağaza işlevi görmektedir.

iTunes’un temel özellikleri ise şu şekildedir:

  • Arşiv barındırma,
  • Bilgisayardan veya farklı bir Apple cihazından veri transferi aktarımı,
  • Podcast, müzik, sesli kitap, video ve film izleyip dinleme,
  • Film kiralama veya satın alma.

iTunes Ne İşe Yarar?

iTunes, sahip olduğu fonksiyonlar ile pek çok farklı özelliği barındıran bir uygulamadır. İçinde yerli ve yabancı binlerce müzik ve film bulunan iTunes, Apple platformları içerisindeki en gözde ve popüler uygulamaların başında gelir.

Müzik dinlemekten sesli kitaba, film izlemekten Podcast dinlemeye kadar pek çok seçenek iTunes kullanıcılarına sunulur. Mobil veya bilgisayar üzerinden satın alınan içerikleri düzenleyebilir, listeleyebilir ve farklı bir cihaza aktarabilirsiniz. Apple tarafından sürekli güncel tutulan uygulama, yeni hizmetler sağlayarak kullanıcılarının daha eğlenceli ve kaliteli zamanlar geçirmesini amaçlar.

iTunes Ücretli Mi?

iTunes ücretsiz bir uygulamadır ancak içindeki hizmetlerden yararlanabilmek için ücretli üyelik gerekir. Uygulamanın “Öğrenci”, “Bireysel” ve “Aile” üyelik seçenekleri yer alır.

Üyelik paketlerinden birini satın aldıktan sonra ücretsiz deneme ile aktif hale gelir. Ücretsiz denemeden memnun olunmaması halinde ya da sonrasında herhangi bir taahhüt gerektirmeden dilediğiniz zaman iptal etme imkanına sahipsiniz.

Öğrenci paketi ayda 6,99 TL, Bireysel paket ayda 13,99 TL ve Aile paketi ise ayda 20,99 TL’dir. Bunun yanında uygulama içerisinde yer alan Podcast’ler herhangi bir üyelik gerektirmeksizin ücretsiz bir şekilde dinlenebilmektedir.

iTunes, dijital bir mağaza olması nedeniyle aranılan pek çok hizmeti bir arada kullanıcılarına sunar. Kolay arayüzü sayesinde kullanıcılar zorluk yaşamadan istedikleri hizmetlerden yararlanabilir. Tüm bunların yanında iTunes bir bulut görevi görerek, saklanmasını istediğiniz verileri de kolaylıkla depolayabilir.