Kariyer Deneyimlerimden Öğrendiğim Dersler

“Hayatta, hak ettiğiniz şeyleri elde edemezsiniz, pazarlık ettiğiniz şeyleri elde edersiniz.” – Dr. Chester L. Karrass

Dünyanın nasıl çalıştığını anlamaya başladığımız andan itibaren müzakereye başlıyoruz. Çocuklar, sebzelerini yeme ve konuşmaları en kısa sürede uzanma yolunda müzakere etmeye başlarlar. Fakat çocuklarımızdan öğreneceğimiz çok şey var müzakerelerde yaratıcı ve cesur olmakla ilgilidir.

Her Zaman Pazarlık Edilebilir

Kariyerimin başlarında bir radyo işi için saatlik bir ücret teklif edildi ve bu oran olarak söylendi ve çok düşük bir rakamdı. Gençtim ve teklifi kabul etmemeyi bile düşünmedim. Birkaç ay sonra işten ayrıldığım zaman benden önceki kişinin saatlik daha yüksek bir ücretle görüştüğünü öğrendim. Gençtim ve iş bulduğum için mutluydum. Ancak bu hikayeyi oldukça önemlidir, çünkü gözümün açıldığı andı. Bunun gibi dersler tecrübe ile gelir. Anlaşma sürecinin nasıl yürüdüğünü öğrenmek ve daha fazla para istemenin kötü bir şey olmadığını anlamak zorunda kaldım.

Her Zaman İkinci Bir Görüş Edinin

Küçük bir işletme yürütüyorsanız ve satıcılarla sözleşme yapıyorsanız, her zaman ikinci bir görüşe, bazen de üçüncü veya dördüncü bir görüş elde etmeyi bilmelisiniz. İlk ulusal televizyon haber anlaşmamı aldığım zaman ajansım kabul etmemi ve mutlu olmamı söyledi. Ancak akıl hocalarımın “her zaman ikinci bir görüş edinmesi” sözleri kafamda yankılanıyordu. Bu yüzden Los Angeles’ta çalışan bir arkadaşımı aradım ve beni iyi bir avukata yönlendirdi. Daha fazla para istemek yerine birkaç hafta daha tatile çıkmamı ve giyecek ücreti verilmesini önerdi. Bana iş teklif eden şirket, bu önerilerin kabul etti. Başka birine danışmasaydım bunu talep etmek aklıma dahi gelmezdi.

Deneyimden Öğrenin

Şu anda müzakere konusunda sağlam bir kavrayışa sahip değilseniz, terlemeyin. Güçlü ve zayıf yönlerinin ne olduğunu bulmak için başlayın. Hayatta her şey gibi, denemeye başlamamız lazım. John Kennedy’nin “Hiçbir zaman korkmadan pazarlık yapalım” dedi.

Alana çıkın ve denemeye başlayın. Arkadaşlarınıza ve danışmanlarınıza tavsiye isteyin. Konuyla ilgili kitapları okuyun. Favorilerimden biri Mika Brzezinski’nin “Değerini Öğrenme” olmuştur. Müzakere sanat ve beceri kendinize, işinize ve ailenize daha iyi hizmet etmenize yardımcı olacaktır.