Kashe Quest: Dünyanın En Genç Üstün Zekâlı Çocuğu

Çağımıza yön veren Einstein, Stephen Hawking gibi ünlü düşünürler üstün zekâları ile tanınmaktadır. Üstün zekâlı insanlar çocukluk döneminde keşfedildiklerinde doğru eğitim ve rehberlik ile cevherleri daha iyi bir şekilde kanalize edilmektedir.

İyi bir eğitim alan ve insanlığa hizmet eden üstün zekâlı çocuklar geleceğimizi bir adım ileriye taşımamızı sağlamaktadır. Bu çocuklardan birisi olan Kashe Quest, Einstein ve Hawking’e rakip olacak bir IQ’ ya sahip.

En genç üstün zekâlının yürümeye yeni başlayan bir çocuk olduğunu biliyor muydunuz? Henüz 3 yaşında olan Kashe Quest zekâsı ve kabiliyeti ile herkesin takdirini kazandı.

Kashe Quest Kimdir?

Kaliforniya’da yaşayan Kashe, yürümeye başladıktan sonra zekâsı ve yetenekleri ile önce ailesinin sonra da yakın çevresinin ilgini çekmiştir. Hem merakı hem de çevreye olan gözlem yeteneği ile dış dünyayı çok iyi bir şekilde analiz etmiştir. Kashe’nin babası onun bu yeteneği ile ilgili olarak, onlara her zaman neden sorusunu sorduğunu ve çevresini keşfetmeye çalıştığını söylemiştir. Aynı zamanda Kashe’nin bilmediği şeylerin ne olduğunu ve nasıl işlediğini öğrendikten sonra bunları uyguladığına değinmiştir.

Çocuklarındaki bu yeteneği ve farklılığı gören anne ve babası, daha sonra Kashe’nin zekâsının doğru bir şekilde ölçülmesi için dünyanın en zeki insanlarının yer aldığı bir topluluk olan Mensa’nın IQ testinin yapılmasını istemiştir. IQ testinden aldığı 146 puanla dikkat çeken üstün zekâlı Kashe dünyanın en genç üstün zekâlısı olarak kayıtlara ismini yazdırmıştır.

Ana diline ek olarak şimdiden ikinci bir lisan olarak İspanyolca öğrenen Kashe, Mensa adı verilen dünyanın en zeki insanlarının yer aldığı topluluğa katılmaya da hak kazanmıştır.

Periyodik Tabloyu Ezbere Biliyor!

Kashe’nin üstün zekâsını gösteren yetenekleri şu şekildedir;

  • Periyodik tabloyu ezbere bir şekilde bilmektedir.
  • Kısa sürede beş kelimeden fazla kelime içeren cümleler kurmaya başlayan Kashe, bu özelliği ile doktorunun da ilgisini çekmiştir. Normalde 4 – 5 kelimelik cümleler kurma çocuklarda 5 yaşından sonra gelişmektedir.
  • İkinci ana dili olan İspanyolcayı öğrenmiştir.
  • Amerika’daki 50 eyaletin tamamını konum ve şekillerine göre ayırt etmektedir.
  • Kashe aynı zamanda Kaliforniya eğitim sisteminde ilkokul ve ortaokulda öğretilen bilgileri de oldukça kısa sürede ve hatasız şekilde öğrenmiştir.
  • Üç yaşında olmasına rağmen tenis oynayabilmektedir.

Ailesi Kashe’nin yeteneği ile ilgili olarak ilk kelimesini söyledikten sonra sürecin hızlı bir şekilde geliştiğini ifade etmiştir. 18 aylıkken gittiği muayenede renk ve sayı eşleştirmelerinde büyük başarı göstermiştir. Doktoru da bu konunun harika bir durum olduğu ve mutlaka araştırılması gerektiğine değinmiştir. Pandemi döneminin Kashe’nin eğitim ve sosyal gelişim sürecini olumsuz yönde etkilemesini istemeyen ailesi Kashe için 12 kişilik bir anaokulu kurmuştur.

IQ Testinden 146 Puan Alarak Üstün Zekâlı Oldu

Kashe, IQ testinden aldığı 146 puanla ismini tarih kitaplarına yazdırdı. Üstün zekâlı çocuklar bu zekâlarına yönelik bir eğitime ihtiyaç duymaktadır. Annesi bu testle birlikte üstün zekâlı çocuk olduğundan ve IQ seviyesinin net olarak ölçüldüğünden emin olduklarını dile getirdi. Böylelikle Kashe’nin doğal gelişimi ve eğitimi için gerekli olan ortam ve koşulları sunmalarına yardımcı olduğuna değindi.

Ailesi, Kashe henüz üç yaşında olduğundan yaşıtları ile zaman geçirmesi gerektiğini ve olması gerekenden büyük davranmaya çalışmaması için üzerinde baskı oluşturmadıklarını söyledi.

Albert Einstein ve Hawking’in IQ’ları 160 olarak ölçülmüştür. Kashe’nin daha 3 yaşında IQ’ sunun 146 olduğunu göz önünde bulundurursak, onun gelişimini tamamladığında IQ’ sunun muhtemelen onları geçeceği düşünülüyor.