Küreselleşmek: Uluslararası Açıdan Sakıncalı Değildir

Yakın zamanda yayınlanan bir araştırma, denizaşırı faaliyetlerde bulunmaya karar veren şirketlerin yalnızca ABD’de markalarını oluşturma üzerine odaklanan yeni işletmelerden daha büyük bir zorlukla karşı karşıya kalmadıklarını veya daha yaygın hale gelene kadar küresel olarak genişlemek için beklediklerini duyurdu. Çalışmanın yazarları şunları yazdı: “Pek çok yeni firma yerli, bölgesel ve hatta yerel kalmaktadır.” “Giderek artan bir şekilde dijital pazaryerleri ve sosyal medya, en genç firmaları dahi küresel ölçekte işletmek için fırsatlar sunuyor” dedi.

İnsanların ve işletmelerin ulusal sınırlardaki bağlantıları artmaya devam ediyor ve bu nedenle, yeni fırsatlar ve yeni fırsatlar için uluslararası fırsatlar günümüzde daha da artmaktadır. Bugünün girişimcilerinin marifet, dayanıklılık ve uyarlanabilirliklerinin, yurtdışında iş yapma riskini dengeleyen avantajlar yaratabileceği önemli bir noktadır.

Çalışmanın yazarları bir zamanlar yeni şirketler için dezavantajlı olduğu düşünülen dört alana bakıyordu: örgütsel öğrenme, örgütlenme koordinasyon maliyetleriyle uğraşma, sosyal ağlar oluşturma ve firmanın bir pazara yerleştirilmesi. Bir şirketin yeniliğinin aslında bu alanları avantaja dönüştürebildiklerini bulmuşlardı. Örneğin, öğrenme açısından, yeni bir firmanın örgütsel esnekliği ve öğrenmeye özgü bağlılığın küreselleşmenin risklerini dengeleyebileceğini keşfettiler.

Araştırmanın yazarları, “Yeniliğe özgü öğrenme kabiliyeti, yabancılığın önemli bir sorumluluğunun üstesinden gelmeye yardımcı: yeni pazarlar, müşteriler, süreçler ve kültürler hakkında bilgi edinmek zorunda” dedi. Araştırmacılar ayrıca, bir müşteri ağı kurmanın yurtdışında zor bir görev olabileceğini, bunun yurtiçinden daha sorunlu olmadığını öne sürüyor. Uluslararası girişimciler müşteriler bulma konusunda zorluk çekiyor ve uluslararası müşterileri satın almaya ikna etmek, yerli müşterileri yeni bir firma için kazanmaktan daha zorlu olmayabilir. Dijital pazarlara, sosyal medyaya ve yeni uluslararası ağlara daha kolay erişim, girişimcileri dış pazarlara açmılmaya teşvik eden diğer önemli etkilerdir.