Lg’nin Yeni Patenti: Katlanabilir Ekrana Sahip Telefon

Son zamanlarda pek çok şirketin ve markanın ilgisini çekmeye başlayan katlanabilir ekranlı telefonlar LG’nin de ilgisini çekmiş olmalı ki bu proje üzerine çalışmalara başladı ve geçtiğimiz ay US D777, 131 S ve US D777, 132 S numaralı iki adet patent başvurusunda bulundu. Bu patentlerin başvurusunu daha önce US D776, 074 S numaralı patent başvuruları sonrası gerçekleştirdiler.

LG’nin başvuruya yolladıkları patentler, Samsungun yolladığı patentlere benziyor ancak ikisi arasında bir fark bulunuyor; Samsung’un öne sürdüğü telefon ekranı dışarı doğru katlanırken LG’nin modelinde telefon içeriye doğru katlanıyor.

LG’nin üzerinde çalıştığı bu telefon projesinin ne zaman hazır olacağı henüz belli değil. Ancak şirketin katlanabilir telefon fikrini bir an önce hayata geçirme istediğini, başvuruya yollamış oldukları patentler ile rahatlıkla anlayabiliyoruz. Belki de 2017 ilk gerçek katlanabilir ekrana sahip telefonlara sahip olacağımız yıl olacaktır.

Patent dosyalarına baktığımızda cihazın dokunmatik yüzünün hem ön hem de arka tarafta bulunduğunu ve bükülen – bir başka deyişle katlanan – tarafın müzik dinlerken kullanabilecek bir bölüm ya da bildirim bölümü olabileceğini gözlemliyoruz. Telefonun arka tarafında ise ek ekranın yanında kamera, flaş, parmak izi tarayıcısı ve LG’nin yıllardır kullandığı açma ve kapama tuşları mevcut. Cihaz Asus markasının katlanabilir Zenbooks’u gibi çadır modunda da konumlandırılabiliyor.

Söylenenlere göre hem LG hem de Samsung katlanabilir telefon modelleriyle bu sene karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Ancak LG ya da Samsung’un pazara sunacağı modellerin taslak çizimlerindekiyle tamamen aynı olmaması gibi bir ihtimal de var. Özellikler her ne kadar aynı olsa da tasarım konusunda değişiklikler olması söz konusu.

Lenovo gibi diğer üreticilerin de katlanabilir telefonlar üzerine çalışmalar yürüttüğü konuşulsa da Samsung ve LG’nin bu pazara öncülük edecekleri bekleniyor. Tüketicilerin bu yeni model telefonları beğenip bu kategorideki telefonları satın alıp almayacaklarını ilerleyen günlerdeki gelişmeler belirleyecek gibi gözükmekte.

Tam olarak ne zaman ilk gerçek katlanabilir telefonu göreceğimiz gün belli olmasa da uzmanların söylediğine göre 2017 yılında LG ve Samsung yeni katlanabilir ekrana sahip telefonlarını pazara tanıtacak olmaları kesin gözüküyor.